Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o wsparcie przy ocenie instalacji podłogowej na 2 piętrach z PC


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hej, mam od 2 lat pracującą instalacje podłogową, zasilaną gruntową pompą ciepła o mocy 4-16kW marki Alpha-Innotec. Przymierzam się do pierwszego płukania instalacji, dołożenia odpowietrzacza i filtra cząstek stałych, plus po płukaniu i napełnieniu dodanie inhibitora. 

Przy okazji rozważam wymianę rozdzielaczy (mam obecnie rozdzielacze 12 sekcyjne firmy Hotterfield, ale bez przepływomierzy/rotametrow - tylko z zadajnikami przepływu… ale przez to nie znam realnych przepływów i nie mogę doregulować obiegów w pomieszczeniach, mam dość  wyczuwalną różnicę w pokojach, a PC grzeje póki nie otrzyma zadanej temp ma powrocie, przez co niektóre pokoje są przegrzane. Do tego oczywiście jest dodatkowe jeszcze rozwiązanie z systemem sterowania per sekcja/pokój od Alpha Innotec, który przed tym sezonem zostanie zainstalowany i podłączony do PC (ale pomińmy w tym momencie ten system i jego dalszy wpływ).

Czy wymiana rozdzielacz, ma sens? Same rozdzielacze też mają swoje ograniczone przepływy.

Drugi aspekt, który mnie nurtuje to fakt, że z PC wychodzi na CO rura 28 cu, i do niej jest podłączona przez wykonawcę do rury PP DN25, a potem przechodzi redukcją w PP DN32 (40x6,7), następnie jest rozdzielana na dwa obiegi (dolny i górny) za pomocą trójnika i dalej tą samą średnicą biegnie do skrzynek rozdzielczych podłogówki, gdzie na zasilaniu jest jeszcze na górze i na dole pompka „wspomagająca” firmy DAB, model EVOSTA 40-70/130 zasilana z PC 230V (on/off) ale nie regulowany jest przez PC przepływ, który można zadać tylko na panelu pompki. Takich redukcji z DN 32 do DN 25 (1”) jest kilka na zasilaniu i powrocie, bo na zaworach, na czujnikach, przed pompkami w skrzynkach rozdzielczych i przed rozdzielaczami, a to też ma pewnie jakiś wpływ na przepływy i wydajność całego systemu.

Do tego za trójnikiem czy wokół tych dodatkowych pompek obiegowych, nie ma żadnych zaworów zwrotnych, itd. Nie ma też poza zmianą trybu pracy na panelu  pompek, regulacji przepływu pomiędzy obwodem górnym i dolnym, przez to też bywa że góra jest przegrzana a dół niedogrzany, lub na odwrót i wtedy „interwencyjnie zmniejszamy siłę wspomagania jednej czy drugiej pompki…”.

Obejrzałem sporo instalacji, projektów i schematów, mój projekt podlogowki zrobiony przez firmę ASOLT miał w ogóle w planie zastosowanie 50 l bufora przepływowego. Ale wykonawca stwierdził ze to niepotrzebna komplikacja, producent nie zaleca, do tego tak się już nie robi, i w sumie zrezygnowaliśmy po konsultacjach z projektantem CO.

Terz po dwóch latach eksploatacji rozważam, czy nie lepiej jednak zrobić inaczej rozdział ciepła dla dwóch obiegów CO z PC, czy nie zlikwidować tych pompek w skrzynkach i nie umieścić ich w maszynowni przy PC, z dodatkowym niezbędnym osprzętem, dodać te rotametry oraz na pewno poprawić parametry wody oraz oczyścić instalacje. Ponieważ zalana instalacja miała być wodą zdemineralizowaną z dodatkami, a okazało się że zalana była woda wodociągowa bez dodatków, a ta jest bardzo twarda. 

Ponieważ dodanie wybranych elementów instalacji i tak wiąże się z pewną przeróbką linii powrotnej do PC z CO (tylko podlogowka), oraz linii zasilającej do obiegu podłogówki, mam przy okazji pytanie do specjalistów, czy instalacja jest wykonana poprawnie, czy zmiany dodatkowe jakie rozważam, maja sens, czy można coś poprawić?


PC na górnym źródle powinna mieć przepływ nominalny na poziomie 1600l/h, maks 2900l/h i pracuje w warunkach B0/W35, temperatura zadana w instalacji to 27 stopni ( jastrychu pokryty parkietem drewnianym).
 

przy okazji, mam pytanie, czy DN25 z PP na dolnym źródle, to wystarczający przekrój rury? Z PC wychodzi i wraca 28mm Cu, dla DZ, dolne odwierty (4 sztuki) są zrobione z DN40 PE (dedykowane rury do DZ) a rozdzielacz jest wykonany z rury 120mm PE (całość zgrzewania przez producenta) z rotametrami i przeplywomierzami per sekcja, ale zredukowany z wyjścia 50mm do DN25 (rura PP32,6 bodaj, wzmocniona, glass Wavin). Przepływ nominalny dla DZ w PC wynosi 2350l/h a maksymalny 3900l/h. 

Czy zostawić jak jest, czy  zmienić na CU 28mm? Czy to może moec wpływ na oszczędność w pracy PC? Warunki temperaturowe DZ są wręcz wspaniałe.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.