Jezi Opublikowano 25 Listopada 2019 #1 Opublikowano 25 Listopada 2019 Witam Mam takie pytanie do użytkowników pieców z podajnikiem na ekogroszek. Jak ogrzewacie wasz dom ? Pytam tu pod kątem ciągłości grzania, tzn czy wasz piec chodzi cały czas i ogrzewa dom a regulacja temperatury jest poprzez jakieś siłowniki na listwie albo głowice termostatyczne czy tez regulator pokojowy a w momencie dogrzania pomieszczenia pompa CO sie wyłancza. Czy też moze grzanie nastepuje cały czas tylko w momencie dogrzania nastepuje przejscie na minimum w celu podtrzymania tej temperatury ? Pytam ponieważ u mnie działa to w ten sposób że od godziny 22 do 14 pompa wyłancza sie całkowicie a piec utrzymuje sobie tylko zadaną temperature, nastepnie o 14 zaczyna mi dogrzewać na zadane 22.4 stopnie C, piec chodzi na maksa dogrzewa to w kilka godzin w zalezności od temperatury na zewnątrz. Co jest lepsze i co jest oszczedniejsze wg waszych doswiadczeń, ogrzewanie ciągiem czy tylko w pewnym zakresie czasowym ?
Jasiek11 Opublikowano 25 Listopada 2019 #2 Opublikowano 25 Listopada 2019 Testowałem oba sposoby. Obecnie sterownik pokojowy mam odłączony, pompy pracują w sposób ciągły.
PioBin Opublikowano 25 Listopada 2019 #3 Opublikowano 25 Listopada 2019 2 godziny temu, Jezi napisał: Co jest lepsze i co jest oszczedniejsze wg waszych doswiadczeń, ogrzewanie ciągiem czy tylko w pewnym zakresie czasowym Trzeba by rozdzielic dwie sprawy. Pierwsza to produkcja ciepla. Tutaj bedzie lepiej jak pali sie caly czas w optymalnych warunkach spalania i odbioru ciepla ze spalin. Czyli nie gasimy bo bedzie zadyma i kazde rozpalanie (im czesciej tym gorzej) to rowniez straty. Problemem jest zmienne zapotrzebowanie na moc. Jak nie da sie zejsc ponizej minimum to i tak kiedys wygasic trzeba. Druga to dystrybucja tego ciepla do pomieszczen uzytkowych w budynku i jego racjonalne wykorzystanie w tym czasie co go potrzebujemy a nie kiedy nas nie ma lub z niego nie korzystamy. Czesto pierwsze kloci sie z drugim i opcja strat na wygaszaniu jest wieksza anizeli oszczednosci na dystrybucji. Jak masz (mialbys) ogrzewanie pradem lub cieplo systemowe to nie interesuje Cie produkcja ciepla a tylko jego wykorzystanie. Inaczej bedzie przy weglu i inaczej przy pelecie, gazie, pradzie itd.
YaroXylen Opublikowano 25 Listopada 2019 #4 Opublikowano 25 Listopada 2019 4 godziny temu, Jezi napisał: Witam Mam takie pytanie do użytkowników pieców z podajnikiem na ekogroszek. Jak ogrzewacie wasz dom ? Pytam tu pod kątem ciągłości grzania, tzn czy wasz piec chodzi cały czas i ogrzewa dom a regulacja temperatury jest poprzez jakieś siłowniki na listwie albo głowice termostatyczne czy tez regulator pokojowy a w momencie dogrzania pomieszczenia pompa CO sie wyłancza. .................. Co jest lepsze i co jest oszczedniejsze wg waszych doswiadczeń, ogrzewanie ciągiem czy tylko w pewnym zakresie czasowym ? Witam kolegę Niech to będzie moja rada(opinia) .... może nie tylko moja :-)) Jeśli ogrzewasz grzejnikami to ------> sterownik pokojowy + termostaty i możesz się pokusić o obniżenia dobowe niewielkie... (noc, wyjazd czy pusty dom w ciągu dnia). Jeśli podłogówka to -----> praca ciągła bez obniżeń...non stop..(oczywiście kilkudniowe tak, 1dniowe??? --nie bardzo,a godzinowe --- bez sensu) Pozdrawiam.Yaro.
Zbyszko125 Opublikowano 25 Listopada 2019 #5 Opublikowano 25 Listopada 2019 Grzanie na zasadzie on /off przy eko, bez sensu. Tylko grzanie ciągle ale na zasadzie słabiej/mocniej. Pompa CO praca ciągła, regulacja temp na grzejniki np. zaworem 4D, pokojówką( nie mylić z dziewczyną w białym fartuszku),pogodówka. Ta ostatnia może wpłynąć na stabilność modulacji kotła przy różnicach temp za oknem. I oczywiście sama instalacja ,przepływy w niej także mogą wpłynąć na to.Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Blackbird Opublikowano 9 Grudnia 2019 #6 Opublikowano 9 Grudnia 2019 Jezi, Twój podany sposób nie jest zły pod względem oszczędnościowym bo teoretycznie jeżeli kocioł chodzi na maksa czyli z mocą zbliżoną do nominalnej to w takich warunkach jest największa sprawność kotła więc prawdopodobnie zużyjesz mniej opału niż grzejąc cały czas ale delikatnie podkiszając opał na palniku :)
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.