Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwa poziomy podłogówki - jedna pompa


Qedro

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Panowie mam małą zagwozdkę. Prześledziłem trochę wątków na temat zasilania dwóch poziomów podłogówki z jednej pompy CO i chciałbym to uczynić również u siebie.

Zaczynając od początku. Sercem układu będzie piec ferroli biopelet pro 18 kw zlokalizowany w piwnicy. Dwa poziomy podłogówki. Pierwszy poziom - parter - 8 petli łącznie 300 m. Drugi poziom - piętro - identycznie. Na rozdzielaczach siłowniki sterujące każdą pętlą osobno na podstawie wskazań termostatu z danego pomieszczenia.  Do tego zbiornik c.w.u. 200l. Zasilanie bojlera było by realizowane przez sterownik pieca na podstawie wskazań temperatury wewnątrz. Piec i pompa CO do rozruchu dostawałaby informację od sterownika głównego na podstawie wskazań temperatury z pomieszczeń.

Od pieca do trójnika rura miedziana 28 mm, dalej do rozdzielaczy 22mm. Powrót taki sam. W załączniku ss obrazujący moją idee.

Prosiłbym bardziej doświadczonych użytkowników  o wszelkie uwagi oraz korektę jeśli coś błędnie dedukuję. Pytanie czy pompa której chciałbym użyć da radę? Czy zawór vtc i 3d są umieszczone w odpowiednim punkcie?

piec.png

Opublikowano

Nie masz chyba w tym kotle dwóch króćców powrotnych, żeby oddzielnie obiegi podłączyć?  Można jednak przełączać z poziomu sterownika kotła pomiędzy obiegami przy pomocy zaworu przełączającego. Chyba mylisz te dwie rzeczy.

Po drugie: dlaczego nie skorzystasz ze schematów w instrukcji Ferroli?

377791053_ferrolischemat.png.bc6c78c4419d030f53697636e04782a6.png

Lub nieco zmodyfikowany: tu zamiast obiegu grzejnikowego-drugi obieg podłogówki. Skoro układy mieszające będą w kotłowni a nie przy rozdzielaczach, to rura mieszacz - rozdzielacz nie może mieć zbyt małej średnicy.

1675107363_ferrolisprzgo.png.db4905f8ae782238ce3ae183c4b303f2.png

 

Opublikowano

Wydaje mi się że są dwa powroty. Na jednym standardowo przez producenta wpięta jest pompa. Drugi powrót jest zaślepiony ale istnieje możliwość domontowania tam dodatkowej pompy na cwu. Pytanie co wyjdzie lepiej i bardziej ekonomicznie. Montaż dodatkowej pompy na c.w.u  czy montaż samego zaworu przełączającego? Czy ta jedna pompa w kotle da radę zasilić sprzęgło i bojler? Czy po zastosowaniu zaworu przełączającego nie będzie tak że zasilany będzie jednocześnie tylko jeden obieg czyli c.w.u lub c.o?

Dwa możliwe sposoby podłączenia tego kotła z dokumentacji.

spacer.png

Opublikowano

 

3 minuty temu, Qedro napisał:

Czy ta jedna pompa w kotle da radę zasilić sprzęgło i bojler? Czy po zastosowaniu zaworu przełączającego nie będzie tak że zasilany będzie jednocześnie tylko jeden obieg czyli c.w.u lub c.o?

Dokładnie tak będzie. W kotle podłączasz do zacisków albo pompę CWU, albo zawór przełączający.

Opublikowano

gmaj22 dzięki. Czyli zarys mam. Pozostaje kwestia jednej grupy mieszającej. Zastosowanie jednej pompy 25/60 z autoadaptem będzie rozsądne? Zasilanie od kotła do sprzęgła rura miedziana 28mm, dalej do grupy mieszającej 28 mm a od grupy mieszającej do rozdzielaczy 22 mm na parter i piętro oddzielna rura.

Opublikowano

Jeśli masz na myśli DN 25 to na pewno będzie OK. Nie zaszkodzi też do rozdzielaczy dać DN25/Cu 28. Przy jednej grupie mieszającej i zaworze VTC na powrocie, bezzasadne jest moim zdaniem stosowanie sprzęgła. Sprzęgło to nie wymiennik płytowy.

Sam zawór VTC dałbym 55C zamiast 45C - pomimo, ze instrukcja przewiduje 45C. 

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Zawory 1" GZ to sa zawory DN20. Ważne, żeby kvs miały w granicach 4,0

Tak w ogóle to stanęło na jednej grupie mieszającej czy sprzęgle i dwóch grupach?

Opublikowano

Jedna grupa na dole przy piecu. Poszukam w takim razie pod dn 28. Bardziej chodzi mi o rodzaj tych zaworów. Czy będą ok?

Opublikowano

DN 25 - nie ma DN 28 :)

Ten stałotemperaturowy szukaj pod 422 - to jest akurat regulowany 50-70 C lub 511 -1"

Ale mieszacz do podłogówki jest o złym zakresie. Powinien być 20-43 C lub podobnie. 

35-60C jest do grzejników.

 

Opublikowano
Godzinę temu, gmaj22 napisał:

DN 25 - nie ma DN 28 :)

 

Jedno myślę drugie pisze. Co do zaworu przed piecem lepiej jak będzie to 50-70 stopni C niż ten co podalem 50 stopni?? Jaki będzie tego plus? Zabezpieczy piec przed górna temp?

Opublikowano

Nie musi być regulowany, może być stałotemperaturowy 50 stopni - 1", 

Ten co podałeś jest 55 stopni, DN20 i kvs 3,2

Opublikowano

Wieść gminna niesie, że ESBE bardziej niezawodne, choć droższe.

  • 5 tygodni później...
Opublikowano

Wszystko mam już skompletowane do wykonania instalacji wg schematu który podawał gmaj22 wyżej. Z tym że zbiornik cwu wepnę za zaworem zabezpieczającym powrót kotła przy użyciu zaworu przełączającego. Pozostaje kwestia zabezpieczenia całego układu co. Czy to co jest w piecu wystarczy czy dołożyć coś jeszcze dodatkowo? Chciałbym to zrobić na układzie co zamknietym

Opublikowano

To nie gmaj22  podał schemat tylko Ferroli :)

W dniu 23.02.2020 o 10:04, Qedro napisał:

zbiornik cwu wepnę za zaworem zabezpieczającym powrót kotła przy użyciu zaworu przełączającego

Ma być włączony jak na schemacie, czyli pomiędzy temperaturowym a pompą. Nie ma potrzeby zabezpieczać powrotu przy grzaniu samej CWU.

Kocioł w obiegu zamkniętym musi mieć dodatkowe zabezpieczenia oprócz zaworu bezpieczeństwa na kotle: naczynie przeponowe oraz tzw. urządzenie schładzające.

 

Opublikowano

Tak. Ale może dojść do sytuacji że w cwu nie będę ciągle utrzymywał temperatury zadanej przez cały czas. Przykładowo przy ustawieniu harmonogramu grzania cwu tylko w wybranych godzinach (16-22) może dojść do sytuacji że chłodną wodą trafi do rozgrzanego pieca. W jednym z wątków czytałem że pulawiak powrót cwu wpina za temperaturow a nie pomiędzy piecem a temperaturowym.

Co do zabezpieczenia kocioł jest wyposażony w naczynie wzbiorcze oraz zawór bezpieczeństwa w standardzie. Czy poza tym muszę układ wyposażyć w dodatkową grupę bezpieczeństwa wpięta na powrocie c.o.?

Opublikowano

Ale przecież woda z bojlera nie trafia do kotła....

O ile pojemność naczynia w kotle jest wystarczająca, to nie potrzeba dodatkowego. Ale wg naszych przepisów wymagane jest jeszcze urządzenie schładzające, czyli np. wężownica schaładzająca lub zawór schładzający DVB1 lub SYR

Opublikowano

No w sumie racja. W kotle znajduje się 5 l naczynie więc może to być malo na około 150l w całym układzie.
Czy przy otwartej instalacji c.o. urządzenie chłodzące też jest wymagane?

 

Opublikowano

5 L na 150 litrową instalację jest stanowczo za małe. Na sam kocioł wystarczy.

Przy otwartej instalacji wystarczy zawór bezpieczeństwa oraz prawidłowo wykonana instalacja naczynia.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.