Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klimosz LE 20 - ustawienia


art82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jestem nowy, więc mam nadzieję, że piszę we właściwym miejscu :) Jeśli nie - z góry przepraszam

Od sierpnia jestem użytkownikiem kotła Klimosz LE20 (21kW). Wydaje mi się, że pojawia się w nim za dużo sadzy. Kiedy pracował w trybie LATO z jednej strony pojawiał się niedopalony węgiel, w trybie ZIMA mam spieki. Próbowałem różnych ustawień, ale nie jestem zadowolony. Szczególnie nie wiem, co myśleć o tej sadzy (czyszczę piec raz w tygodniu i zbieram ok. 5l wiaderko ze wszystkich półek). Czy to tyko kwestia węgla? Może ktoś coś doradzić?

Aktualne ustawienia:

  • temp. kotła 60st.
  • histereza 2st.
  • Dmuchawa 49% (minimalna moc)
  • Min. czas podawania węgla w trybie grzanie 6sek.
  • Max. czas podawania węgla w trybie grzanie 20 sek.
  • Przerwa w podawaniu węgla 19 sek. (w trybie grzanie)
  • Czas podawania w trybie czuwanie 10 sek.
  • Przerwa w podawaniu w trybie czuwanie 30 min.
  • Węgiel Maxiret 26-28kJ/kg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

W tym kotle jest palnik pierwszej generacji. Ciężki do prowadzenia. Standardowo pytam czy komora napowietrzająca jes regularnie czyszczona. Taka mała rewizja z boku obudow palnika w kotle. Minimalny nadmuch za wysoko. Podejrzewam, ze masz nieuszczelnioną koronę retorty. Poszukaj w necie. Stąd mogą się brać problemy z nierównym paleniem. Sprawdź otwory nadmuchowe w palniku. Po ewentualnym usczelnieniu powietrze drastycznie w dół. Spieki to efekt zbyt dużej temp. W palniku i tendencji węgla do spiekania. Moc palnika i nadmuch w dół . Podawanie częstsze ale mniejsze dawki. Pewnie prowadzisz kocioł w Pid. Nie mam tu zbyt wiele doświadczeń to nie doradzę. Przy silnie śpiewającym węglu rozwiązaniem może być prowadzenie dwustanowe. 
Duża ilość sadzy. Jeżeli jest sucha z dużą ilością pyłu. To jest  powiedzmy ok. Jeżeli jest mokra, czarna, lepka to podnieś temp kotła na 70 stopni. Inaczej zniszczysz kocioł i komin. Miałem klimosza z podobnym wymiennikiem i palnikiem. Paliłem w nim jedenaście sezonów. 

Edit. Pytanie. Po co kupiles takiego potwora na 120m? Az nad to  wystarczyloby 15kW. Zwlaszcza, ze ocieplenie w planach.

 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Visitor1230. Sadza jest sucha, z pyłem. Spróbuję podziałać z ustawieniami podawania. 
Piec 21kw - z lekkim zapasem, bo do obecnej powierzchni dojdzie (parter + piętro) dojdzie w niedalekiej przyszłości poddasze - dodamy m kwadrat.

Jeszcze raz dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.