Skocz do zawartości
IGNOROWANY

krzywa temperatury kotla


Elo

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczor, od 2 tygodni mam kocioł defro smart ekopell 12kw.  Jestem całkowicie zielona w temacie, no paliłam do tej pory w zwyczajnym śmieciuchu. Pomóżcie mi proszę w zrozumieniu podstawowych pojęć i zasad funkcjonowania. 

Moje pierwsze pytanie dotyczy krzywej temperatury kotła, czy powinna mieć "zygzaki" czy raczej w miare stabilna. 

Moj kociol, jak osiagnie zadana temp, to ona spada, a potem kociol sie wygasza wtedy w mieszkaniu jest chlodno. Co można zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa grzewcza kotła to coś innego. Sterownik kotła wyposażony jest w czyjnik temp. zewn. I ustawiając krzywą grzewczą kocioł osiąga niższa lub wyższą temperature zadaną zależnie od tego czy na dworze jest cieplej czy zimniej. Z tego osobiście nie polecam korzystać. W wiekszości instalacji będzie to bez sensu.

Za kotłem powinien być mieszacz trój lub czterodrogowy. On też może być sterowany wedle krzywej grzewczej tzn. pogodowo. Kocioł pracuje i nagrzewa sie do np 70 stopni i sie wygasza. Ustawiliśmy wcześniej histerezę na 15 stopni. Czyli kocioł odpali sie dopiero gdy temp w nim spadnie do 55. I tak dzieje się w kółko. Sterowany pogodowo mieszacz za kotłem puszcza na grzejniki np 40 stopni przy temp 0 na zewnątrz. A przy + 10 już tylko np 33. Wszystko dzieje się płynnie przy zmianach temp na dworze. Trzeba tylko ustawić krzywą grzewczą niżej lub wyżej żeby w domu nie było za gorąco albo za zimno. Przy grzejnikach powinny być oczywiście głowice. I dobrze byłoby mieć też sterownik pokojowy korygujący sterowanie pogodowe na mieszaczu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Elo napisał:

Moje pierwsze pytanie dotyczy krzywej temperatury kotła, czy powinna mieć "zygzaki" czy raczej w miare stabilna. 

@Outsider Tu raczej chodzi o wykres pracy kotła, a nie krzywą grzewczą

@Elo Masz czujnik pokojowy i siłownik na zaworze 4d (jak nie wiesz to zrób zdjęcia rur które są połączone z kotłem)? Prawdopodobnie trzeba ustawić pompę CO na pracę ciągłą i krzywą grzewczą zaworu 4d, lub obniżanie temp. po dogrzaniu pom. za zaw. 4d

Edytowane przez bioly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.