Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vitodens 200 - zapowietrzona instalacja - problem po serwisie


darkness81

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Kilka dni temu miałem wizytę serwisu do przeglądu swojego pieca Vitodens 200 (konfiguracja V200 + VitoCell 100 + Pogodówka, bez sprzęgła)
Podczas podejścia do przeglądu serwisant powiedział, że ma Pan za wysokie ciśnienie było około 2 bar i że trzeba wymienić naczynie przeponowe, następnie okazało się że po wymianie naczynia cieknie jeszcze belka z zaworem bezpieczeństwa.
Piec z 2009 roku, więc nie ma tragedii.

Decyzja z mojej strony, dobra nie bawimy się w pół środki, liczyłem się z tym że piec może wymagać kosztów zwłaszcza po zakupie domu, nie wiem jak poprzedni właściciele o niego dbali.
Pan spędził u mnie kilkagodzin, pospuszczał wodę zamontował nowe rzeczy, powiedział że widać że piec dobrze serwisowany, jest kilka pieczątek w karcie gwarancyjnej.
Mówie będzie dobrze.

Oczywiście na do widzenia pytam co z zapowietrzonym układem, on mówi wypchnie Panu i sobie Pan odpowietrzy.
W porządku to nie problem, żadna filozofia odpowietrzyć na zaworach.

No i zaczęło się, spuszczałem powietrze ze 2-3 h.
Po czym wszystkie grzejniki zaczęły grzać normalnie.
Weryfikacja ciśnienia poniżej 2 BAR.
Stwierdziłem że chyba całkiem sensownie wypadł ten serwis.

Zaglądam do pieca po 2 dniach a tam ciśnienie 3.4 BAR, dzwonię do serwisanta spuszczaj Pan wodę bo Panu rozsadzi instalacje.
W między czasie weryfikacja zużycia gazu a tam w przeciągu doby 15m3 a był to cieplejszy dzień, niż najzimniejszy w tym roku gdzie zużycie na poziomie 6-8m3 to maksymalny wynik.
Myślę sobie coś nie tak.

Zgodnie za namową Pana z Serwisu wziąłem się za spuszczanie wody, znów syczy jak szalone, instalacja się zapowietrza, zszedłem do 1.2-1.4 BAR zgodnie z jego namową.
Przy piecu i vitocell bulgotanie, belka dopływu wody zakręcona, nic więcej nie mogę zrobić.

Rano dzisiaj wstaje a tam 2.4 BAR więc znów spuszczam i tak robię to w koło Macieja.
Dzwonię, umówiłem się żeby Pan Serwisant przyjechał, nie przyjechał.
No i kliencie masz problem bo nie odbiorę już twojego telefonu, nawet nie będę oddzwaniał.

Co wy na to ?
Jakieś sugestie, wzywać kolejnego serwisanta ? Co może być nie tak ?
Nie szczelna instalacja ? Czy ona może być problemem ?
Przed wymianą naczynia wydawało się że wszystko jest w porządku.
Nie miałem większego ciśnienia niż 2.4 - 2.5

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś w instalacji musi być zawór, którym po spuszczeniu wody na nowo ją dopuszczałeś i to ten zawór trzeba skontrolować , gdyż on jest odpowiedzialny za wsrosty ciśnienia w inst CO.

Drugim podejrzanym jest naczynie przeponowe - to nowe - trzeba na zimno i bez ciśnienia w inst sprawdzić jakie jest w naczyniu ciśnienie - powinno mieć ok 1,2-1,4bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku, dzięki - jak już wspomniałem wode spuszczał Pan serwisant przy demontażu, on ją również uzupełnił.
Ja się tylko od czasu do czasu przyglądałem i zadawałem pytania, do momentu wymiany naczynia wszystko było raczej OK.
Nie miałem problemów z tak dużym ciśnieniem, jeśli było to jak pisałem nie wyżej niż 2 BAR.
Były wycieki drobne od czasu do czasu.

Wcześniej problemem miała być belka z zaworem, teraz już słyszałem wężownice.

416441_wpdp.jpg
Za chwilę okaże się że będzie chciał wymienić pół pieca a okaże się że w zasadzie nie było potrzeby bo problem będzie w zaworze za 30 zł i naczynie przeponowe które zdemontował będzie nadal sprawne.

e9688d80-bab6-4ac8-84bf-058c59d8d4aa.thumb.jpeg.e93507348d78b3c09f452caa9278ff89.jpeg
Zasadnicze pytanie, jest następujące, czy jeśli jest gdzieś dziura w instalacji CO, uszkodzona podłogówka, lub któryś z grzejników czy to może powodować problem,  czy raczej powinienem szukać przy wejściu do instalacji, a konkretnie przy wodnym zasilaniu ? 




 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od spuszczenia wody w kotle i sprawdzenia jakie jest ciśnienie wstępne w wymienionym naczyniu przeponowym. Miałem sytuacje gdzie naczynie miało ciśnienie wstępne ponad 2 bary i rosnące ciśnienie podczas pracy kotła.

Ustawienie ciśnienia wstępnego poduszki gazowej w naczyniach do instalacji grzewczych.

Fabrycznie ciśnienie wstępne poduszki gazowej w naczyniach przeponowych wynosi Po = 1,5 bar. Maksymalne ciśnienie pracy P max - 8 bar Temperatura pracy membrany EPDM = - 10°C / + 100°C

Dla zapewnienia prawidłowej pracy naczyń w instalacji grzewczej, przy temperaturze czynnika grzewczego poniżej 100°C, należy ustawić ciśnienie wstępne poduszki gazowej w naczyniu zgodnie z zależnością Po ≥ H(m)/10 + 0,2 bar

Gdzie: Po – Ciśnienie wstępne poduszki gazowej

 H(m) – Wysokość statyczna instalacji grzewczej

Przykład wysokość statyczna instalacji 6 m Po ≥ H(m)/10 + 0,2 bar ≥ 0,8 bar Ciśnienie wstępne w naczyniu przeponowym należy wyregulować do wartości 0,8 bar. Dopiero potem napełnić instalację do żądanego ciśnienia 1,2-1,4 bar.

Jeśli chodzi o zawór do napełniania dobrze zrobić to poprzez dwa zawory połączone wężykiem. Ryzyko uszkodzenia dwóch zaworów jest znikome.

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.