Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana rynny na retortę.


Dyzio997

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zdecydowałem się na wymianę starej rynny na retorte Defro. Mam dwie opcje, jedna to retorta 4gen. 1100zł, druga opcja retorta w 5. klasie za 1300zł. Z wyglądu bardzo podobne, różnią się tylko rozprowadzeniem powietrza, ta w 5 klasie według sprzedawcy "najnowszy model z rozproszeniem powietrza na tercjalne-wczesnozaplonowe , pierwotne i wtórne . Jeszcze lepsza jakość dopalania i 0 jakiego kolwiek dymu , No i wymiennik czyści się 4-5 razy rzadziej bo jest dopalany kerozyt czyli gazy cieplarniane powstałe w procesie spalania węgla". W porównaniu do rynny i tak będzie niebo a ziemia a co z różnicą między tymi dwoma? Będę odczuwał różnicę w spalaniu? Według sprzedawcy na węglach o RI powyżej 10 to będzie ok. 10%. Ma węglach niespiekalnych będzie to ok. 3%. ale przede wszystkim mniej węgla i pyłu w kotle. Proszę o pomoc, bo jutro będę zamawiał.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam najnowszą retortę defro i faktycznie spala czysto (dymu z komina nie widać, nawet nie czuć węglowym smrodem gdy stanie się na dachu tuż przy kominie pracującego kotła). Przez cały sezon nie miałem też ani jednego niedopalonego węgielka. Palnik pracuje równo i oszczędnie nawet na mocach rzędu 3kW.

Ale nie wiem, czy to tylko zasługa retorty - pracuje ona w betonowej trumnie ( 5 płyt i wklęsły betonowy deflektor) i działa naprawdę dobrze dopiero na sofcie 3.6.0. Więc pytanie, czy Twój sterownik da się zaktualizować i czy masz czujnik temp. spalin oraz turbinkę na dmuchawie.

Z tą czystością nie mam porównania do innych palników, ale co ok. 6 tygodni (i ok. 0.5 t węgla) zbiera się już sporo pyłu na półkach i zawirowywaczach, a temp. spalin zaczyna rosnąć o ok. 2C. Na kotle jest nawet nalepka, by czyścić co miesiąc.

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Andrzej_M_ napisał:

@Dyzio997 domyślam się, że skądś to skopiowałeś.
Możesz podać źródło pochodzenia tego cytatu.

Sprzedawca palnika ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH sterownik to SKZP02-F, jest czujnik spalin, ale turbinki na dmuchawie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale jest inna koronka niby w tym nowszym.

 

 

img_7947.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytalem sprzedawcy. To w sumie jaka jest różnica między palniekiem defro 5. klasy a 4. generacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem:

- zmieniona jest konstrukcja koronki (przez co temp. podajnika u mnie waha się między 24 a 26C)

- talerz ma nawiercone dodatkowe otwory na obwodzie

- zastosowano przesłone na otwory od strony zasobnika - płomień jest centryczny

To wszystko ładnie działa w kotle Defro, ale ni e mam pojęcia jak zadziała z innym sterownikiem i bez tej betonowej trumienki w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem ten nowszy. Sprzedawca twierdzi, że od góry nie widać otworów wszystkich. Podobno część powietrza wchodzi pod koronkę i nie widać tego od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściemnia, rozbierałem to na części pierwsze. Widać wszystkie dziury, oczywista gdy nie ma węgla na palniku.

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.03.2020 o 15:32, HarryH napisał:

Ściemnia, rozbierałem to na części pierwsze. Widać wszystkie dziury, oczywista gdy nie ma węgla na palniku.

Mam już palnik u siebie. Nie wiem jak u Ciebie jest, ale u mnie dodatkowo koronka nie styka się całą powierzchnią z kolanlkiem, tam jest wcześniej powietrze. No i dodatkowo jest otwór w kolanku od góry jeszcze przed tym jak węgiel jest wypychany do góry... W weekend będę wszystko rozbierać, mogę zrobić foto dla porównania...

IMG_20200403_003207.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.