Skocz do zawartości
IGNOROWANY

czy instalator miał prawo zainstalować junkers z otwartą komorą spalania ?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czy wiecie czy instalator jest odpowiedzialny w świetle prawa za zamontowanie pieca niezgodnego z wymogami prawnymi ? I czy faktycznie te przepisy w Polsce są dla niego wiążące ? Chodzi o ewentualne dochodzenie u niego zwrotu pieca.

Moje pytanie dotyczy sytuacji w mieszkaniu gdzie właścicielka wymieniała w zeszłym roku stary piec junkers dwufunkcyjny gazowy w łazience na nowy takiego samego typu tj. otwarta komora spalania. Były problemy z ogrzewaniem (słabsza pompa w nowszym junkersie)  i wentylacją czy  cofaniem spalin (alarm czadu) wobec czego zapadła decyzja po paru miesiącach zaledwie o kolejnej wymianie na kondensacyjny piec wg zaleceń kominiarzy, już u innego instalatora, innej marki.

Ten mówi, że jeśli ten junkers nie był wyprodukowany do 2015r. (data produkcji na kotle to 2018r.) to nie powinien być w ogóle w świetle przepisów instalowany. Komin jest wspólny z mieszkaniem na dole ale przewód kominowy (wkład pieca) już nie więc nie jest to rzekomo aktualny wyjątek dla instalacji pieców z otwartą komorą spalania? Właścicielka nieświadoma zmian w przepisach zdała się na "fachowość" pierwotnego instalatora oczywiście. I rzeczywiście tak czytam w sieci o dyrektywie unijnej mówiącej o tym np. https://www.instalator.pl/2015/12/nowe-przepisy-w-branzy/

Tyle że nie wiem czy jakieś rozporządzenia/przepisy w Polsce wprowadziły ją de facto w życie ? Chodzi oczywiście o zasadność ewentualnych roszczeń wobec instalatora Junkersa.

bo w tym artykule z 2017r. z kolei czytam tak: https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/21812-kotly-gazowe-z-otwarta-i-zamknieta-komora-spalania-charakterystyka-i-schematy

" Wbrew często spotykanemu przekonaniu unijne przepisy wcale nie wprowadziły zakazu instalowania kotłów z otwartą komorą. Jedynie na jego etykiecie jest obowiązek umieszczenia informacji, że nie zaleca się ich stosowania w instalacjach innych niż z kilkoma kotłami atmosferycznymi przyłączonymi do tego samego komina, gdyż powoduje to większe zużycie energii. Jest więc tylko zalecenie, nie ma zakazu "

Opublikowano

Najprościej będzie zadzwonić do Urzędu Dozoru Technicznego i zasięgnąć informacji,kto jak kto ale oni są na bieżąco z obowiązującymi przepisami.

Opublikowano

Wymagania powinny być podane w instrukcji kotła, ew w przepisach branżowych.

Zauważ że te linki, które podawałeś na początku odnoszą się głównie do oszczędności en el.

Pewnie dlatego nowy kocioł miał słabszą pompę (bardziej energooszczędną)

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.