Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus Gb172I-35H jakie sterowniki dokupic?


buderus35kw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od lutego posiadam Buderus Gb172I-35H 35kw.

Powierzchnia ogrzewana 460m2 z czego 42m2 podłogówka z zaworem mieszającym i pompą wpięta w jeden z pionów co, a reszta grzejniki w większości żeliwne po nawet 30 żeber na pomieszczenie, ale są też aluminiowe i blaszane ale niewiele. W sumie w obiegu może być od 1m3 do 1,5m3 wody, a najwyższy grzejnik gdzieś 8-9m powyżej kotła.

W związku z tym, że pompa z kotła nie dawała rady zasilić wszystkich grzejników to dołożono sprzegło, a za nim podłączono starą pompę ze sterowaniem ręcznym 3 biegi która jest podłączana bezpośrednio do gniazdka 230v.

Kocioł jak narazie ma tylko sterownik wbudowany i ręcznie musiałem ustawiać temperature. Generalnie ustawiałem miedzy 35-40stopni w zależności od temperatury na zewnatrz i miałem na wyższych piętrach ok 23 stopnie i było ok, jedynie w salonie na parterze miałem ok 20 i było za zimno, ale wydaje mi się że jak dołoże tam jeden grzejnik to będzie ok i wyjdzie taniej niż zakładanie zaworów termostatycznych na górze bo takowych niema wcale.

Problem polega na tym, że kocioł chodzi 24h/dobę i spala ok 16m3/ dobę przy 35stopniach i aż 24-26m2 przy 40stopniach, a zauważyłem że jak go wyłączałem na noc to rano temperatura spadła maksymalnie o 1 stopień więc doszedłem do wniosku, że trzeba mu dokupić jakiś sterownik tylko nie wiem jaki.

Znajomy miał podobną sytuacje podłogówka + żeliwo tylko powierzchnia dużo mniejsza, a od instalatora dostał sterownik salus i go wyrzucił bo spalał na nim więcej i na dodatek ciągle mu się podłoga wychładzała i trzeba było długo czekać, aż znowu się nagrzeje tylko, że wyczytałem że to sterownik typu on/off bez modulacji.

Pytanie czy oryginalne sterowniki od Buderusa pomogą zmniejszyć spalanie i które? Bo niechce sytuacji, żeby według pogodówki grzał do 50 stopni bo spalanie może mnie zrujnować.

Drugie pytanie czy należy dokupić czujnik do sprzegła i podłaczyć go do kotła, a takze czy pompa powinna być wpięta do kotła lub wymieniona na elektroniczną no i czy konieczny jest moduł do sprzegła bodajże mm100?

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba kupić regurator cr310 plus czujnik temp. zewnętrzny jak niema .Czy będzie mniejsze spalanie odpowiedzi jednoznacznej nie będzie zależy od warunków atmosferycznych.Krzywa  grzewcza trzeba na -20 ustawić np40 stopni jak nie będzie dogrzewała pomieszczeń to zwiększyć o 1stopien i odczekać jeden dzień.

Pompę do grzejników możesz wpiąć bezpośrednio w kocioł jest tam miejsce.Jak że sprzęgła jest jeno tylko wyjście bez mieszacz to nie potrzebne ,przy dwuych obiegach że sprzęgła to tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zakupiłem sobie rc310 i niestety sterownik nie działa tak jakby sobie życzył i spalanie mi wzrosło za 15m3 do 23m3 na dobę, a liczyłem, że spadnie.

Najpierw ustawiłem sobie regulacje wg temperatury pomieszczenia i ustawiłem 22 w dzień i 15 w nocy od 22 do 5. Około godziny 24 temperatura pomieszczenia była 23 stopnie, a piec nie dość, że się nie wyłączył to jeszcze grzał na 38% mocy.

Zmieniłem 15 stopni na całkowite wyłaczenie i nie podziałało. Grzał do takiej temperatury jaką miał zadaną na piecu, a nawet więcej bo korygował to o wskazania czujnika sprzegła.

W nocy zmieniłem to na grzanie wg krzywej z korektą o pomieszczenie i ustawiłem, że krzywa przy -20 ma grzać do 40 stopni na sprzegle i dodatkowo przy 15 stopniach ma przejśc w tryb letni. Powyłączałem ochrone przed zamarazniem itp.

Dziś o 11 sprawdzam co się dzieje, a na dworze 15 stopni, a kocioł pali na 35% mocy z 35kw.

Czytałem instrukcje ze sterownika i z pieca, przerobiłem wszystkie funkcje i nie wiem czemu kocioł ciągle grzeje do temperatury zadanej która jest taka jaką ustawie w sterowniku na maksymalną.

Bez sterownika miałem ustawiony kocioł na 40 stopni i ograniczyłem moc do 6kw i kocioł rozgrzewał wode do ok. 34-37 stopni, ale w kotle bo na sprzegle wtedy było mniej nie wiem o ile bo nie miałem czujnika. Chodził 24h/dobę i temperatura w pomieszczeniach miałem 22-23 stopnie przy obecnych pogodach i było ok przy spalania 15m3/dobę.

Kupując rc310 miałem nadzieję, ze przynajmniej pozwoli mi zaoszczędzić pare m3 wyłączając kocioł w nocy i w dzień przy temperaturach +12, a może nawet dzięki pogodówce i modulacji mocy pozwoli także zaoszczedzić wtedy kiedy jest zapotrzebowanie na ciepło względem pracy ciągłej na 6kw.

Niestety narazie działa to tak chaotycznie, że prędzej spali 40m3 zamiast pozwoli zaoszczędzić.

Czy ten sterownik niema takiej funkcji, żeby poprostu wyłączył kocioł o godzienie 22, a właczył o 5 rano i grzał do ustawionej mocy lub temperatury zadanej? Przecież salus za 200zł takie coś potrafi.

Mam jeden obieg grzewczy, a z cwu nie korzystam choć jest podłączony bojler ale ręcznie jest wyłączone grzanie, może gdzieś jest jakaś funkcja na kotle która blokuje sterownik, bo przecież to nie jest normalne, ze przy krzywej -20 na 40 stopni kocioł przy 15 stopniach na dworze grzeje na 35% mocy.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.