MateuszW Opublikowano 15 Stycznia 2020 #1 Opublikowano 15 Stycznia 2020 Witam, Proszę o opinie i porady w temacie. Posiadam instalacje gazową (piec Buderus). Dom podzielony na ogrzewanie podłogowe (ok. 70m2) oraz grzejniki (poddasze około 8 grzejników). W załączeniu przesyłam zdjęcia instalacji oraz rozdzielacza i ustawienia. Problem polega na tym, że obecnie pompa w rozdzielaczu podłogowym uruchamiana jest na przycisk oraz ze względu na mieszanie wody z "powrotu" z zasilaniem kotła, kocioł potrzebuje względnie wysokiej temperatury żeby rozgrzać podłogę. Grzanie temperaturą 55-60 stopni na zasilaniu nie jest ekonomiczne, tym bardziej przy podłogówce. Pytanie, jak przerobić instalacje aby sprawnie obsługiwać dwa niezależne systemy podłogówki oraz grzejników?
WojtuNie Opublikowano 16 Stycznia 2020 #2 Opublikowano 16 Stycznia 2020 Niestety temat nie jest łatwy, ale nadal bardzo popularny - gazowy kocioł kondensacyjny i instalacja do kotla wysokotemperaturowego. Czy cała instalacja schodzi tylko do tej jednej szafki (rozdzielacza)? Bo na zdjęciach widać 5 pętli podłogówki i 4 obwody do grzejników, a piszesz o 8 szt. Na jaką temperaturę były dobierane grzejniki (czy można je zasilać temperaturą podłogówki)?
MateuszW Opublikowano 17 Stycznia 2020 Autor #3 Opublikowano 17 Stycznia 2020 Jest jeszcze drugi rozdzielacz na górę do grzejników. Grzejniki można zasilać temp podłogówki
WojtuNie Opublikowano 17 Stycznia 2020 #4 Opublikowano 17 Stycznia 2020 W dniu 15.01.2020 o 16:42, MateuszW napisał: Pytanie, jak przerobić instalacje aby sprawnie obsługiwać dwa niezależne systemy podłogówki oraz grzejników? Jeżeli chcesz faktycznie dwa niezależne obwody to należało by skorzystać z oryginalnych rozwiązań producenta kotła, ale to pewnie tanie nie będzie. Jeżeli natomiast grzejniki mogą pracować na parametrach podłogówki i nie potrzebujesz zaawansowanych metod sterowania a wystarczy tylko krzywa grzewcza i termostaty na grzejnikach to można to połączyć w jeden układ. Rozdzielacz z układem mieszającym jest do zdemontowaniu w całości i na sprzedaż. Zamiast niego albo dwa rozdzielacze (jeden grzejnikowy, drugi z rotametrami do podłogówki) albo jeden zmontowany "na zamówienie" (5 obwodów podłogówki zasilanej z dolnej belki +4 grzejniki zasilane też z dolnej bo tak jest teraz i żeby nie przerabiać). Tylko jest najważniejsze pytanie, czy pompa w kotle da radę to wszystko uciągnąć, jeżeli nie to trzeba dołożyć sprzęgło i dodatkowa pompa.
MateuszW Opublikowano 19 Stycznia 2020 Autor #5 Opublikowano 19 Stycznia 2020 Póki co planuje rozwiązać to w taki sposób: Montaż sprzegła + dwa moduły MM100, oraz wymiana rozdzielacza z mieszaczem na 2 osobne rozdzielacze (grzejniki, podłogówka). Dwa systemy grzewcze będą od siebie niezależne i ustawiane panelu sterowniczego. Mam nadzieje że to pomoże na zwiększenie wydajności kotła i mniejsze rachunki.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.