Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podlogowe w mieszkaniu 75m2 na parterze


Dawid99

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Chcialbym spytac fachowcow lub osob ktore uzytkuja ogrzewanie podlogowe w mieszkaniu. Przegladalem forum oraz szukalem informacji ale na te konkretne pytania nie znalazlem satysfakcjonujacych odpowiedzi. Posiadam mieszkanie 75m2 , znajduje sie na parterze, aktualnie piec gazowy + grzejniki. Chcialbym wymienic piec na kondensacyjny (a wiec oszczedniejszy) oraz zamontowac podlogowke zamiast kaloryferow. Poniewaz mieszkanie nie jest nowe a w zwiazku z tym zamieszkane nie wchodzi w gre wylewanie nowej wylewki a frezowanie (lub bruzdowanie) - w innym wypadku podniesienie posadzki skutkowaloby wieloma problemami np z drzwiami itp. Wiec dlatego frezowanie lub bruzdowanie.  Budynek ma 25 lat i nie wiem jak jest podloga zaizolowana. Chcialbym spytac o kilka rzeczy: czy po frezowaniu daje sie jakas folie "odbijajaca" cieplo pod rurki w te rowki? Czym sie rowki zalewa? Jak sie "zalapuje" te rurki by nie wyskakiwaly z rowkow przez zalaniem?  Oraz jaki bylby schemat takiej  prostej instalacji? Mysle ze byloby raptem z 4-5 obiegow. Z gory dziekuje za wszystkie pomocne informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj 

Nie posiadam takiego ogrzewania podłogowego,lecz byłem świadkiem wykonywania takiej pracy w domu szkieletowym.

Ten system nazywany jest :  Ogrzewanie podłogowe w systemie suchym.

 

Nie napisałeś  co masz na podłodze beton,kafelki,płytki ceramiczne,deski podłogowe.

Jaka jest izolacja pod spodem,czy podłoga jest na legarach itd.

Jeśli masz podłogę drewniana na legarach to masz ułatwione zadanie, jeśli natomiast masz beton to w twoim przypadku jak nie możesz podnieć poziomu podłogi to niestety pozostaje go skuć,żeby obniżyć podłogę.

   i zastosować jeden z  systemów do  który wysłałem Ci  linki na priv , żeby nie robić niepotrzebnej reklamy na forum

 

Godzinę temu, Dawid99 napisał:

folie "odbijajaca" cieplo

To nazywa się blacha aluminiowa transmisyjna 

Blacha aluminiowa transmisyjna - F-068333

Pozdrawiam

plasticfun

 

Edytowane przez plasticfun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podlodze jest beton. Co jest pod spodem - nie wiem. Budynek ma 25 lat. Wiecej informacji nie posiadam. Aktualnie sa panele w pokojach i plytki w lazience i kuchni. Chce zrobic wszedzie plytki, zeby podlogowka lepiej oddawala cieplo. Nie bardzo jednak wiem w jaki sposob to zrobic by ogrzewanie dzialalo efektywnie. Czy taka blache transmisyjna montuje sie na wylewce i frezuje sie pod ten rowek by ta blacha w niego weszla? Dobrze rozumiem? Czy sa jeszcze inne metody by zrobic w gotowym mieszkaniu podlogowke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze czegos nie rozumiem. Czy to dobrze ze beton przewodzi cieplo? Mi przeciez zalezy, by cieplo szlo do gory i ogrzewalo podloge a nie szlo przez beton do ziemi?

Wiem ze ludzie frezuja w betonie. Ma to sens z ekonomicznego punktu widzenia? Zalezy mi by ogrzewanie bylo jaknajbardziej wydajne i ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj @Dawid99 na forum Info-Ogrzewanie.

4 minuty temu, Dawid99 napisał:

Moze czegos nie rozumiem. Czy to dobrze ze beton przewodzi cieplo? Mi przeciez zalezy, by cieplo szlo do gory i ogrzewalo podloge a nie szlo przez beton do ziemi? 

Teraz jest ciemno, to nikt tego nie zauważy.
Zostaw kapcie (buty) w domu i w samych skarpetkach pobiegaj trochę po ulicy.

Wtenczas zrozumiesz, że ciepło nie koniecznie "idzie do góry".

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Dawid99 napisał:

Czy taka blache transmisyjna montuje sie na wylewce i frezuje sie pod ten rowek by ta blacha w niego weszla? Dobrze rozumiem? Czy sa jeszcze inne metody by zrobic w gotowym mieszkaniu podlogowke?

Czy oglądałeś strony do których podałem Ci linki w wiadomości prywatnej?

 

50 minut temu, Dawid99 napisał:

Wiem ze ludzie frezuja w betonie.

Nie spotkałem się jeszcze z czym takim,ale być może się mylę.

 

 

Tak jak napisał kolega @sambor i ma rację.

55 minut temu, sambor napisał:

Takie blachy idą jak są podłogi nieprzewodzące ciepła lub gdzie nie można wykonać wylewki,  np pod drewnianymi podłogami układanymi na legarach, 

Dlatego napisałem, że opcją  dla Ciebie żeby nie podnosić poziomu podłogi to skuć beton żeby obniżyć poziom podłogi.

Teraz opisze Ci co miałem na myśli że po skuciu betonu, obniżając poziom podłogi musiałbyś zrobić legary drewniane.

Ułożyć izolację z wełny mineralnej między legarami i jeśli to możliwe pod legarami (ewentualnie dobrze dopasować styrodur ewentualnie styropian podłogowy )

Na legary zamontować te panele transmisyjne aluminiowe.

Ułożyć rury ogrzewania podłogowego w rowkach.

Nie robić kolejnej wylewki,tylko ułożyć deskę podłogową np.Barlinecką i koniec , lub zamiast deski Barlineckiej zamontowac do legarów płytę np.MFP lub OSB 3 

Zagruntować płytę  specjalnym gruntem szczepnym.

Na to membrana hydroizolacyjna i układasz płytki podłogowe.

Niestety  takie przygotowanie podłogi jest kosztowne i z tym musisz się niestety liczyć, jeśli chcesz nadal ogrzewanie podłogowe w domu.

ps. to moja koncepcja , ale może ktoś z Kolegów podsunie lepszy pomysł.

 

 

Edytowane przez plasticfun
Korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być taki przypadek że nie ma izolacji od dołu , więc w dół pójdzie tyle samo ciepła co do góry, albo i więcej!

Na szybko zrobiłem symulację potrzebnego ciepła przy zerowej izolacji od dołu:

20m2, 1000W potrzebne do ogrzania do 20C - typowy mały salon, wynik poniżej - strata w dół ( do ziemi) ponad 2x tyle co potrzeba do ogrzania pomieszczenia

1707139411_dobrptli.jpg.26a81225cba917ad570d58346dfe9746.jpg

Po dołożeniu izolacji 15cm styro mamy trochę inny wynik: strata ciepła do dołu wynosi tylko 132W

219659937_dobrptlizestyro15cm.jpg.f6f037eae6131d77bbc6dd1a69b46b34.jpg

Na tych dwóch przykładach widać jak wielką rolę gra izolacja cieplna od dołu.

W temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12948-ogrzewanie-płaszczyznowe/ są podane sposoby wykonania suchej podłogi grzanej - np materiały Uponora, warto się z nimi zapoznać.

 

 

 

 

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem raz jeszcze twój pierwszy post.

Jak napisałeś w pierwszym poście że chciałbyś wykonać 4-5 obiegów to dotyczyło by 4 -5 pomieszczeń

 

Przemyślałem na spokojnie moja koncepcję i stwierdziłem że się nie sprawdzi.

Problemem są murowane ściany działowe które stoją na betonie.

Skuwając beton naruszy to konstrukcję ścian działowych budynku.

Opcja ogrzewania podłogowego w systemie suchym to tylko jak słusznie napisał kolega @sambor tylko do drewnianych podłóg na legarach  i w domach szkieletowych.

 

Przyznaję i przepraszam że wprowadziłem w błąd moja poradą w poście #7 

Ale jak pisałem może ktoś z Kolegów podsunie lepszy pomysł.

Pozdrawiam

plasticfun

Edytowane przez plasticfun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kucie podlogi to odpada. Sasiedzi by mnie pewnie zlinczowali. Ale te symulacje sa bardzo interesujace. Najlepiej byloby zrobic probne wiercenie i ustalic jaka jest izolacja pod spodem. Jesli jest dobrze zaizolowane (a przypuszczam ze tak moze byc) co polecicie wowczas? Frezowanie? Jesli tak, to czy rurki sie wciska w bruzdy czy cos sie daje pod spod?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.04.2021 o 19:06, Dawid99 napisał:

,,,  Budynek ma 25 lat i nie wiem jak jest podloga zaizolowana. ,,,

 

W dniu 7.04.2021 o 16:30, Dawid99 napisał:

,,, Najlepiej byloby zrobic probne wiercenie i ustalic jaka jest izolacja pod spodem. ,,,

@Dawid99 , czy pod Twoim mieszkaniem jest piwnica ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.