Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sztoker + 8kW smoła w piecu i kominie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Od dwóch miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem kotła Sztoker+ 8kW. Ogrzewa on niewielkie mieszkanie 59m2. Ostatnio po mojej dłuższej nieobecności w domu pojawił się problem w postaci smoły kapiącej z komina, smoła pojawiła się również na ostatniej półce(tej bliżej komina) oraz przy popielniku i na drzwiczkach. Po lekkich modyfikacjach ustawień podawania udało mi się wyeliminować smołę z komina oraz półek, jednak została na drzwiczkach zasypowych i przy popielniku. Podejrzewam, że pojawiła się tam jak lekko przytkało komin i spaliny nie miały swobodnegu ujścia. Domyślam się że w tamtym miejscu nie wypali się ona samoczynnie, pytanie jak ją usunąć? Nie jest to jakaś gruba warstwa więc skrobanie nic nie da. Wygasić piec i potraktować jakimś specyfikiem? Może jakaś korekta ustawień? 

Obecne ustawienia to: 

temp kotła 60st 

temp CWU 50st 

temperatura CO za zaworem 4drożnym 43st 

Przerwa 80 

podawanie 10 

Wentylator max 12 

                  min 3 

Przed zmianą ustawień było 70 10 10 1  

Jeśli coś jeszcze jest niejasne chętnie odpowiem na wszelkie pytania, z góry dziękuje za rady i pomoc. 

 

sztoker 4.jpg

sztoker.jpg

sztoker2.jpg

sztoker3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie za mało powietrza do spalania stąd wędzarnia w komorze spalania ( brak płomienia ) możliwe że wystarczy wyczyścić ruszt może się otwory pozatykały . Reszta rozumie że się nie zmieniła (ustawienia i temperatury powrotu do kotła ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm może tak być. Rusztu jeszcze nie czyściłem, dzisiaj go rozkręcę i zobaczę jak to wygląda. Co do ustawień tak jak pisałem zmieniłem głównie prace wentylatora z 10 1 na 12 3 . Wydaje się niewiele ale znikła dzięki temu smoła z półki i komina. Temperatury nie ruszałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tylko wyczyścić komorę pod rusztem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po czyszczeniu kotła. Fakt komora była pełna, po wyczyszczeniu wszystko ładnie się wypala. Dziękuje serdecznie za pomoc! 

Będzie trzeba częściej zaglądać do tej komory. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny kociołek, ciekawe ile opału zużyje przez sezon. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie ze spalaniem jest bardzo dobrze, pełen zasobnik tj. jakieś 50kg wystarcza na ok 7dni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko 7 kg z malutkim ogonkiem na dobę, super. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tego typu palenisku można zejść bardzo nisko z mocą palnika bo odbiór ciepła jest również z żaru na palniku (płaszcz wodny po bokach) jedyne co mnie jeszcze ciekawi czy da radę utrzymać parametry przy pracy tylko na CWU .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że parametry utrzyma. Obawiam się tylko o smolenie, będzie bardzo długo musiał pracować na podtrzymaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.