harrys Opublikowano 29 Stycznia 2020 #1 Opublikowano 29 Stycznia 2020 Pierwszy post więc pozdrawiam wszystkich na wstępie. Wybaczcie jeśli powielam tematy, ale nic sensownego nie udało mi się znaleźć. Na forum są pewnie dziesiątki schematów podłogówki z grzejnikami, mieszaczami, z kominkami ale nie znajduję informacji jak podłączyć kocioł gazowy kondensacyjny z dwoma rozdzielaczami ogrzewania podłogowego. Ewentualnie jak zmodernizować taki układ jeśli pompa obiegowa w kotle nie będzie miała wystarczających parametrów. Może ktoś poda odnośnik do tematu na forum lub do zewnętrznych stron gdzie coś takiego znajdę.
sambor Opublikowano 29 Stycznia 2020 #2 Opublikowano 29 Stycznia 2020 Podajesz za mało informacji - potrzeba inf ile pętli w rozdzielaczach, jak długich, jaki jest potrzebny przepływ, jaka moc całego ogrzewania, jakie powierzchnie grzania. Czy oprócz podłogówki będą też grzejniki Jak widzisz jest dużo zmiennych i na twoje pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie
harrys Opublikowano 29 Stycznia 2020 Autor #3 Opublikowano 29 Stycznia 2020 Hmm, mogłem podać te wszystkie dane, ale nie chciałem za bardzo angażować użytkowników. Chciałbym zobaczyć schemat P&ID, takiej instalacji. Wydawało mi się, po prostu że zmienne, o których wspomniałeś są nieistotne i nie wpłyną na schemat jako taki, ewentualnie na dobór armatury, mocy, przekrojów. Jako inżynier teoretyk wiele potrafię obliczyć, ale schematy wodne to tylko czytać. Chcę się uodpornić na wykonawców, bo widzę, ze pomysły na instalacje mają różne i wydaje mi się, że głównie na bazie instalacji grzejnikowo-podłogowych. Dane instalacji to: zapotrzebowanie na ciepło: 8kW, kocioł gazowy, ogrzewanie 100% podłogowe, 2 kondygnacje po ok 80m2, 7-8 pętli na kondygnacji, długości pętli od 30 do 100m (większość 50-80m). Zastanawia mnie jeszcze co należałoby zrobić kiedy okaże się, pompa obiegowa w kotle będzie miała za mała wydajność.
Janek83 Opublikowano 29 Stycznia 2020 #4 Opublikowano 29 Stycznia 2020 Ja bym polecił kocioł o mocy ok 19KW. Dlaczego taki? Aby szybko dawał radę ogrzać ciepłą wodę, a na cele centralnego ogrzewania i tak współczesne kotły mają modulację od 6 KW do mocy maksymalnej lub w droższych opcjach od niecałych 2 KW do Max. Przy tym metrażu pompa w kotle powinna dać radę ogrzać cały dom, przy zachowaniu zasady że jeden rozdzielacz na kondygnację i co najmniej fi 22 jako zasilanie rozdzielacza a nawet 28 przy większej liczbie obwodów. Jeśli mimo to słabo by to grzało można domontować pompę obiegową ale przez tzw. sprzęgło hydrauliczne. Zastosuj rozdzielacze podłogówki z rotametrami aby można było wyregulować przepływy i będzie śmigało super. Można jeszcze dołożyć sterowanie strefowe z termostatami w każdym pokoju i siłownikami na obiegach grzewczych, wtedy jest bajka i raczej nie trzeba dodatkowej pompy obiegowej i sprzęgła.
sambor Opublikowano 29 Stycznia 2020 #5 Opublikowano 29 Stycznia 2020 Robisz taki układ jak na schemacie i się nie przejmujesz słabszą pompą w kotle, ten jest z junkersa ale układ hydrauliczny jest taki sam dla wszystkich kotłów, jest sprzęgło, 1 pompa za sprzęgłem i odbiory - wg tego co podajesz wystarczy 1 pompa za sprzęgłem, tylko rury do rozdzielaczy daj 1" lub Cu28 i to nie przelotowo przez rozdzielacze tylko oba zasilania ściągasz do pompy, Na powrocie do kotła najprawdopodobniej potrzebne będzie dodatkowe naczynie przeponowe Rotametry oczywiście muszą mieć rotametry.
harrys Opublikowano 30 Stycznia 2020 Autor #6 Opublikowano 30 Stycznia 2020 Dzięki. Czyli za sprzęgłem, w obiegu rozdzielaczy jest pompa sterowana (on-off) na podstawie czujnika temperatury bez żadnych mieszaczy, zaworów ileśtam-drogowych, itp... Lub pewnie można dodać dwie i dwa czujniki pokojowe - jeśli miały być oddzielne obiegi na każdej kondygnacji. I brnąc dalej dodawać kolejne elementy automatyki. Choć zakładam, że przy takiej bezwładności nie ma to większego sensu.
sambor Opublikowano 30 Stycznia 2020 #7 Opublikowano 30 Stycznia 2020 Podłogówka w czasie sezonu nie powinna być wyłączana, można dać osobne pompy na każde piętro osobno ale po co?
bongo Opublikowano 30 Stycznia 2020 #8 Opublikowano 30 Stycznia 2020 Witam.Podepnę się do tematu bo mam podobny problem mianowicie domek 120 mkw mieszkalnej , 150 mkw podłogi. 2 Rozdzielacze na górze 8 obiegów na dole 9. plus 2 grzejniki drabinki w łazienkach z małego rozdzielacza na te 2 grzejniki który jest zasilany tą samą temperaturą co podłogówka. Kocioł Vaillant vc 146/5-5. Zasobnik Vir150 . Sterownik pokojowy vcr 700 z czujnikiem temp zewnętrznej. Ogrzewanie grzeje jednak na maksymalnych obrotach pompki na rotametrach jest przepływ maks 1 litr. Czy w takim przypadku najlepiej byłoby zastosować dodatkową pompę za sprzęgłem ?? Jak wysterować taką pompkę ??
sambor Opublikowano 30 Stycznia 2020 #9 Opublikowano 30 Stycznia 2020 Tak, musisz zastosować dod pompę ze sprzęgłem + odpowiednią automatykę do sterowania, lub wpiąć do gniazdka pompę podłogówki aby pracowała non stop.
bongo Opublikowano 30 Stycznia 2020 #10 Opublikowano 30 Stycznia 2020 Jaką automatykę byś zaproponował ?? czy może przez moduł VR40 i czujnik temp. podpiąć do pieca ??
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.