Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła PW Krommler EVI 15


LG81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, prośba o podpowiedź bardziej rozeznanych w zakresie instalacji grzewczych z PC. Muszę szybko zdecydować czy skorzystać z programu na montaż PC powietrze/woda z dofinansowania pozyskanego przez gminę.
Jest to PC Krommler EVI 15 RS-18D - moc znamionowa/max.15.0/16.0 kW (A7/W10-35), moc pompa+grzałka 16,1 kW (A-20/W10-35), monoblock, scroll, temp. max. 55 st.C, COP 4,54 dla A7/W10-35; 3,49 - A2/W10-35; 2,88 - A-7/W10-35, SCOP 3,49 - zgodnie z EN14825.

Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym (Berlin III):  

- rekuperacja
- ściany Silka 24 cm, styropian grafitowy (0,032) - 22 cm
- dach - styro grafit - 32 cm
- podłoga - styropian 20 cm (0,036)
- okna 3 szybowe
- instalacja grzewcza to głównie grzejniki - 75 członów (aluminiowe Armatura Kraków) + 2 panelowe, podłogówka tylko w łazience na piętrze, w WC, wiatrołapie i korytarzu
- woj. pomorskie, I strefa
- powierzchnia ogrzewana 155 m2, spora akumulacja ciepła - lane stropy, ściany z silikatów
- projektowe obciążenie cieplne - 6,19 kW (wg. Projektowanej charakterystyki energetycznej budynku - załączonej do projektu)
- wg kalkulatora maksymalna moc grzewcza - 5,2 kW (bez c.w.u., przy -16 st.C) i 11 649kWh = 42GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
- temp. w pomieszczeniach 22 st., 4 osoby.
Obecnie temperatura za zaworem 4D na instalację to około 55 st. (próbuję ustalić ile obniży się moc grzejników przy niższych temp. zasilania). Brak buforu. W okresie zimowym rozpalane raz na dobę, bezdymnie (od góry). Grzanie bezpośrednio na instalację, w zależności od temp. zewn. przez ok. 4 do 6 godz., aż wypali się cały przygotowany zasyp. Oczywiście przy takich mrozach jak ostatnio grzeje się dłużej lub rozpala drugi raz. Kocioł 10 kW - Defro Optima Komfort, wstawiony w zamyśle na jeden sezon do prac wykończeniowych, pozostał do dziś smile-2.gif Zużycie ok. 1,5 t dobrego krajowego węgla. Jest jeszcze fotowoltaika 3,5 kWp.

Ktoś zrezygnował z PC. Mój koszt miałby wynieść ok. 8 tys., przy dofinansowanie ok. 80%. Z tego samego dofinansowania jestem zapisany jako rezerwowy na montaż kotła na pelet, prawdopodobnie Heitztechnik hit pellet... ale pojawiła się ta druga opcja. PC być może dałoby się zmienić na model słabszy.
Pytanie czy tak przewymiarowana PC oraz grzejniki mają prawo działać poprawnie i ekonomicznie? Co radzicie? Co z jakością samej PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samej PC. Długo szukałem dla siebie pompy powietrze-powietrze. Ale o takiej marce nie słyszałem. Ma słaby SCOP. Dla porównania Daikin jakiego mam u siebie ma 4,28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.