Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro smart 24 kw jak skonfigurowac zeby mniej spalal


djejo18

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Piecyk dziala w trybie pid. Temp zadana 65.moc 50%. 160m2 do ogrzania. Jest pogodowka. Jest pokojowka. Zeszly sezon 8 ton opalu srednii 37 kg w porywach 50-60kg. Budynek byl nieocieplony stary sciany kermazyt pustka i cegla. Teraz koncze ocieplenie 15 grafit 0.032. Ogrzewanie grzejnikowe parter plus pietro. Podlogowka niecale 30m2 parter. Piwnica jest jeszcze okolo 40m2 jest tam tylko jeden grzejnik ale niebiore jej pod uwage bo niekontroluje tam temp wiec tyle co tam da grzejnik. Zawor 4d ochrona powrotu. Niewiem co tu z grubsza moge jeszcze dodac. Widze ze sa przypadki ze jednym pali malo drugim duzo. Malo informacji na forach o konfiguracji sterownika apc 2. Wykres pracy kotla wacha sie miedzy 35-75 nieregularnie. W tej chwili temp noc 2-5 stopni dzien 5-10 stopni spalanie w granicach 22 kg. Ten wynik mnie zbytnio nie satysfakcjonuje a jeszcze bardziej praca kotla. Piec na pellet jest wygodny w uzytkowaniu wiec dlatego sporo kosztuje. Ale zeby za ten komfort jeszcze doplacac w postaci opalu to koszmar przy dzisiejszej cenie pelletu. Jeszli dobry pellet kosztowalby dobry w granicach 500 zl to byloby ok. A teraz kosztuje 900 zl a to chyba robi sie chora sytuacja jak piec spala duzo a cena jeszcze rosnie. Telefoniczny serwis defro to wogole niema pojecia co i jak ustawic. Tylko' jesli pracuje na pidzie to tak musi byc'. Pare bylo osob od instalacji ale nic nie doradzili. Serwisant mobilny to tez tylko pid i ustawienia fabryczne. Pozdrawiam i z gory dzięki na pomoc i prosze pytac w razie watpliwosci bo na ten sezon niestac mnie już na takie wielkie wydatki na opal bo duzo poszło na elewacje.  

Gość Visitor1230
Opublikowano

Uzupelnij profil. Dom masz jaki masz. Po ociepleniu spalanie spadnie. Oprocz prowadzenia kotla wazna jest jeszcze "filozofia" grzania.  Czy masz zalaczona pogodowke, pokojowke i jezeli tak to jakie nastawy. Obnizenia nocne, CWU itd. Opisz.

Edit: I pisz na jednym watku. A nie na wszystkich.

Opublikowano

Bede pisal tylko na tym bo go utworzylem z tytulem a tam chyba podpielem sie pod jakis temat. Profil uzupełnię a jak dostane sie do laptopa to zapodam jakies wykresy i wszystkie ustawienia

Opublikowano

podsylam aktualne ustawienia oraz wykres tygodniowy

 

 

apc 2 adaptive control (2).pdf

apc 2 adaptive control_18-11-2019 05_14.csv

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Ok. Troche pozmienialem ustawienia ale sila rzeczy niechce mi w tym momencie spalanie zejsc ponizej 20kg doba tylko bliżej 30 a teraz sa temp 0-5 w porywach -2. Przy tem ok 3-7 stopni pozeral okolo 22 kg doba. A teraz 26-28 kg. Z wazniejszych rzeczy ktore zmienilem to pompe krotkiego obiegu czyli ochrone powrotu ustawilem jako pompe co bo wcześniej chodzila jako ochrona powrotu ale wlaczala sie wedlug ustawien i powrot skakal od 40 do 50 stopni. Teraz pyrka caly czas dzieki czemu zawor 4d otwiera sie stabilniej bo wczesniej to na dziedobry potrafil sie odpalic i puscic cale cieplo na grzejniki a za chwile zamkniety bo zimy powrot. Druga rzecz ktora zmienilem to pompa na grzejniki pyrka caly czas bo wczesniej pokojowka ja wylaczala. W miedzy czasie raz ustawilem krzywa tak zeby temp byla stala w domu i na grzejnikk lecialo caly czas 28-30 stopni i w domu bylo przyjmnie rowno cieplo poprostu zajebiscie z tym ze nie dochodzila temp ustawiona na pokojowce a piec dopiero wtedy zaczal chodzic na pidzie z histereza mimo to spalanie sie nie zmienilo. Piec rozpalal sie ok godziny schladzal rowniez kolo gidziny. Wiec zmienilem mu temp zadana na 75 a histereze na 25 stopni. I co? I gowno! Piec zamiast dojsc do zadanej 75 i wejsc w histereze to potrafil 5 godzin pyrkac i trzymac te 70-75 why? Wcześniej bylo zadana bodajze 65 a histereza 7 stopni. Wiec zmienilem krzywa i dalem na grzejniki 36 przy 0 stopni. I kur.a dalej jebany zamiast dojsc do tych 75 i wylaczyc sie to zapiepsza na 70-75 tak dlugo az pokojowka sie nagrzeje. Skoro to nic niedalo to zmienilem zadana na 65 i histereza na 20 i dalej to samo gowno. Wiec zmienilem histereze na 10 stopni i moc na 100%(bo wczesniej na 75%byla) i dalej to samo gowno. Czyli zadana na 23.2 histereza na 0.4 stopnia. I glupi piec zamiast dobic do zadanej pieca to nie dochodzi tylko muli te 60 stopni i czeka az pokojowka go wylaczy. I momentami potrafi chodzic pare godzin. Czemu tak sie dzieje teraz...a nie jak wczesniej ze piec dochodzil i sie wylaczal???????

Opublikowano

Chyba nie powinienem wylaczac i wlaczac sterownika co zmienie ustawienie bo wtedy na piecu znikaja mi wykresy pracy kotla? I jeszcze raz dodam kur.a o co chodzi? Po ociepleniu domu za 30 tysiecy piec ma mi spalac tyle samo? 

Gość Visitor1230
Opublikowano

Prawie oplulem monitor hehe. Po ociepleniu chalupy kociol zrobil ci sie za wielki. Trzy razy. Jak juz wpakowales 30 k w ocieplenie to wydaj jeszcze na bufor jak masz miejsce. Bedzie spokoj z powrotem i wykorzystasz moc. Odpalisz go na mocy max, pochodzi godzine i kilka godzin spokoju. Wez napisz jasze raz jakie masz ustawienia pogodowki i mieszacza. Tylko tak zebym sie nie udusil  przed monitorem hehe. Moze warto ustawic go w dwustan.

Opublikowano

a co chcesz wiedziec dokladniej o ustawieniach pogodówki i mieszacza??? bo z tego co ja widze to moge tylko ustawic krzywa grzewcza ktora wygla tak przy 10 stopniach na dworze daje 33 stopnie na grzejniki 0 stopni daje 36 przy -10 daje 39 przy -20 daje 42 a mieszacz skok jednostkowy 5%,minimalne otwarcie 5%,czas otwarcia 2 minuty,przerwa pomiaru 25 sekund,wspolczynnik proporcjonalnosci 5, ochrona powrotu 40 stopni, temperatura zalaczenia pomp 40 stopni,regulator pokojowy obnizenie pokojówki 35, roznica temp pomieszczenia 0,2 stopnia,zmiana temp zadanej 1 stopien.

A jak go ustawic w dwustan??? sterownik apc 2 adaptiv

 

Bufor nie bylby zly ale pare tysiecy pewnie by kosztowal

 

mi sie wydaje ze sterownik i tak zyje swoim zyciem bo jak widac niektore zmiany sa dosyc duze a wplyw zadny tylko wiesze spalanie. po wprowadzeniu jakiejkolwiek zmiany spalanie tylo sie zwieksza wiec niewiem jakimi ustawieniami mam manipulowac zeby zaczal spalac mniej

Opublikowano

Nie chce byc tutaj prorokiem ale wydaje mi sie ze nie bardzo cos wskurasz. Tak jak kolega wyżej napisał kocioł teraz jest 3 razy za duży i nadal jest problem. I tak jak pisze bufor. Sterownik masz techa to też szalu nie ma ale bufor obsługuje a przy buforze można ustawic ster na sztywno na 24kw i po kłopocie.

Gość Visitor1230
Opublikowano
6 godzin temu, djejo18 napisał:

obnizenie pokojówki 35

Czyli po osiagnieciu pojojowki temp obiegu obniza sie o 35°C? Jezeli tak to za duzo. Ustaw cos pomiedzy 4-8°C. Pompka nie powinna byc odlaczana przez pokojowy. 

6 godzin temu, djejo18 napisał:

A jak go ustawic w dwustan???

Odwrotnosc pidu, ktory zapewne masz teraz. Pid dazy do stalej prac kotla. Sam reguluje moc dawki podawania, nadmuchy itd. Kociol wylaczy sie dopiero wtedy, gdy temp zadana zostanie przekroczona o 5°C.  Dwustan to odwrotnoscc. Ustawiasz dawke nadmuchy przerwy itd. Kociol osiaga zadana np70°C. A wlaczy sie dopiero gdy temp na kotle spadnie o ustawiona histereze np 20°C. Czyli przy 50°C

Edit: instrukcja strona 13. Menu instalatora.

Opublikowano

ustawilem obinizenie pokojówkki 5 stopni!!! nic sie nie zmienilo!!!!!!!!!!!!!!!!!A BUFOR 1000L JAKA POWINIen miec histereze?? dlugo dochodzi i trzyma cieplo??? bo woda w co to widzę ze potrafi spasc o 10 stopni w 25-40 min

Gość Visitor1230
Opublikowano
5 minut temu, djejo18 napisał:

widzę ze potrafi spasc o 10 stopni w 25-40 min

W kotle? Tylko po co te krzyki? Wiadomo czlowiek jest ( bluzg). Ale pogadac trzeba normalnie

Bufor musi byc dobrze ocieplony-To podstawa. Na obiegu kociol - bufor montuje sie z reguly zabezpieczenie powrot u w postaci zaworu 3D. Ale przy buforze to sprawa drugorzedna. Mozna ustawic ochrone na 45 ° i git. Za buforem mozna wstawic Jakis 3 lub 4D  sterowany od kotla pogodowo, pokojowo lub to i to. Jesienia  i wiosna, gdy zapotrzebowanie jest male i na obiegi grzewcze Ida niskie temp mozna zaczac bufor ladowac od nawet 45 stopni do ilu chcesz.  powiedzmy 70°. Ile czasu bedzie trwalo ladowanie? To zalezy od mocy kotla, pojemnosci bufora i ilosci ciepla jakie w danej chwili wysysa z  bufora obieg grzejny. 

Opublikowano

dokladnie zobaczylem ze w godzien temp co spada o 15 stopni. To standard czy duzo

troche bardziej niz mocno denerwuje mnie ogrzewanie ale mysle ze przy was ochlone;)

Gość Visitor1230
Opublikowano

Raczej tak. Przecierz pompa pracuje i cos tam z kotla wysysa. Czy moze czegos nie zrozumialem?

 

Opublikowano

a jaki bufor by byl dobrym rozwiazaniem???

Opublikowano

tak w kotle...

 

Opublikowano

wyniki

Dobór bufora ciepła

4 600l to minimalna "luksusowa" pojemność bufora

Z takim buforem w najgorszym razie (przy średniej dobowej -16°C) trzeba będzie rozpalać raz na dobę a w przeciętny zimowy dzień (średnia dobowa 2,7°C) – co około dwa dni.

2 300l to minimalna sensowna pojemność bufora

Taka pojemność zapewni rozpalanie dwa razy na dobę w najzimniejsze dni oraz raz na dobę w przeciętny zimowy dzień.

Opublikowano

Ha,ha, ha ale  was załatwił ten "kalkulator"

A teraz ci doradcy , którzy polecają tą stronę niech podejmują decyzję o pojemności bufora.

Może niech autor tematu poda inne dane np wyliczona moc kotła albo najlepiej link do wyników

Gość Visitor1230
Opublikowano

H a h a... a … jak sie naklepie cokolwiek to i wyniki podobne. Jakbym chcial to podam takie parametry ze za bufor bedzie mi musiala robic Zatoka Gdanska. Niedoradco. A strona jest poglodowa to wiadomo.

Opublikowano

Dom jednorodzinny jednopiętrowy podpiwniczony 187m2 ogrzewane, lata 60-te, Gdynia i okolice

D

Dom średnio energochłonny

1. piętroogrzewaneParterogrzewanyPiwnicanieogrzewana

W skrócie o budynku

Powierzchnia ogrzewana 187m2 (parter, 1. piętro)
Jakość izolacji dobra — ściany (15cm), dach (20cm), podłoga parteru (brak)

ZOBACZ PEŁNE INFORMACJE O BUDYNKU

 
Link do tego wyniku: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6a7y

Ile ciepła potrzebuje twój dom

Średnia dobowa temperatura w domu przez cały sezon grzewczy to 23,0°C.

10,9kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza

W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej -16°C.

5,7kW – przeciętna moc grzewcza

Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 2,7°C.

58W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc

Tę wartość znajdziesz w tabeli orientacyjnego doboru mocy kotła od jego producenta. Tyle, że tam zaczyna się od 100W/m2 wzwyż. Ciekawe, prawda?

23 034kWh = 83GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie

Tyle ciepła potrzebuje twój dom na cały sezon grzewczy.
To jest wielkość netto – tyle, ile budynek przyjmie. Zależnie od tego, czym i z jaką sprawnością będziesz grzać, ilość ciepła brutto, jaką musisz kupić w opale, będzie odpowiednio wyższa.

123kWh/m2 rocznie wskaźnik zapotrzebowania na energię

Tę wartość znajdziesz na świadectwie energetycznym budynku (nowsze takie mają). Na tej podstawie twój dom zalicza się do klasy

Gość Visitor1230
Opublikowano

Zapotrzebowanie srednie  rzedu 6 kW. Czyli srednio 36 kg na dobe. Mniej wiecej wszystko gra. Bufor t takiej chawirze wiele raczej nie poprawi.

Opublikowano

Srednio 36 kg doba. W zeszlym sezonie przy nie ogrzewanym domu srednia wyszla ok 30 kg. A po ociepleniu przynajmniej narazie wyglada ze bedzie tak samo 

 

A co z parametrem takim jak moc kotla? Moge go zmienic w zakresie od 50%do110%. To lipa czy jakas?

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.