Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wenylator I Miarkownik?


Adamosli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forum-owiczów. Mam zamiar zakupić Zębca kwk25, zastanawiam się czy miarkownik podniesie dzwiczki z wentylatorem (wiem dziwne pytanie, went. i miar.) ale chciałbym mieć wentylator , choć częściej będę palić naturalnym ciągiem .Chodzi o to że czasem wrzucam do pieca gorszy opał (jakieś śmieci miał itp)wentylator może sie przydać do bujnięcia kociołka.niechciałbym demontować wentylatora jak będzie palić na naturalnym ciągu dlatego moje pytanie czy miarkownik da rade podnieść wentylator?czy ktoś ma jakieś doświadzczenia???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zębca kwk i zdemontowałem wentylator gdy założyłem miarkownik. Nie sprawdzałem tego wagą, albo dynamometrem, ale na oko klapka z wentylatorem waży więcej niż 1kg.

 

Masz dwa wyjścia, albo zmienisz przełożenie między miarkownikiem a klapką tak żeby miarkownik podniósł wentylator (ale wtedy zmniejszy się czułość miarkownika i piec będzie miał większe skoki temperatury), albo wytniesz otwór z boku kotła i tam zamontujesz wentylator (ale wtedy stracisz gwarancje na piec).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest do zrobienia...

Standardowy Regulus ma "udźwig" 1kg na ramieniu 19cm. Jeżeli skrócimy ramie o połowę (6,5cm) to udźwig wzrośnie 2 razy (2kg). Ale kosztem "czułości", zamiast ok. 1,2mm/1st.C będzie 0,6mm. To samo dotyczy mocowania na klapce popielnika, tylko odwrotnie. Tam zamiast skracać musisz wydłuzać "ramie dźwigni".

 

Jeżeli już chcesz robić cos takiego to podpowiem ci inne rozwiązanie. Zamiast skracać i wydłużać załóż sprężynę odciążającą. Sprężyna musi mieć taka charakterystyke i być tak napięta wstępnie, by siła potrzebna do wychylania klapki wynosiła ok 1kG (w pionie) od 0 do np. 5cm uchylenia klapki. Zmierzysz to wagą dynamometryczna, np. wędkarską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Oczywiście.

Na narożniku obudowy kotła (między czołową ścianą a górną) mocujesz dźwignie pośrednią. Ta dźwignia pośrednia to jakiś pręt "na zawiasie" pod kątem około 45 stopni do góry i do przodu. Miarkownik montujesz gdzie się da na kotle. Pręt miarkownika ustawiasz pionowo do góry. Łańcuszek zaczepiasz normalnie na pręcie miarkownika, dalej poziomo do dźwigni pośredniej (zaczepiasz go do niej) i pionowo w dół do klapki.

 

Można też na narożniku założyć kółko, ale musi być albo bardzo duze, albo odsunięte od narożnika (od obudowy). Ale to rozwiązanie wydaje mi się bardziej skomplikowane.

 

A z ciężka klapką możesz poradzić sobie np. tak jak powyżej, lub tak: https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...ost&p=35468

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.