Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciśnienie różnicowe


Venosaur

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, 

czy mogliby mi Państwo napisać jakie powinno się przyjąć "ciśnienie różnicowe" dla grzejnika płytowego z zaworem Danfoss RA-N, jak również "ciśnienie różnicowe" dla grzejnika kanałowego z zaworem Herz - oba w instalacji miejskiej w bloku ? Czy 10 kPa w tym przypadku jest prawidłowe ?

Wyprzedzam pytanie, że wszystko jest w projekcie. Niestety projekt został wykonany z błędami i niestety nie mogę się do niego odnieść.

Dodatkowo chciałem się upewnić jeśli Miejskie Przedsiębiorstwo podaje temp. zasilania 70 i powrotu 50 / to zgodnie z tym takie wartości powinno się przyjąć w obliczeniach przepływów dla danych grzejników ?  

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalne ciśnienie różnicowe jest ciśnieniem granicznym, przy którym zawory zapewniają zadowalającą regulację. Dla większości instalacji dwururowych ta wartość jest
wystarczająca. Tak jak w każdym urządzeniu powodującym spadek ciśnienia w systemie, przy pewnych wartościach przepływu/ciśnienia może nastąpić hałas. Ciśnienie różnicowe
można zmniejszyć przez zastosowanie automatycznych zaworów regulacji podpionowej ASV.

Zalecane ciśnienie różnicowe dla zaworu RA-N wg karty katalogowej zaworu wynosi 0,05-0,2 bara.

Max 0,6bar.

Ciśnienie 10kPa jest równe 0,1bara, więc jest w zakresie regulacji tego zaworu.

Wartości temp zasilania i powrotu na samych grzejnikach będą o 1-2 C niższe - można przyjąć zasilanie 68C, powrót 52C , gdyż SPEC podaje swoje wartości na przyłączu , a nie w pionie czy przed  grzejnikiem.- czyli delta T praktycznie 15C

 

Moce i przepływy zależnie od nastaw i ciśnień różnicowych są podane w karcie katalogowej wkładki zaworowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, 

dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze pytania, ponieważ jak obliczam przez Danfoss Installer aplikację przy 10 kPa to wychodzą mi nastawy niskie bo 2,5 i szczerze już trochę potestowałem, ale w pokoju jest zbyt zimno i nie wiem czy wtedy nie powinienem zmniejszyć - wartość ciśnienia różnicowego na 6 kPa - to daje mi 3,5. 

Dodatkowo czy dla grzejnika kanałowego nie powinno się przyjmować tego ciśnienia różnicowego niższego niż 10 kPa, żeby przepływ był większy. Obecnie mam herz TS 90 E i według tego co obliczyłem to dla mocy ok 950 W nastawa powinna być 5. jednak przy tej 5 jest tak samo niedogrzanie. Czy w tym przypadku nie powinienem uznawać ciśnienie - 6 kPa ? dla tego grzejnika kanałowego przepływ q 50 daje moc 950 W a ja potrzebuje ok 908 W .   

te zalecane ciśnienie różnicowe jest "od do" jednak zmiana wartości wpływa na przepływ, czym się kierować czy jednak jest ta złota zasada te 10 kPa i tyle i to jest ok ? 

Nie wiem czy nie robię tu jakiegoś błędu. Do obliczania nastaw kierowałem się również wartościami technicznymi grzejników i zaworów.  

Pozdrawiam i wszelkie uwagi mile widziane 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza, ale co do ciśnienia to jeszcze kiedyś widziałem, że dodatkowo dla grzejników powyżej 800 W powinno się ciśnienie przyjmować mniejsze oczywiście w granicach ciśnienia zalecanego. Jednak nie jestem tego pewien w 100% a nie chciałbym przewymiarować. 

Herz dla ciśnienia 10 kPa daje 50 l/h przy nastawie 5 ; a przy ciśnieniu 6 kPa również 50 l/h przy nastawie 6.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.