Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł gazowy i zawór czterodrogowy


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pewien dylemat. Do tej pory ogrzewałem dom kotłem na ekogroszek. Kocioł wpięty do instalacji sterowany  automatycznym zaworem czterodrogowy. Zawór sterowany pogodówka. Instalacja działa fajnie. Na zewnątrz jest ciepło na grzejniki szło około 35 stopni. Równolegle z kotlem na eko wpięty jest piec gazowy ulrich. W tym sezonie włączyłem piec gazowy, eko jest zakręcony zaworami. Grzeje tylko gazowy. Ale zastanawiam się czy lepszym rozwiązaniem będzie ustawienie stałej temperatury na piecu gazowym np 50stopni i regulowanie temperatury zaworem 4d przy stałej pracy. Czyli dogrzewamy pomieszczenia do zadanej temp. I zawór 4d obniża parametr cieplny do około 35 stopni tak jak było przy piecu na eko. Czy lepiej ustawić jest zawór 4d na 100% otwarcia a ciepłem w domu niech steruje sterownik pokojowy. Tylko minus takiego rozwiązania jest taki że pomieszczenie jest dogrzanie a później zimne grzejniki. 

No i jak to się będzie miało do ekonomiki. Czy lepiej sterować zaworem 4d przy stałym podlaczeniu. Czy lepiej jak piec się załącza co jakiś czas i podgrzewa wodę na grzejnikach od temperatury pokojowej do zadanej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o  ludu   czemu wszyscy tak usilnie  przywiązują  rolę  do temp.  grzejników  

najważniejsza  jest  temperatura  pomieszczania liczy się cel a nie  środki

co do  zaworu  4d  w  wielkim  podsumowaniu  jest tak  albo  tanio  albo  komfortowo  

sterując  zaworem  możesz  osiągnąć  równą  stabilną  pracę  kotła  

w drugim  wariancie   trzeba  wziąć pod  uwagę  specyfikę  pomieszczenia   czy  jest  to  grzejnik w przedpokoju  typu wiatrołap  czy  sypialnia w której temp..  może  trzymać  się  nawet  kilka  godzin

ważną  czynnikiem  są  też  same  grzejniki  ich  wielkość no i rodzaj .

wszyscy  pamiętamy stare poczciwe   żeberka żeliwne ,  trzymały  temp.. jak  termos

mam  nadzieje  że  trochę  podpowiedziałem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2020 o 18:59, HolubPatryk napisał:

o  ludu   czemu wszyscy tak usilnie  przywiązują  rolę  do temp.  grzejników  

najważniejsza  jest  temperatura  pomieszczania liczy się cel a nie  środki

co do  zaworu  4d  w  wielkim  podsumowaniu  jest tak  albo  tanio  albo  komfortowo  

sterując  zaworem  możesz  osiągnąć  równą  stabilną  pracę  kotła  

w drugim  wariancie   trzeba  wziąć pod  uwagę  specyfikę  pomieszczenia   czy  jest  to  grzejnik w przedpokoju  typu wiatrołap  czy  sypialnia w której temp..  może  trzymać  się  nawet  kilka  godzin

ważną  czynnikiem  są  też  same  grzejniki  ich  wielkość no i rodzaj .

wszyscy  pamiętamy stare poczciwe   żeberka żeliwne ,  trzymały  temp.. jak  termos

mam  nadzieje  że  trochę  podpowiedziałem

 

Nie chodzi mi o temperaturę grzejników tylko o komfort cieplny w domu. Jak grzejniki się wychładzają to w domu mimo że jest ciepło wg sterownika pokojowego to jakoś chłodem wieje. Jak grzejniki mają nawet niewielka temperaturę jest inaczej jakoś ciepłej. Tylko czy taka praca (jak przy ekogroszku) stała mnie nie zrujnuje. Jak to u was jest. Piec się wyłącza czy chodzi w cyklu stałym?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niska  temp.  powrotu ma dobry wpływ na przekazanie energii spalania lepszy  bilans 

choć  jest część  składowa sukcesu  kotłów  kondensacyjnych

 

zwykłe  kotły  gazowe  pracują   w innym zakresie  temperatur

 

co z kolei  nie  wyklucza  zimnego  powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.