Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia sterownika KG Elektronik SP-18 Oraz spalanie


simonbale37

Rekomendowane odpowiedzi

Dom piętrowy około 160m2 + piwnica z roku 1991
Budowa zewnętrzna pół pustaka przerwa pustak 5cm styropianu
Okna plastikowe
5grzejników żeliwnych + 2 aluminiowe działające. Wszędzie termostaty ustawione 3/5. Oraz 4 żeliwne wyłączone, bo są w 3 pokojach nieużywanych to ich nie ogrzewam.
Ustawienia sterownika KG Elektronik SP-18
Zadana temperatura kotła - 65
termostat - NIE
tryb letni - NIE
Temp. pompy - 45
temp. zasobnika - 40
Moc dmuchawy - 3/10
Czas przedmuchu 12sek
Przerwa przedmuchu 15minut
Czas podawania rozpalania - 10sekund
Przerwa podawania rozpalania - 30 sekund
Czas podawania podtrzymania - 13sekund
Przerwa podawania podtrzymania - 80minut

Instalacja ma zawór czterodrogowy, pompę obiegową wilo, siłownik zaworu afriso 343, sterownik TECH-1, ciśnieniowe naczynie przeponowe oraz boiler 220l z wężownicą. Mieszkają tu 3 osoby.
Na tech sterowniku mam ustawioną wodę w grzejnikach na 45stopni
Aktualne dzienne zużycie groszku to ~25kg

1 Pytanie co myślicie o tych ustawieniach oraz o aktualnym spalaniu?
2.Na tych ustawieniach piec chodził świetnie w jesień, natomiast od kilkunastu dni gdy pogoda się pogorszyła wytrzymuje 20-30 minut w podtrzymaniu, gdzie jeszcze jesienią dobijał do 60-80 minut, w jaki sposób wydłużyć czas podtrzymania lub ograniczyć zużycie groszku.

3. Na naczyniu przeponowym aktualne ciśnienie to 0,5 bara czy to nie za mało? Czy to ma jakiś wpływ na ogrzewanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie w instalacji max 1.5, jak masz 0.5 nic się nie dzieje. Sterownik to PID czy dwustan? Jeśli dwustan to trudno o receptę. Jeśli PID to kocioł ma modulować a nie odstawiać się. Wtedy będzie mniej palił

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2019 o 21:57, simonbale37 napisał:

Czas podawania rozpalania - 10sekund
Przerwa podawania rozpalania - 30 sekund

Rozumiem że to 'rozpalanie' to 'praca' .  Ja mam podobną powierzchnię i ustawione 1:9 , u Ciebie 1:3  - dużo

Zmniejsz z 10 na 5 i poobserwuj

13 godzin temu, simonbale37 napisał:

przesłona jest otwarta w 90%

Przymknij tak aby szczelina została ~1,5cm

Zainstaluj termostat - to z reguły pozwala zaoszczędzić ~20% grochu  , Poczekaj na kogoś kto zna ten sterownik

Aha, jaka temperatura spalin w czopuchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro zastosuję twoje ustawienia, jeszcze chcę coś na własną rękę spróbować.
Jeju to jeszcze jakiś termostat do pieca, te na grzejnikach nie wystarcza? Tak patrze to koszt około 200zł ciekawe czy by faktycznie pomogło.
Temperatury spalin no niestety nie mam jak sprawdzić.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem na allegro termometr 300*C wskazówkowy za aż 12pln + przesyłka, wywierciłem otwór w czopuchu i widzę co się dzieje

 Doraźnie: spróbuj na czopuchu położyć rękę , jeżeli się nie da to znaczy że za dużo ciepła ucieka w komin

Termostat to do pokoju a nie do pieca :D   - pomoże , przerabiałem to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak zatwierdziłem twoje zmiany już dziś. Zobaczymy co przyniosą.
A co do tego termostatu, to jak to działa montuje gdzieś do gniazdka i ustawiam temperaturę pokojową? Co się właściwie wtedy dzieje przecież piec ma swoje ustawienia na sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzina obserwacji i wnioski

Piec niemal non stop "pracuje" temperatura waha się głównie 61-65stopni, w podtrzymaniu jak już uzyskał 66stopni wytrzymał jakieś 20 minut. Mam wrażenie że ciężko mu dobić do 66 stopni żeby wejść w to podtrzymanie, a co dopiero wytrzymać więcej niż 20 minut, a jeśli o czopuch chodzi, to położyłem rękę i jest gorący.

Ręka wytrzymała ~ 2 sekundy.
Oczywiście przesłona jest niemal zamknięta

Ekogroszek energo extra

Dane techniczne:
Wartość opałowa (Q) : 24-26 MJ
Wilgotność: ok. 15%
Typ węgla: płomienny 31.2
Zawartość popiołu: do 7 %
Uziarnienie: 5-25 mm
Pochodzenie: Rosja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam godzina to troche za malo poczekaj troche niech sie kociol ustabilizuje a nie odrazu  zmiana ustawien i ręka na czopuch moze ucieka w komin lub zbyt slaba izolacja.Kazda zmiana nawet mala to niestety trzeba troche odczekac cierpliiwosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej mało możliwe opał wygląda na dobrze wypalony.
Dalej kombinuje z różnymi ustawieniami.
Aktualnie skróciłem czas podtrzymania z 80 do 20 minut, czas podawania w podtrzymaniu zostawiłem bez zmian 13sekund, jeszcze kilka innych zmiennych. Zobaczę czy to zda efekt

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterach dwustanowych zazwyczaj czas przerwy to ok 80-100 s ( w trybie praca) resztę reguluje się czasem podawania i siłą wiatru. Dużo zależy od samego opału, jeden eko lubi sobie poleżeć na palniku i chce mniej wiatru, inny lubi więcej wiatru i się szybko spalić. Generalnie płomień ma być w miarę spokojny, bez iskier, ale ma nie kopcić. Regulacja nastaw to 1 góra 2 oczka w górę lub w dół, nie kręcimy nastawami co 5 minut, i nie wszystkimi naraz. Jedna nastawa i czekamy min 2-3 h obserwujemy.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zbyszko125

No ja nie zmieniam co 5 minut ustawień i z pewnością nie wszystko na raz.
Minęło 12h odkąd wprowadziłem zmiany i ciekawi mnie jedna sprawa grzejniki w domu ogólnie zrobiły się gorące.

Temperatura kotła (dopiero co kilka minut temu wszedł w podtrzymanie) 77stopni temperatura powrotu  to 63stopni, aktualna w grzejnikach 45 a zadaną mam 40.  Dodam jeszcze, że zapewne jest wyższa o te 3 stopnie bo wiadomo czujnik nie jest w wodzie.
Mam też wrażenie jakby w ciągu pół doby poszło mniej węgla trochę ale to zbadam gdy będzie się kończył węgiel w podajniku. miałem tam wsypany równo worek + ~3kg

To moje aktualne ustawienia

Zadana temperatura kotła - 65
termostat - NIE
tryb letni - NIE
Temp. pompy - 45
temp. zasobnika - 40
Moc dmuchawy - 2/10
Czas przedmuchu 9sek
Przerwa przedmuchu 15minut
Czas podawania rozpalania - 12 sekund
Przerwa podawania rozpalania - 30 sekund
Czas podawania podtrzymania - 13 sekund
Przerwa podawania podtrzymania - 20minut

Wiem, że ten czas podawania 12s/30s jest dosyć intensywny ale jak kolega doradzała 5s/30s to piec niemal w ogóle nie wchodził w podtrzymanie, więc spróbowałem w 2gą stronę.

Przy następnych regulacjach spróbuję może ustawić tą przerwę podawania na 80 sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@simonbale37  -  Z tego co widzę masz do ogrzania 160m2 a piec 30kW a więc co najmniej dwa razy za duży i musisz zmniejszyć jego moc.

Robi się to za pomocą ustawień w trybie  praca , czyli stosunek podawania do przerwy oraz dopasowaniem do tego nadmuchu.

Ustawiłeś 12/30s , wynika z tego że wykorzystujesz pełną moc kotła! Jeżeli słabo grzeje to znaczy że wydmuchujesz ciepło w komin.

Te 12s podawania zależy od palnika i od jakości paliwa ,  dla jednego jest to 5 sekund, dla innego 12 sekund - ważny jest stosunek podawania do przerwy.

Według mnie powinno się zacząć od 1:7  (faktycznie doradzałem 5/30ale dojrzałem teraz że masz potężny palnik) czyli 10s/70s i dopasować nadmuch tak aby na czopuchu spokojnie rękę położyć. I obserwacja 24 godziny

Edit: 

dopisałeś  - możliwe że masz jakiś ślimak mniej wydajny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jozefg1 Dobra zrobię jak twierdzisz 10/70 i aktualnie osłona jest 30% otwarta,
I tak wiem że ten kocioł jest za mocny, ale to już niestety nie ja podejmowałem decyzje o jego zakupie i montażu.
A mam takie pytanie w waszych kotłach podczas podawania pracuje dmuchawa? Czy tylko co X czasu jak ustawicie sobie czas i przerwę przedmuchu.


EDIT: ustawiłem 10/60 bo u mnie regulacja przerwy co 30 sekund jest w rozpalaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy a mam takie pytanie czy bieg pompy obiegowej wilo stratos ma jakieś znaczenie przy zużyciu opału?
Pompa aktualnie ustawiona na 4 biegu(maksymalnym) i na wyświetlaczu mam 21w, te 21w to jest jak rozumiem wartość aktualnego poboru mocy przez pompę?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam sas solid 14kw dom 170m2 do ogrzania w tym kotlownia i garaz . Plus cwu od godz 14 do 21 45 stopni i spalanie 10.5 kg na dobe . Jeśli 22 to nie chodzi na maxa bo u mnie chodza na 40 w jesli jesy malo grzejnikow i sa przykrecone na zaworach to chodza na nizszych watach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem 2gi bieg by spróbować obniżyć prądożerność

Aktualnie pobiera 12w przy 55 żeberkach żeliwnych i 2x 80cm aluminiowych grzejnikach

Przypominam

Zadana pieca 65stopni

Na Grzejniki 40stopni

Powrót 52stopnie

Czy taka temperatura powrotu jest wystarczająca?

W domu mam około 21 22 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.