Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie, nowy dom 100m


Mazi89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jesteśmy na etapie SSZ domu parterowego bez poddasza, link do projektu: https://www.extradom.pl/projekt-domu-california-2-BBE1037

Dom będzie ocieplony 15cm lub 20cm styro, fundamenty są ocieplone 10cm. Chcemy aby kotłownia  z piecem była przy pobliskim garażu bo wybraliśmy ekogroszek i kotłownia na jednym poziomie w mieszkaniu nie wchodzi w grę. Mam pytanie odnośnie programu czyste powietrze, czy dostaniemy dofinansowanie tylko na  piec czy na montaż wraz z innymi akcesoriami tez? Dodam ze chcemy zrobic podłogówkę w salonie, korytarzu, jadalni i kuchni a także w kibelek i łazienka. Dodam, że okna mamy z firmy petecki, 3 szyby, 7 komor na profilach veka82.

Jeszcze jedno pytanie, ile orientacyjnie możemy spalic ton ekogrochu w sezonie? Jak to się ma do peletu i gazu? Jeżeli gaz to tylko zbiornik ponieważ u nas nie ma gazociągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Przy taim dociepleniu i powierzchni nie powinieneś spalić wiece3j ja 2 tony , ale czy dostaniesz dopłate tego nie wiem , ja w pobliżu jest gaz lub dostęp do sieci miejsiej to na ban nie dostaniesz , ale jak w miarę masz dochody powyżej 1600zł/na łebka w rodzinie to nawet gitary sobie tym nie zawracaj i licz na siebie , nawet nie wiem czy dopłaty tyczą się nowych domów czy tylko starych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, berthold61 napisał:

ale jak w miarę masz dochody powyżej 1600zł/na łebka w rodzinie to nawet gitary sobie tym nie zawracaj i licz na siebie ,

Od początku roku dofinansowanie jest zamrożone, że niby aktualizacja aplikacji :D Okazuje się,. że zmniejszają procent dofinansowania i tak było 30% przy dochodach pow.1600, a po zmianach ma być 15%.

To jakiś żart skoro od nowego roku płaca minimalna ponownie wzrosła. To dofinansowanie to ściema i najlepiej jak by dom był na jakąś babcie / dziadka z niską emeryturą, tylko że znowu skarbówka się doczepi z kąt osoba na emeryturze ma tyle kasy na remonty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Widocznie chcą tych najbiedniejszych jakoś nakłonić aby nie palili gumiakami z biedy czy co .

ale ludziska tez przeginają do upadłego , z wczasów nie zrezygnuje , auto co dwa lata bedzie zmieniał a jak bo sąsiad kupił nowsze , piwsko po dwie zgrzewki dziennie ale wydać na kocioł 6 czy 8 tys to *** jakas tragedia bankructwo murowane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje sobie policzyć realne zapotrzebowanie na energie w domu. Jest też w projekcie określone chociaż mogą być błędy. W ciemno strzelam, że zapotrzebowanie na moc będzie pewnie max 5kW a średnio 2kW, nie ma tak małych kotłów na groszek, widziałem w castoramie takie podajniki w 5 klasie 8kW za 5000 wiec nie wiem czy jest sens starania się o dotacje. Gdyby był gaz w pobliżu to przy tak małym zapotrzebowaniu domu różnica w cenie była by niewielka i zabawa w węgiel przy rzetelnych obliczeniach może się mało opłacać.

Dotacje są dla banków i urzędników żeby mieli co robić bo urzędy są przeładowane i duże podatki idą na ich wypłaty, dotacje nigdy nie są dla obywateli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiamy się między ekogrochem a peletem. Pelet czystszy i jak pelet to moglibysmy wrzucic go do kotłowni w domu. Ekogroch w domu odpada, słysze od ludzi, że starsznie się kurzy. Jaka może być różnica w paleniu peletem a ekogrochem na takim domku? Myślę, że chyba nieduża, czytam ile ludzie spalają peletu na 100m dobrze ocieplonej chaty to wychodzi ok 3 ton na rok. Do przyjęcia. Odnośnie kotła na pelet to czytam, że wystarczy mały do 100m...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kotłowni - nie montuj jej w garażu.  O wiele lepsze wyjscie to dobudowanie kotłowni z tyłu domu-  bedziesz miał bardzo małe straty ciepła,  + bedzie łatwy dostep do ładowania paliwa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2019 o 14:24, Mazi89 napisał:

Ekogroch w domu odpada, słysze od ludzi, że starsznie się kurzy.

Bez zbędnej przesady, czystość w kotłowni to kwestia umiejętnej obsługi.

Jeżeli sypie się do zbiornika węgiel z góry, to kurzyć się będzie, jeśli opał jest suchy, natomiast wystarczy worek z węglem włożyć do zbiornika i tam w środku go powoli wysypać i kurzu wtedy nie ma, a nawet jeśli by się pojawił, to niewielka ilość.

Drugi czynnik mający wpływ na ilość kurzu to popiół. Jeżeli jest szuflada pod palnikiem i będzie systematycznie opróżniana zanim popiół zacznie się z niej wysypywać, to i kurzenie z popiołu będzie ograniczone, bo wyjmujesz szufladę  wynosisz na dwór i wysypujesz do kosza.

Jeżeli szuflady nie ma i szufelką przesypujesz popiół do jakiegoś wiadra, to wiadomo, że kurz z popiołu będzie się unosił nawet przy ostrożnym przesypywaniu.

Jeżeli decydowałbyś się na węgiel, to nie kupuj dużego kosza zasypowego, bo tylko utrudnia załadunek węgla, trzeba worki dźwigać wysoko do góry i wtedy wysypując opał powoduje się rozprzestrzenianie pyłu węglowego. Zwróć uwagę na wysokość klapy komory zasypowej, im niżej tym wygodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Jockey napisał:

Jeżeli szuflady nie ma i szufelką przesypujesz popiół do jakiegoś wiadra, to wiadomo, że kurz z popiołu będzie się unosił nawet przy ostrożnym przesypywaniu.

 

Jakiś mały spryskiwacz z wodą po domowej chemii załatwia sprawę kurzącego się popiołu

 

IMAG0677.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
W dniu 17.01.2019 o 14:24, Mazi89 napisał:

Zastanawiamy się między ekogrochem a peletem. Pelet czystszy i jak pelet to moglibysmy wrzucic go do kotłowni w domu. Ekogroch w domu odpada, słysze od ludzi, że starsznie się kurzy. 

Najlepiej by było gdybyś odwiedził znajomych, którzy ogrzewają groszkiem i pelletem. Złóż im wizytę podczas czyszczenia kotła, oraz podczas dosypywania opału. Obejrzyj jak wyglądają kotłownie ( czystość) i jak wyglądają  ich właściciele po takich zabiegach o których pisałem wyżej. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.