Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Który Piec ? Dom 120Mkw


Lama79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów

 

Przyszedł czas na wymianę kotła c.o.

Trudny wybór, jest dość dużo kotłów do wyboru.

Mam dom 120mkw z lat 70-tych bez ocieplenia (bedzie ocieplany w przyszlości), stare grube rury, grzejniki żeliwne. Do instalacji bedzie też dodany zbiornik do ogrzewanania wody ok 150-200l. Na forum wyczytałem że najlepsze piece do ogrzewania węglem powinny być z dolnym spalaniem i miarkowaniem ciągu. Znalazłem kilka takich kotłów różnych firm. Problem w tym że trudno usłyszeć w sklepach konkretne informacje który bedzie najlepszym rozwiązaniem do mojego domu.

Poradzcie mi proszę jaki kocioł wybrać. Jak rozwiązać problem pompy wymuszonego obiegu gdyż piece z miarkowaniem ciągu są bez sterowania.

Mam do wyboru piece:

1) SEKO EKO II 18kw http://www.seko.pl/seko-kotly-piece-co/kotly_spalanie.html

2) SAS NWG 17KW LUB 23KW http://www.sas.busko.pl/pl/index.php?optio...3&Itemid=61

3) STALMARK K2 20KW http://www.stalmark.pl/kotly_uniwersalne_kz.html

4) DAKON DOR 20KW http://www.intercon.com.pl/dakon/dakon_dor.htm

5) TERMO-TECH KMS 18KW LUB UKN 17KW

6) DEFRO OPTIMA 18KW http://defro.pl/index.php/kotly-nowa-linia/optima-nowa-linia

 

Z góry dziękuje za wszelkie porady.

 

Pozdrawiam

Lama79

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał opcje nr;2 lub 6 a dlatego ze jestem zwolennikiem kotlow tylnoplaszczowych maja wieksza sprawnosc reszta to marketowe plominnicowki lub poziome przegrody oszczednosc blachy i mniej roboty przy nich :angry:jesli chodzi o konstrukcje na 100% lepiej odbieraja cieplo ze spalin zanim opuszcza kociol :angry: dodatkjowo mozesz sam zastosowac nadmuch z pochlaniacza kuchennego + jakis sterownik zwykly za 20zł termostat albo dokupic orginał dmuchawe i termostat np w luboniu gosc robi proste tanie termostaty sam od niego kilka nabylem ewentualnie miarkownik tez dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz zdjecia jak plomienie pieknie w nim krążą do tylu a od tylu dostaje zimnę wode powrotną i tam plomienie spaliny sa najlepiej schladzane nie to co w plomiennicowkach szajsowatych spaliny ida tam gdzie jest najcieplejsza woda i gorace spaliny do komina!!!!!!! :angry: niestety tego typu piece sa troche drozsze bo trzeba wiecej blachy na nie i wiecej roboty trzeba uwazac przy zakupie bo stosuja ciensze blachy zby zaoszczedzic na kg o sory opcja 6 nie niezuwazylem ze sa wodne ruszta!!!!!!!ktore nic nie daja a dodatkowy element do zgnicia takze opcja nr 2 jest dobra :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok czyli ruszt wodny zbedny a tylni plaszcz wodny wymagany :angry:

 

z obiegeiem wody pewnie sobie poradze jak dokladniej poczytam.

Czy moc ok 18-20kw wystarczy ?? nie bedzie za mało ani za duzo ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i kolejny problem :angry:

z tego co widze to tak naprawde kotłem z dolnym spalaniem jest jedynie SEKO EKO II :)

reszta piecy nie posiada funkcji zamknięcia komory od góry po rozpaleniu i zasypie węgla.

wynika z tego że ogień i tak się rozprzestrzeniu do góry i będzie uciekał omijając kanał tylni, a co za tym idzie również płaszcz wodny znajdujący się na tyle pieca :angry:

i co wy na to ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może ktoś ma inne ciekawe propozycje pieca z dolnym spalaniem :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie szukac rysunku z przekrojem tego pieca??

szukałem i nigdzie nie widze :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

on jest albo plomiennicowki albo polki zauwaz jest krodki i niema wyczystek gornrj i dolnej :angry: nie jest to czego ci trzeba tak naprawde to tylnoplaszczowych to niema za duzego wyboru bo jest ich zaledwie kilka 4 chyba firmy a pisalem dlaczego oszczednosci panowie oszczednosci materialu i roboty no i cena przez to jesli sie nie myle to 1MCE Klecza 2 Tech duo 3 Ekotech pleszew 4defro optima nie mialem czasu sprawdzic na 200% jak ktos ma je to niech sie wypowie jeden znich ma obrotoa retorte do mialu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

decyzja prawie podjeta :) bedzie albo HEF 18kw albo JUNKERS SUPRACLASS 20 kW :)

 

pozostaje jeszcze dobór wymiennika :angry: musi być stojący, mało miejsca mam :angry:

Czy ktoś może coś polecić??

 

Jaki najlepiej kupić zawór 4d i jaką pompe ??

Dodam że do podniesienia jest 7m, domek pietrowy a kociołek w piwnicy, rury jak już wcześniej pisałem dość grube będą pewnie ok 1,5 - 2''

 

Zamieszczam plik ze schematem do sprawdzenia czy to zadziała :)

Proszę o sprawdzenie.

Wszelkie sugestie mile widziane.

SCHEMAT_CO_CUW.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taurus bawol jest kotłem górnego spalania z nadmuchem a ja poszukuje kotła dolnego spalania z miarkonikiem ciągu :angry:

i dlatego HEF :D opinie z tego co czytałem na forum też są dobre :D i ludzie zadowoleni z tego kotła :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale normalnie od dolu spokojnie tez mozna palic jak w dolniaku mozna bez dmuchawy i z miarkownikiem duzy zasyp i plaszcze z tylu duza sprawnosc jeszcze sie nacieszysz tym miarkownikiem w hefie nie lubie skosnych ,,furtek'' nad paleniskiem :angry: trzeba troche uwazac na żęsy :D oprucz tego tez jest git

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za zadyme dziekuje serdecznie :angry:

nie jest mi potrzebna do szczęścia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
zobacz zdjecia jak plomienie pieknie w nim krążą do tylu a od tylu dostaje zimnę wode powrotną i tam plomienie spaliny sa najlepiej schladzane nie to co w plomiennicowkach szajsowatych spaliny ida tam gdzie jest najcieplejsza woda i gorace spaliny do komina!!!!!!! ;) niestety tego typu piece sa troche drozsze bo trzeba wiecej blachy na nie i wiecej roboty trzeba uwazac przy zakupie bo stosuja ciensze blachy zby zaoszczedzic na kg o sory opcja 6 nie niezuwazylem ze sa wodne ruszta!!!!!!!ktore nic nie daja a dodatkowy element do zgnicia takze opcja nr 2 jest dobra :huh:

 

 

Pierwsze słyszę aby ruszta wodne podlegały jakiej kolwiek korozji gdyż ze względu na wysoka temperaturę w palenisku nie powstają skropliny kondensatu, a jest to przy okazji dodatkowa powierzchnia grzewcza w kotle. Korozja może pojawić w kotłach z kasetami pionowymi jedynie na dole ostatniej przegrody gdzie ze względu na spore obniżenie temperatury spalin wytrąca się kondensat, ale jest to tylko wtedy gdy kocioł pracuje na zbyt niskiej temperaturze czyli poniżej 55 stopni. Zalecana temperatura spalin waha się w granicach 200-240 C. Dobre jest więc zastosowanie mieszaczy aby kocił mógł pracować w tem 55-60 C a w domku nie było zbyt gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.