Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vaillant Ecotec + Calormatic 430


Ekim

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mieszkam w nowym domu (pierwszy rok zatem dogrzewanie). Dom z poddaszem około 120m2. Porotherm MAX 25 +15cm Styropianu. Na poddaszu

 

15cm wełny.

 

Piec Vaillant ecoTEC VU (chyba model 246-2 ) z zasobnikiem. Jednofunkcyjny, kondensacyjny, zamknięta komora.

1 obieg grzejnikowy - poprzez sprzęgło i dalej pompa

2 obieg podłogówka - poprzez sprzęgło mieszacz i pompa

Zasobnik 120 litrów

Pompa cyrkulacyjna.

 

Wszystko sterowane poprzez calorMATIC 430 .

 

 

Do tego sterownik calorMATIC 430 (zamontowany w pomieszczeniu) i czujnik temp zewnętrznej.

 

Koniec streszczenia teraz konkrety:

 

1) Pierwsze pytanie: domyślnie na calorMATICu mam 60 stopni i okienko czasowe 6.00-21.00 a na kotle ustawiam 48), ale czasem gdy wiem że dziś już nie będzie mi potrzebna ciepła woda nastawiam na calorMATICu niższą temperaturę np 30 stopni. Co chcę w ten sposób uzyskać? Działa nadal ograniczenie czasowe, tzn wiem że do końca najbliższego okienka czasowego nie będzie już podgrzewał wody a dalej zadziała automat. Jednak w takiej sytuacji włącza mi się pompa cyrkulacyjna (podpięta do sterownika w trybie pracy między 6.00-6.10) pomimo że nie jest to jej okienko czasowe. Działa to tak jakby system chciał mi ostudzić wodę do tych 30stopni zadanych na calorMATICu. To normalne?

 

2) Drugie pytanie: ogrzewanie działa na calorMATICu z czujnikiem temp zewnętrznej. Od serwisanta dowiedziałem się że w związku z tym że mam dwa obiegi (grzejniki i podłogówka) oraz sprzęgło nie mogę korzystać z funkcji korekty ustawien w stosunku do temperatury ze sterownika (ekranik zainstalowany w pokoju). Tzn temperatura obiegów jest ustawiana na podstawie temp zewn, zadanej temperatury i krzywych grzewczych, a nie może być korygowana wskazaniami czujnika w pomieszczeniu. Niezbyt to miłe bo z krzywymi grzewczymi nie mogę dojść do porozumienia od dłuższego czasu (obecnie grzejniki 0,5 a podłogówka 0,4). Czy to prawda że nie jest możliwe takie ustawienie aby korzystał z temp wewn?

 

3) Trzecie pytanie: czy wybór krzywej grzewczej powinien w pełni zagwarantować dopasowanie temp wewnętrznej? Czasami zdaje mi się że trafiłem z parametrami w sedno a potem przychodzą mrozy i zamiast zadanych 22 mam w domu 24,5. Albo na odwrót przychodzi temperatura +5 na zewnątrz a w domu zimno (przy tej samej wartości krzywej grzewczej). Nie mogę trafić w odpowiednie wartości. A może stosować jakiś offset?

 

Pozdrawiam,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

1. Cyrkulacja to inaczej komfort ciepłej wody użytkowej, krótki czas oczekiwania na ciepłą wodę po otwarciu kranu. Jeżeli cyrkulacja ustawiona jest w zakresie danego czasu to bezwzględnie jest realizowana. Cyrkulacja nie wie że klient chce oszędzać i ją nie interesuje to. Woda ma być ciepła po otwarciu kranu. Czy ma 30 czy 60 st.C.

2. Są dwa rodzaje sterowania ogrzewania teoretycznie, komfortowe i ekonomiczne. Realizując ogrzewanie przy pomocy czujnika pogodowego łączymy w pewnym stopniu te dwa. Używając do tego czujnika pogodowego zakłócamy pracę komfortu całości instalacji kierując się temperaturą jednego pomieszczenia. Sama idea czujnika pokojowego w Vaillancie może być realizowana w trybie włącz/wyłącz i trybie komfort, mniej ekonomicznym. Z tych wszystkich rozwiązań moim zdaniem najlepsze jest sterowanie za pomocą czujnika pogodowego z wyłączoną funkcją sterownika pokojowego. Służy on wtedy jako dodatkowe sterowanie parametrów pracy kotła.

3. Krzywa grzewczą dobiera się do warunków pogodowych w danym rejonie, są też dodatkowe ustawienia korygujące. W instrukcji obsługi jest taka krzywa grzewcza. Każdy serwisant powinien panu pomóc przy ustawieniach tych parametrów przy najbliższym przeglądzie kotła.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.