Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dlaczego kocioł się załącza?


krzychun

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam dwie instalacje:

1. kocioł gazowy 

2. kominek z płaszczem 

Obie spięte wymiennikiem i sterowane praktycznie wyłącznie powrotem . Nie mam żadnych sterowników (poza podstawowym sterownikiem do pompy w instalacji kominka i przy zasobniku CWU. Podłogówka i grzejniki na termostatach.)

3 odbiory: podłogówka , grzejniki i CWU.

Zastanawia mi jedna rzecz. Siedzę rano sam w domu. W kominku napalone, na sterowniku pompy kominka 75st. Powrót do kotła gorący, aż ciężko 2-3 s w ręce utrzymać. Nikt nie korzysta z CUW.

Dlaczego załącza mi się kocioł gazowy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapala się palnik kotła czy tylko startuje pompa? Do kotła gazowego powinien być sterownik w pomieszczeniu, wtedy kocioł się nie złączy póki mu sterownik nie pozwoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik odpala.

Pompy dla obu obiegów nie są sterowane z kotła (jego sterownika) tylko uruchamiane ręcznie (włącznika na kablu z zsilaniem :). Chcesz, żeby grzała podłogówka... uruchamiasz pompę do niej i tak samo dla grzejników. Na instalacji podłogówki jest zawór czterodrożny (da się nim ogólnie wysterować temperaturę dla całego układu podłogówki) i RTL na końcu każdej pętli - nie ruszam tego bo tylko bajzel się robi w połączeniu z 4-drożnym.

Wiem, że powinny być sterowniki, ale dom kupiłem z rynku wtórnego i już taką instalację zastałem. Jakieś większe modernizacje planuje za kilka lat (ewentualnie pod pierwszej dużej awarii).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołóż do kotła gazowego najprostszy sterownik bezprzewodowy np. tech st 294 v 2 i nie trzeba żadnych przeróbek.

Jak będziesz grzał w kominku i będzie ciepło w pomieszczeniu ze sterownikiem kocioł się nie włączy.

Spróbuj obniżyć temp. na kotle gazowym do minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,

mam kolejną zagwozdkę, którą może mi pomożecie ogarnąć.

Zauważyłem, że bardzo skacze mi ciśnienie na instalacji z kotłem gazowym. Od 0,3 do 1,1 bara. Jednocześnie, gdy ciśnienie spada, spada również temperatura na zasilaniu instalacji podłogowej (wejście na zaworze czworonożnym) - bądź na odwrót, gdy spada temperatura spada i ciśnienie. 

Jeżeli dopuszczę wody (a wystarczy dosłownie trochę - zawór kulowy a 20% przez 5s) to po jakimś czasie i tak wodę wywala zaworem bezpieczeństwa (również jej jest minimalnie).

Nie zauważyłem jeszcze czy ma to związek z odpalaniem kominka, ale raczej nie.

W załączniku ogólny pogląd instalacji.

 

IMG_20190202_095130.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sprawdzić ciśnienie wstępne w naczyniu wyrównawczym kotła, a jeśli jest dodatkowe zewnętrzne, to również w nim. Jest też możliwość, że naczynie "padło". Tak czy inaczej duże wahania ciśnienia to problem z działaniem naczynia wzbiorczego, którego zadaniem jest właśnie kompensacja tych wahań wynikających ze zmiany objętości podgrzewanej wody (lub jej wychładzania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.