Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wolf CGB 20 dołożenie regulatora pokojowego do pogodówki.


bbk379

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Posiadam kocioł jak w tytule z modułem mieszacza MM, sterownikiem BM. Schemat ogrzewania to na parterze podłogówka + drabinka w WC, grzejnik jednopłytowy w garażu oraz mały dwupłytowy grzejnik dwupłytowy w kotłowni ( "brudna" kabina prysznicowa w kotłowni); na piętrze podłogówka w łazience, pralni i korytarzu + grzejniki dwupłytowe w 3 sypialniach i drabinki w pralni i łazience.

Wysterowanie podłogówki mam opanowane i nie mam zastrzeżeń, natomiast problem stanowi utrzymanie stałej temperatury w sypialniach. W dni wietrzne i ponure mam za zimno a w słoneczne za ciepło. Zastanawiam się nad rozwiązaniami:

1. głowice elektroniczne na grzejniki z czujnikami temperatur na ścianie w sypialniach.

2. termostat pokojowy w największej sypialni.

3. termostat pokojowy w największej sypialni + głowice elektroniczne z czujnikami na ścianie w sypialni.

Obecnie mam głowice termostatyczne przy wyższej krzywej ustawiam na 4 przy niższej na 5, ale i tak występują duże różnice.

Proszę o poradę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś miał prawidłowo dobrane grzejniki to zmiana wg czujki pogodowej( krzywa grzewcza) powodowałby równą zmianę temp w pokojach.

Najprawdopodobniej masz w sypialniach za małe grzejniki lub źle ustawione w nich przepływy - spróbuj zwiększyć nastawy wstępne na grzejnikach, które za mało grzeją - czyli zrób regulację hydrauliczną instalacji grzejnikowej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sypialnia z garderobą jest na garażem o tej samej powierzchni w garażu wisi grzejnik jednopłytowy 110x60 i obecnie w garażu mam 15 stopni i strop garażu ocieplony 10 cm grafitu. Grzejnik 110x40x10 kermi x2 dwupłytowy

Najmniejsza sypialnia w 1/3 jest nad tarasem, strop tarasu ocieplony 20 cm grafitu. Grzejnik 80x40x10 kermi x2 dwupłytowy

Średnia sypialnia jest nad częścią mieszkalną ogrzewaną podłogówką. Grzejnik 90x40x10 kermi x2 dwupłytowy

Ściany ocieplone 20 cm grafitu, w dachu 25 cm wełny 0,33. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W każdym pokoju po jednym oknie dachowym velux 140x80 trzy szyby.

Wszystkie głowice ustawione jak na zdjęciu między 2 a 3 a rozdzielacz w garderobie.

20191207_112230.jpg

20191207_112003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma która montowała mi całe ogrzewanie i instalacje wod-kan.

Przy tych nastawach co mam na grzejnikach przy okolo zerze za oknem żeby mieć 22 stopnie w pokoju kocioł miał jakieś 50 stopni i krzywą grzewczą 1.0

 

Moc kotła mam obniżoną do minimum, blokada taktowania na 30 minut. Dla podłogówki krzywa grzewcza to 0.2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak będzie -10C za oknem to aby nagrzać trzeba nie 1mb grzejnika a 1,5m.

Ja na grzejnikach kermi mam puszczaną temp do 55C przy -20C - krzywa grzewcza 0,8.

Natomiast jak ktoś ma zamiast ścian tylko dach - jak jest u ciebie to powinien na max zaizolować dom od góry,

te 25cm to słaby standard jak na dzisiejsze wymogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu trzeba znać zapotrzebowanie na ciepło poszczególnych pomieszczeń i to odnieść do grzejników.

Inaczej to sobie można rozmawiać o niczym, chyba że wykonawca robił całość ogrzewania , więc źle dobrał grzejniki do pomieszczeń i do kotła.

Powinny być dobranie do kotła gazowego a są dobrane do kotła na paliwo stałe.

Jak sam dobierałeś i instalowałeś kocioł to d...a, ale jak całość robiła firma to można ich ścigać za niewłaściwe dobranie grzejników do źródła ciepła.

Niech pokażą zapotrzebowanie na ciepło tych pomieszczeń,

Ale moim zdaniem to ciężka sprawa będzie, praktycznie nie do ugryzienia przez inwestora, któremu nikt nie zabroni puszczać 65C w instalację.

A ew oszczędności eksploatacji to pic na wodę tak szczerze mówiąc wykonawców to nie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie projektu to na 100m2 mieszkalnego plus kotłownia z garażem 40 parę metrów kw. miałbyć elektryk 15kW i cały dom w grzejnikach.

W projekcie było 10 cm styropianu na ścianach i 20 wełny w dachu i wentylacja grawitacyjna. Ja dołożyłem jak pisałem wyżej drugie tyle styro na elewacje i 5 cm wełny w dach i wentylację z odzyskiem. Do tego okna trzy zamiast dwuszybowych plus cieplejsze drzwi zewnętrzne i bramę garażową.

Jeżeli chodzi o grzejniki to w projekcie mam opisane Purmo C22 (zakładam że były to grzejniki 60 cm wysokości bo nie ma tego opisanego dosłownie).

Dla sypialni 10 - 1400mm

Dla pokoju 13 - 900 mm

Dla pokoju 12 - 800 mm

Temperatura projektowana była 70 stopni.

Jestem po rozmowie z wykonawcą. Dowiedziałem się, że instalacja jest wykonana pod 70 stopni celowo, aby móc lepiej sterować temperaturą w zakresie 0-10 stopni za oknem. Według jego opinii ma zapewnić to stabilniejszą prace kotła w okresie przejściowym. Powiedział, że przy zasilaniu 55 stopni i dobranych do tego grzejnikach w okresie przejściowym temperatura spada do  około 30 stopni , a to nie zapewnia dobrego efektu grzewczego.

Co do samej instalacji założyłem na grzejniki głowice techa krzywą ustawiłem na 1.0 i teraz temperatury w pomieszczenoach mam wyrównane i temperatura się utrzymuje.

Mam pytanie z innej beczki jak uniknąć przegrzewania salonu i kuchni podłogówką? Jak są bardzo słonecznie dni lub żona sporo gotuje lub piecze to temperatura w części dziennej mocno wzrasta. Przy 22 stopniach na parterze mam krzywą grzewczą 0.3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.