Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwie strefy temperaturowe - jakie sterowanie?


ewon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Potrzebuję pomocy w temacie sterowania podłogówką. Parter i piętro 100% podłogówka.

Chcę mieć możliwość sterowania osobno temperaturą na parterze i piętrze.

Układ składa się z kotła gazowego Aristona, sprzęgła, mieszacza, dwóch pomp, dwóch zaworów trójdrożnych z siłownikami. Końcem tygodnia przychodzi serwisant, który ma uruchomić kocioł i zrobić automatykę sterowania. Zaproponował regulator Cube S Net, zone manager Aristona, regulator ST 294 Techa i pogodówkę. Koszt niemały samych elementów plus jeszcze koszt zamontowania i zaprogramowania tego.

Rozmawiając dziś z pracownikiem sklepu, w którym miałem zamówić te elementy, dowiedziałem się, że to co chcę można osiągnąć przy pomocy dwóch regulatorów, które będą sterowały pracą pomp.  Mniej więcej za 1/5 kosztów tego co zaproponował serwisant. Dodatkowo dowiedziałem się, że dałem się niepotrzebnie naciągnąć na zawory trójdrożne.

Możecie potwierdzić czy tak faktycznie może być? Że do sterowania dwiema strefami temperaturowymi wystarczą dwa regulatory załączające i wyłączające pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, ewon napisał:

Układ składa się z kotła gazowego Aristona, sprzęgła, mieszacza, dwóch pomp, dwóch zaworów trójdrożnych z siłownikami.

Tu mi coś nie pasuje: za sprzęgłem jest jeszcze mieszacz i dopiero za nim zawory 3D z pompami?? 

Zdjęcie rozwiało by wątpliwości.

Co do sterowania, na pewno bardziej komfortowo będzie nie wyłączać pomp obiegowych podłogówki a jedynie obniżać temperaturę za mieszaczem po sygnale STOP z termostatu pokojowego.

Do tego potrzebny jest moduł do sterowania pogodowego dwoma mieszaczami i możliwością podłączenia dwóch termostatów pokojowych.Jeśli moduł steruje jednym mieszaczem, to potrzebujesz dwa takie moduły. Pompy obiegowe podłogówki zasilasz wtedy  z modułów. Skoro juz przy Techu jesteśmy, poczytaj na temat ST i1

Tyle na początek... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli  nie mieszacz, tylko ROZDZIELACZ :) Ale jest dobrze, nawet zawory zwrotne tam gdzie należy. Jedynie zakręć ten kapturek na odpowietrzniku na rozdzielaczu górnym. Gdyby króćce zasilania sprzęgła i rozdzielacza były na jednym poziomie, wystarczyłby w zupełności jeden odpowietrznik na sprzęgle.

PS: swoją drogą ciekawy ten rozdzielacz. Rozumiem, że rury z rozdzielacza powrotu przechodzą jedynie przez rozdzielacz zasilania i nie ma w nich wewnątrz niego żadnych otworów?  Albo czegoś jeszcze nie wiem....

PS2: do rozdzielaczy idą PP26? Ile jest pętli i jak długie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, gmaj22 napisał:

PS: swoją drogą ciekawy ten rozdzielacz. Rozumiem, że rury z rozdzielacza powrotu przechodzą jedynie przez rozdzielacz zasilania i nie ma w nich wewnątrz niego żadnych otworów?  

Tak, przechodzą tylko przez rozdzielacz.

17 minut temu, gmaj22 napisał:

PS2: do rozdzielaczy idą PP26? Ile jest pętli i jak długie?

Nie mam teraz jak sprawdzić średnicy rurek.

Pętli jest 6 na parterze i 7 na piętrze. Długości do 85 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby zdjęcie było w wyższej rozdzielczości, sam bym sobie na rurze przeczytał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, gmaj22 napisał:

Jakby zdjęcie było w wyższej rozdzielczości, sam bym sobie na rurze przeczytał :)

Mam w dobrej rozdzielczości ale widać akurat nie te informacje co trzeba :)

Godzinę temu, gmaj22 napisał:

Co do sterowania, na pewno bardziej komfortowo będzie nie wyłączać pomp obiegowych podłogówki a jedynie obniżać temperaturę za mieszaczem po sygnale STOP z termostatu pokojowego.

Do tego potrzebny jest moduł do sterowania pogodowego dwoma mieszaczami i możliwością podłączenia dwóch termostatów pokojowych.Jeśli moduł steruje jednym mieszaczem, to potrzebujesz dwa takie moduły. Pompy obiegowe podłogówki zasilasz wtedy  z modułów. Skoro juz przy Techu jesteśmy, poczytaj na temat ST i1

Skoro już wiemy, że to rozdzielacz, a nie mieszacz ;) , to co radziłbyś zastosować aby móc sterować dwiema strefami niezależnie?

Czy np 2 regulatory Salus VS35 będą dobre? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się....

Musisz zdecydować, czy chcesz utrzymywać inną temperaturę na dole a inną na górze, które utrzymywane mają być wg dwóch niezależnych termostatów ?  

Czy każde pomieszczenie  ma być sterowane indywidualnie? Bo do tego głównie jest pokazany przez Ciebie Salus. Nie steruje siłownikiem mieszacza tylko siłownikiem zaworu termoelektrycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, gmaj22 napisał:

Musisz zdecydować, czy chcesz utrzymywać inną temperaturę na dole a inną na górze, które utrzymywane mają być wg dwóch niezależnych termostatów ?  

Czy każde pomieszczenie  ma być sterowane indywidualnie? Bo do tego głównie jest pokazany przez Ciebie Salus.

Chcę mieć możliwość nastawienia innej temperatury na piętrze i innej na parterze przy pomocy dwóch niezależnych regulatorów/termostatów. Nie chcę ustawiać różnych temperatur w poszczególnych pokojach.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie inaczej jak napisałem w poście #2

Dwa moduły do sterowania pogodowego mieszaczami plus dwa termostaty pokojowe zwykłe ON/OF lub z harmonogramem tygodniowym, obnizenia temperatury pomieszczenia itp. Lub jeden moduł obsługujący dwa mieszacze wg dwóch termostatów pokojowych.

Reguła jest prosta: termostat pokojowy pilnuje temperatury w pomieszczeniu, w momencie jej osiągnięcia daje sygnał OFF dla modułu siłownika/pompy. W module można ustawić, aby wyłączał pompę lub obniżał temperaturę za mieszaczem o wpisaną ilość stopni (tą zalecam). Nie powoduje to zbytniego wychładzania podłogi i póżniejszego jej intensywnego grzania. 

Może zajrzy tu kol @ameno25, u niego jest podobne rozwiązanie, to poda Ci wszystkie wady i zalety. Chociaż o ile pamiętam, to tam jest wariant z listwą i siłownikiem na każdej pętli sterowanym indywidualnie z termostatów pokojowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, gmaj22 napisał:

Dwa moduły do sterowania pogodowego mieszaczami plus dwa termostaty pokojowe zwykłe ON/OF lub z harmonogramem tygodniowym, obnizenia temperatury pomieszczenia itp. Lub jeden moduł obsługujący dwa mieszacze wg dwóch termostatów pokojowych.

Chciałbym Cię dobrze zrozumieć. Pisząc mieszacze, masz na myśli zawory trójdrożne? 


Mógłbym Cię prosić o wskazanie jakiś przykładowych modułów i termostatów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam  typowych termostatów ,ON-OFF  

U mnie sliłowinki są modulowane  sygnałem PMW,  czyli pracują " płynnie "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Mieszacz to zawór 3D z siłownikiem.

Żeby za dużo  nie pisać:

TUTAJ sterowniki do mieszaczy a TU regulatory pokojowe.

Lub z konkurencyjnej firmy TUTAJ - nie pamietam, czy ta firma ma sterowniki do obsługi siłowników mieszaczy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dziękuję za pomoc.

Czyli, jeśli dobrze rozumiem, zaproponowany mi zestaw (Cube S Net, zone manager, Tech ST 294, pogodówka) mogę zastąpić takim zestawem (na każdą kondygnację): Tech i-1 + Tech ST-293 v2 (nie mam już możliwości pociągnięcia przewodów). Czy trzeba do tego jeszcze dodać moduł Tech i-1m? Siłowniki zaworów 3D mam ale nie są jeszcze podłączone, dlatego nie ma ich na zdjęciu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogą być dwa i-1, bo mają one dwa złącza RS - jedno do połączenia miedzy modułami, drugie do komunikacji z termostatem pokojowym. Ale skoro nie masz możliwości komunikacji przewodowej, to potrzebny jeszcze dodatkowy moduł RS-wifi. A tani nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można prościej, tj. sterować bezpośrednio termostatami wyłączenie  pomp obiegowych i kotła. Przy kotle gazowym Tylko że tu musiałoby być tak, że kocioł byłby wyłączany tylko w przypadku sygnału wyłączenia z obydwu termostatów. (obydwu pomp podłogówki).

Może pytanie nieco spóżnione, ale który to konkretnie model Aristona? I czy ma jakieś dodatkowe moduły?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.