Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak zakręcić wodę w takiej instalacji


sharpy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Chciałbym schować rury pex od ogrzewania centralnego w mieszkaniu w ścianie, póki co, nieestetycznie wychodzą z podłogi, dodatkowo przenieść jeden grzejnik o parędziesiąt centymetrów. Muszę w tym celu zdemontować grzejniki. Jeżeli chodzi o instalacje C.O. to mam podstawową wiedzę, chciałbym dopytać jak to zrobić żeby nie zalać mieszkania. Mianowicie chodzi mi o fakt, czy w przypadku mojej instalacji da się to zrobić bez spuszczania wody w całym pionie. Poniżej zdjęcia rozdzielni i grzejnika. Czy wystarczy, że zakręcę zawory w rozdzielni żeby móc zdemontować grzejnik? Zrobiłem to na próbę, później spuściłem wodę z grzejnika za pomocą korka spustowego i potem przy delikatnym odkręcaniu złączki rury od grzejnika, zaczęła tak mocno lecieć woda, że się przestraszyłem. Poproszę o poradę. Dziękuję.

grzejnik.jpg

rozdzielacz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przestało lecieć z korka grzejnikowego, to wodę masz odciętą skutecznie. Grzejnikiem nie spuścisz wody z gałązki zasilania, która idzie do góry grzejnika. W niej zostaje woda i to musisz "złapać" w ręcznik czy coś. Zasilnie jest zawsze bliżej środka grzejnika i na foto widać, że tą złączkę luzowałeś.

Wyposaż grzejniki w przyłącza odcinające: https://allegro.pl/oferta/zawor-katowy-grzejnik-dolne-podlaczenie-watts-6134643238?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo-ogrzewanie-łazienka&ev_adgr=Ogrzewanie&gclid=EAIaIQobChMIzYmk-IrV7QIVPxoGAB3r0A0NEAQYByABEgKHP_D_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu ten grzejnik nie ma żadnych zaworów odcinających? Po odkręceniu PEX-a ciężko będzie aby woda z grzejnika nie wyleciała. Poza tym na rozdzielaczu też nie ma zaworów odcinających przez co na zasadzie naczyń połączonych pexem wyleci jakaś cząść wody z pozostałych dwóch obwodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a jeżeli odkręcę złączkę od zasilania grzejnika, to duże będzie ciśnienie? Czy będzie po prostu wypływać grawitacyjnie? 

No nie ma zaworów odcinających, ktoś tak wcześniej zrobił, teraz będę je robił, jak sobie z tym poradzę. 

A te zawory na rozdzielaczu to nie są odcinące zasilanie i powrót?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś, że odkręciłeś korek grzejnika (dolny oczywiście). Jak woda przestała z niego lecieć, to jakiego ciśnienia spodziewasz się w grzejniku?

Pod lewe przyłącze dolne podpięta jest rurka biegnąca między płytami grzejnika do zaworu grzejnikowego z termostatem. Z niej woda korkiem nie spłynie. O tym pisałem.

Najlepiej spuść wodę z każdego grzejnika, by nie doszło do sytuacji, o której pisze kolega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.