Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Uszczelnienie rury łączącej ceramikę i kocioł


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Niedawno przechodziłem modernizację komina - został wstawiony wkład kominowy ceramiczny 160. Firma która montowała mi komin zostawiła mi takie metalowe przejście i wygląda mniej więcej jak na obrazku poniżej. Zmierzyłem sobie ile to cudo ma średnicy i mi wyszło, że 168 mm, a rura od pieca ma 160 i teraz pytanie czym takie coś uszczelnić?

Adapter-komin-trojnik-ceramiczny-fi-200-rura-140.jpg.8fc842e715e37998295800e62d7280de.jpg

Oraz drugie pytanie - o montaż RCK. Czy RCK powinno być wypoziomowane czy może być w innej pozycji byle tylko wysokość montażu była odpowiednia? Jako, że mam dość mało miejsca planowałem podłączyć kocioł do komina za pomocą trójnika według schematu poniżej.

Komin.thumb.png.8974239b1a9771e8379c3da2519b3f47.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, palaczRybnik napisał:

pytanie czym takie coś uszczelnić?

 

Wełną mineralną lub dodatkowo sznurem , nie może był połączenia sztywnego, inaczej ceramika noże popękać.

Choć moim zdaniem nie jest to najlepsze rozwiązanie lepsze jest takie 

https://www.komineo.pl/pl/p/Zestaw-przylaczeniowy-wkladka-do-kominow-ceramicznych/340

https://www.merkurymarket.pl/produkt/przejsciowka-do-ceramiki-fi-200180mm,31791.html

RCK musi mieć oś obrotu w poziomie - masz to podane w instrukcji samego RCK.

Montaż min 0,5m - max 2m nad posadzką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to, co zaproponował sambor ale jako przejściówka do RCK. Jest szczelne i dobrze trzyma ale też łatwo się wyciąga gdy trzeba wyczyścić komin od góry. Natomiast rurę z pieca mam uszczelnioną watą na około dosyć ciasno. Z tym, że komin mam 180, a rurę 160 więc miałem jak sobie tej waty nawciskać i uszczelnić cienką warstwą zaprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Zakupiłem to co radził kolega sambor.

@sambor jeszcze pytanko odnośnie RCK - powiedziałeś, że oś obrotu w poziomie a czy w pionie też musi być czy tylko poziom jest istotny podczas montażu i można zamontować RCK na trójniku tak żeby nie było w pionie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy weźmiesz do ręki RCK to od razu zobaczysz dlaczego oś musi być w poziomie. W tym pokrętle jest ciężarek, który działa poprawnie TYLKO gdy oś obrotu klapki jest w poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam jeszcze jedno pytanie. Niedawno zmontowałem całość. Odpalałem kocioł pierwszy raz i niestety okazało się, że z RCK mi dymi. Prawdopodobnie coś źle zamontowałem, ale nie jestem pewien co dokładnie jest źle zamontowane. Dodam, że RCK jest zamontowan na rurze spalinowej na trójniku. Gdy odpalałem kocioł było gorąco więc prawdopodobnie ciąg był słaby ale mimo wszystko dym zamiast lecieć do komina poleciał mi do RCK czy to jest normalne? Mam wszystko zamontowane jak na obrazku z postu #1. RCK mam zamontowane przy pomocy kolana skrętnego które jest zamontowane do trójnika. Na początku miałem RCK zamontowane wyżej niż trójnik, ale dymiło, później zmieniłem tak żeby RCK był poniżej wlotu spalin w kotle, ale to samo. Dodam, że RCK jest w pionie i poziomie. Czy ktoś mógłby mi doradzić co może być nie tak i jak to naprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam tzw zetkę i w tym samym pomieszczeniu pod sufitem - około 2m otwór wentylacyjny. Choć co do samej zetki to nie mam jej zrobionej poprawnie bo z kolana które wychodzi mi gdzieś na wysokości 1,6 m mam tylko kawałeczek rury gdzieś około 1m i nie kończy się to kolanem tak jak to powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.