Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór zwrotny na powrocie z CO?


SporyJaro

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba o poradę. W mojej kotłowni został wymieniony stary kopciuch na kocioł gazowy stojący jednofunkcyjny, a stara instalacja (rury i grzejniki) została bez zmian oprócz zamknięcie całego układu. W uproszczeniu pokazałem schemat kotłowni na załączonym rysunku.
Do tej pory (może wcześniej tego nie zauważyłem) instalacja i kocioł pracują bez zarzutu. Oba obiegi CO i CWU są napędzane, każdy swoją pompą, a te są sterowane przez kocioł. Jednak jakąś chwilę temu zauważyłem, że podczas grzania CWU woda ciepła zasilająca zasobnik, po jego minięciu wraca do kotła, ale również idzie w powrót z pionu nr 3 i dochodzi, aż do pierwszego grzejnika na 1 pietrze! Zimą to specjalnie nie przeszkadza ale latem będzie grzał grzejnik. Ten pion nr 3 ma tylko 2 grzejniki, a pozostałe dwa piony łącznie mają 14. Woda więc leci tam gdzie ma łatwiej.

Zgłosiłem to więc instalatorowi i założony został zawór zwrotny (taki sam jak przy pompach - "talerzykowy").

 

429019227_SchematCOaZZ.thumb.PNG.4daffced9cd093587397e2298e2f00ee.PNG
Teraz podczas grzania CWU jest dobrze, ale pojawił się inny problem, ponieważ ten obwód z pionem nr 3 przestał grzać! Widać, że opór stawiany wodzie powrotnej z pionu jest zbyt duży.

I tu pytanie do znawców, czy można osłabić siłę takiego zaworu?   Czy może są dostępne na rynku zawory zwrotne z minimalna siłą blokująca? Spotkałem się z takim zaworem o nazwie zawór zwrotny antygrawitacyjny polskiej firmy http://techmet.pl/allegro/zzk/zzk_ulotka.pdf Występuje on w wersji również dla CO a parametry jakie podają, czyli ciśnienie otwarcia to od 0,001 do 0,005 bara ? Czy ktoś miał z nim do czynienia no i czy by się on w moim przypadku sprawdził? Patrzyłem również na zawory zwrotne klapowe i one chyba nie mają żadnych sprężyn i działają też chyba grawitacyjnie a montowane mogą być w poziomie???

image.png.77fd8932c68d74d1944b44020793ad64.png image.png.88ef0ee08d900b9529ebd8804b470171.png 

 

 

Edytowane przez SporyJaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Mój problem z cofaniem się ciepłej wody z obiegu CWU do jednego z pionów CO załatwił docelowo zawór zwrotny ale klapowy. Działa dużo lżej niż te grzybkowe ze sprężyną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.