Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poprawność rozprowadzenia rur


pawelam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zamierzam wykonać instalację o obiegu zamkniętym zasialną z instniejącego kotła przez wymiennik. Planuję użyć PEX z rozdzielaczami. Mam jednak dylemat co do prowadzenia rurek.

Praktycznie jedyną opcją jest wykonanie takiego łuku rurami zasilającymi. Ale mam wątpliwości z racji że wielokrotnie słyszałem żeby zakładać odpowietrzniki w najwyższych punktach, a wolałbym tego nie robić i zachować ciągłość rury.

W załączniku jest rysunek przedstawiający przybliżone wysokości i wzajemne rozłożenie rur. Proszę o opinie i komentarze.(Osprzęt typu pompy i zawory pominąłem na tym etapie)

instalacja CO.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Stwierdziłem że warto zaktualizować temat:

układ został wykonany samodzielnie, znajomy hydraulik dorzucił parę spostrzeżeń i obecnie instalacja działa już drugi sezon bez awarii.

Rury od wymiennika do rozdzielaczy pex herz fi 32, złączki herz, rury do grzejników wavin fi 16 i jakieś tanie złączki z allegro.

Pierwotnie pytałem o ten "portal" i zamiast odpowietrzników na rurach, podłączyłem do nich grzejnik w łazience i odpowietrznik(klasyczny nie grzejnikowy) wkręciłem na kolanku do niego. Był pomysł żeby podłączyć inny grzejnik ale okazuje się że ten grzejnik przez bezpośrednie wpięcie do głównych rur jest dużo głośniejszy od innych.

Rozdzielacze są dwa zamiast trzech - rozdzielenie z racji że jest w piwnicy zrobiłem z kształtek ale bym już tego powtórzył bo jednak to więcej zabawy a koszt wcale nie dużo mniejszy.

Wymiennika też nie ma, układ jest otwarty z naczyniem wzbiorczym. Zamiast wymiennika zawór czterodrożny.

Dzięki za sugestie.

instalacja COfinalna.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.