Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy! Ustawienie kotła pleszewskiego 24KW


cristofonline

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę Was bardzo o pomoc w ogarnięciu kotła. Nie mam wystarczającej wiedzy i doświadczenia żeby poradzić sobie z nim sam. A mam na to dwa dni...
Jestem z wizytą u mamy, która zakupiła nowy kocioł z podajnikiem i nie bardzo potrafi opanować jego działania.

DOM 260mkw PU. Bloczek MAX i Siporex. Nieocieplony. Okna plastikowe, dwuszybowe.

Instalacja CO starego typu. Grzejniki panelowe i rury stalowe.

Kocioł Biadała 24KW zawór 3 drożny i pompka. podłączone tylko grzejniki (CWU odrębnie zasilana).

Wylot spalin fi 160mm - brak czopucha.

Paliwo 27-29 MJ/kg Bartex GOLD

Kocioł zastałem z takimi ustawieniami pracy: podawanie - 10,5 sek, przerwa 20 sek i dmuchawa 65%, pompka idzie na maxa... mama przerażona ilością spalanego groszku.

Od razu zmniejszyłem nadmuch do 25% i zmieniłem podawanie na 5 sek z przerwą 40 sek oraz zmieniłem ustawienie zaworu trójdrożnego na 1,5 - 2 ze względu na temp zewnętrzną (w domu było zdecydowanie za ciepło). Podtrzymanie ustawiłem na 10 sek przerwa 25 min nadmuch 45%. Obserwuję spalanie.

Z tego co widzę to:

  1. węgiel nie wypala się równomiernie w retorcie - po prawej stronie kielicha węgiel niedopalony i skoksowany (na zdjęciu zgarnąłem kopczyk i trochę pomieszałem - normalnie jest więcej czarnego po prawej)
  2. defraktor chyba nie jest najlepiej umiejscowiony - co o tym myślicie?
  3. nie wiem jak doprowadzić do optymalnego spalania bez czopucha nie ogrzewając przy tym okolicy
  4. nie wiem czy w tej sytuacji otworzyć zasłonkę wentylatora czy przeciwnie przymykać
  5. nie wiem co zmienić w sytuacji gdy temperatura spadnie - zwiększyć zadaną temp CO? zmienić proporcje w zaworze 3D (jak?)
  6. nie wiem na co jeszcze zwrócić uwagę, co obserwować jak ustawiać

Będę wdzięczny za pomoc. 

Dobrego weekendu Wszystkim!

Krzysiek

IMG_20201016_205059.jpg

IMG_20201017_095624.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędem jest oczyszczenie palnika z popiołu . Musisz poczekać aż się wszystko usypie do normalnej pracy . ogólnie to się jednak znasz .

Fakt deflektor jest za nisko . Tak na wstępnie po tej fotce wygląda to całkiem obiecująco pomijajac brak popiołu i zbyt niski deflektor . Proponowałbym Ci dac mu popracowac i nic nie ruszac . 

Co do przeslony dmuchawy to każdy ma swoje zdanie , moje jest takie żeby zostawić w połowie .

A czopucha dobrze że nie ma :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowo ale w moim działaniu więcej intuicji i wiedzy z tego forum - czytałem w nocy - niż doświadczenia ...

Wrzucę fotkę za moment.

IMG_20201017_125824.jpg

IMG_20201017_125821.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko :) to wygląda całkiem dobrze . Trzeba poczekać i  w razie czego dostroic . Mysle ze tu zmiany czasu  przerwy dadzą rezultaty . Co do deflektora hmm moze i malo czasu byc ale warto byłoby pomyśleć nad zamianą go na miske z nierdzewki . Podwiesic jak najwyżej i było by git .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie powinienem wydłużyć przerwy żeby lepiej dopalić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak . Sorki wcześniej nie było fotek . I to spokojnie daj mu z 10  nawet 15 sekund wiecej w przerwie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.