Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spalanie ekogroszku w Defro komfort Eko


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Testuje nowe ustawienia pieca Defro. 

Jednak nie jestem przekonany co do poprawnej pracy kotła. 

Piec zostaje w trybie podtrzymania około 7 minut następne 5 minut pracuje i osiąga zadania temperaturę. 

Czy ta praca kotła według waszych doświadczeń jest poprawna czy jednak muszę coś zmienić aby dłużej został w podtrzymania a co za tym idzie mniej spalił ekogroszku. 

Czekam na wasze opinie i doswiadczenia

IMG_20190105_165357.jpg

IMG_20190105_165405.jpg

IMG_20190105_165535.jpg

IMG_20190105_165538.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Proszę o pomoc w spalaniu ekogroszku

Piec działa aktualnie w pid spalanie wynosi około 50 kg na dobę jest bardzo duże. 

Dom z pustaka 24 H+H ocieplony szarym styropianem 15 cm jednak strop goły nie ocieplony. 

Temperatura jest stabilna jednak pięć nie wchodzi w tryb nadzoru i dlatego wydaje mi się że tyle spala.

Pompka od Cwu działa non stop po to aby dogrzac powrót wtedy pięć pracuje stabilnie. 

Palę groszkiem ruskim 25-27 MJ jednak z wcześniejszej dostawy paliliem pieklorz i była taka sama sytuacja. 

Piec ogrzewa 5 grzejników oraz podłogowe około 80 m2. 

Dodam że to pierwszy sezon grzewczy 

Proszę o pomoc czemu ten czerwony pięć zre tyle groszku. 

To jest 4 tona od października

IMG_20190114_125259.jpg

IMG_20190114_125250.jpg

15474671077684712767684445971772.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy sezon, brak ocieplenia stropu, to nie wiem czego oczekujesz. Ekogroszek nie wiadomo ile ma mocy. Sterownik gdy pracuje w pidzie to nie dopuszcza ,aby kocioł się odstawił, na tym to polega. Ja bym wyłączył pida, ponieważ masz chyba jakiś problem z instalacją, a mianowicie z obiegiem kotłowym, ponieważ piszesz,że masz włączoną pompkę cwu na stałe(też to powoduje zwiększenie zużycia opału). Masz jakiś zawór 4-drogowy? Sterownik pokazuje otwarcie na 100%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak posiadam zawór czterodrogowy jednak bez siłownika. Zawór jest w połowie otwarty. 

 

Pompka Cwu pracuje non stop aby był cieplejsze powrót do kotła bez włączonej pompki powrót ma maksymalnie 38 stopni. 

Przy pracy pid kocioł pracuje dosyć stabilnie niż na sztywnych własnych ustawieniach. 

Co masz na myśli mówić że mam problem z obiegiem kotlowym? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Grzej chłopie ten dom w automiacie a nie jakimś dwustanie , wygrzej go a po dobie dwóch zobaczysz że spadnie ci zapotrzebowanie na moc , tez bawiłem sie dwustanem i nie ma to związku z żadnymi oszczędnościami poza syfem w kotle ,  ja grzeję stary dom i od 2 miesięcy grzeję nie 120 a 160m2 kotłem 10kw i spalam maxymalnie 15kg/dobę ale warunek grzać ma nonstop bez wyłączania pomp i dwustanów , moc stała to od 4 do 6kw zależnie ile się wietrzy i ele set razy moje koty wchodzą i wychodzą na plac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, konrad546 napisał:

Tak posiadam zawór czterodrogowy jednak bez siłownika. Zawór jest w połowie otwarty. 

 

Pompka Cwu pracuje non stop aby był cieplejsze powrót do kotła bez włączonej pompki powrót ma maksymalnie 38 stopni. 

Przy pracy pid kocioł pracuje dosyć stabilnie niż na sztywnych własnych ustawieniach. 

Co masz na myśli mówić że mam problem z obiegiem kotlowym? 

Wstaw zdjęcia instalacji kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja nie mam zaworu 3 drogowego bo tą role pełni bojler dwupłaszczowy i przy zadanej kotła 65 stopni powrót ma 57-59 stopni , to tylko trzeba ciut zmienić i jedna pompka ma pracować cały czas bez wyłączania , da się da .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie ma też swoje wady chodzi oczywiście o ochronę powrotu przez CWU.  Jeżeli z tego bojlera zostanie pobrana większa ilość wody to może się okazać że kocioł nie osiągnie zadanej temperatury przez dłuższy okres czasu co spowoduje jego wygaszenie ,zależne to jest od czasu jaki mamy ustawiony w sterowniku .Chyba że jest małej mocy wężownica albo przydławiony zawór na zasilaniu .Dwu płaszczowy bojler  200l ma około 37 kW mocy więc można sobie łatwo wyobrazić jak mocno spadnie temperatura na powrocie kotła .Działa to też w drugą stronę tę dobrą gdy CWU jest zagrzane do temperatury kotła to go wspomaga jako bufor ciepła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcus dokładnie tak jest w moim przypadku, po dużym ubytku cwu musi chwilę popracować na większej mocy. A znów po nocy temp. cwu 54 a zadana kotła 52. Ale mi to pasuje bo i taklepiej jest niż z zaworem 4 d jak był zamontowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nawet po wygraniu instalacji powrót i tak wraca w granicy 40 stopni. 

Gdy z bojlera zostanie pobrana woda powrót spada maksymalnie o 4 stopnie. 

Nie wiem jak rozwiązać to aby powrót był dużo cieplejsze bez ciągłego mielenia wody w bojlerze. 

Zauważyłem też że podłogowka odbiera bardzo dużo ciepła. Też nie jestem w stanie określić czy działa prawidłowo. 

Gdy pięć działał tylko z pompa C. O było dużo mniejsze spalanie i wchodząc w stan podtrzymania był w nim około 15 minut. Teraz gdy dodatkowa włączona pompa podłogi spalanie "masakra" 

Wstawiam zdjęcia z kotlowni może ktoś powie czy jest dobrze wykonana 

IMG_20190103_215213358.jpg

IMG_20190103_211030.jpg

IMG_20190103_215145118.jpg

MVIMG_20190103_215113711.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokazać dokładnie w którym miejscu? 

Czyli nawet jeśli założę siłownik do zaworu 4 droznego i ustawie ochronę powrotu powiedzmy na 45 to nie uzyskam jej przy tej instalacji? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak zaworów zwrotnych zaraz za pompami. Za małe średnice instalacji z kotła do zaworu (łącznie z zaworem 4d), i z zaworu do kotła. Średnica tej instalacji powinna być jak wyjście z kotła czyli 5/4 cala. Masz zawór mieszający na podłogówkę, nie licząc tego 4d. Ile metrów masz podłogówki?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
8 godzin temu, marcus312 napisał:

Takie rozwiązanie ma też swoje wady chodzi oczywiście o ochronę powrotu przez CWU.  Jeżeli z tego bojlera zostanie pobrana większa ilość wody to może się okazać że kocioł nie osiągnie zadanej temperatury przez dłuższy okres czasu co spowoduje jego wygaszenie ,zależne to jest od czasu jaki mamy ustawiony w sterowniku .Chyba że jest małej mocy wężownica albo przydławiony zawór na zasilaniu .Dwu płaszczowy bojler  200l ma około 37 kW mocy więc można sobie łatwo wyobrazić jak mocno spadnie temperatura na powrocie kotła .Działa to też w drugą stronę tę dobrą gdy CWU jest zagrzane do temperatury kotła to go wspomaga jako bufor ciepła .

Dlatego ja zrobiłem mały myk aby to oszukać , wyciągasz czujnik z bojlera i zakładasz go na rurze powrotnej zasilania bojlera i w ten sposób oszukujemy system , kociołek pracuje gładziutko jak lala ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Tak nad tym workiem , i nawet opróżnienie zbiornika nie powoduje że kocioł widzi zimne tylko jakąś tam obnizoną temp i łagodnie podnosi parametry nie tak skokowo , warunek że ta pompa ma chodzic cały czas oczywiście .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie tak dogrzew powrót. Ustawiam Cwu na 60 stopni tak aby Pompka się nie wylaczyla i wtedy powrót jest w granicach 45-50 stopni. 

Tylko to cholerne spalanie mnie przeraża. 50 kg na dobę. Nie wiem jak teraz wyjdzie bo od tego tygodnia pracuje w pid zmniejszyłem mu temperaturę z 65 na 60 

Min praca podajnika 1s

Maks. Praca podajnika 4s

Min przerwa 35 s

Maks przerwa 90 s 

Min wentylator 13

Maks wentylator 35

Hallotron nadmuchu wyłączyłem bo pięć wariowal jak był włączony. 

Moc kotła 100 procent 

Korekta powietrza 0

Co zauważyłem moja temperatura spalin wynosiła w granicach 100 do 130

Jednak przeglądając to forum wyczytałem że trzeba raz na jakiś czas przeczyscic czujnik. No i właśnie po czyszczeniu temperatura od razu się podniosła i teraz nawet jest ponad 200 stopni. 

A jeśli chodzi o wentylator jak wy swoje ustawiacie chodzi o klapkę a także czopuch otwarty czy zamkniety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że spala ci 50kg na dobę, ale dodajesz też, że to 4 tona od października. To albo ja nie umiem liczyć albo ty:).

50kg x 30(dni)= 1500kg i cały październik, listopad, grudzień i pół stycznia. (3,5 miesiąca około 105dni)

Przy moich obliczeniach wychodzi, że spaliłby 5250kg, a ty że 4 tony, dla mnie to różnica nie wiem jak dla ciebie:):)

105dni(3,5miesiąca) x 38kg(na dobę)= 3990kg- tyle ci spala mniej więcej jeśli spaliłeś te 4 tony.

Słaba temperatura powrotu wynika z tego jak ci koledzy piszą, mała średnica rury na wyjściu z pieca i samego zaworu 4 d. Potrzebna pompa kotłowa za zaworem 4d na powrocie do pieca i przed powrotem z CWU na tym odcinku ma być zamontowana. Możesz też ogrzewać piec bojlerem( tez tak robiłem przez jakiś miesiąc, różnica w spalaniu jest minimalna) teraz mam pompę kotłową, ale i wykres mi pieca się polepszył. Wykres nie masz najlepszy (https://forum.info-ogrzewanie.pl/messenger/30955/) tam jest mój wykres z kotła  może tez nie najlepszy ale dobry( większe wahania na wykresie spowodowane załączeniem pompy CWU, co kilka godzin). Poza tym co do twojego spalania 38kg (4 tony) to trochę dużo, ale twój strop goły i nie ocieplony a to najważniejsza część ocieplenia budynku( jak masz nieużytkowe poddasze radzę kupić około 20cm wełny u rzucić ją luzem na strop, a najlepiej 2x15cm na na przemian. Różnicę poczujesz na pewno ( ale i koszty tej operacji nie małe). Nadzór moim zdaniem spowodowany jest złymi ustawieniami pieca, u mnie wchodzi bardzo rzadko powiedzmy tak że w ciągu miesiąca zauważyłem może ze 3 razy.

Teraz o mnie mam jakieś 180m2 domu z lat 90 kwadraciak z piwnica, parterem i piętrem, nie ocieplonego, ściana 1pustak, pustka 5cm pół pustaka:), strop jak widzę z przekroju ocieplony( żużel nie wiem po co na to 5cm styropian i wylewka kilka centymetrów) więc słabo sam dorzuciłem 15 cm wełny na wierzch. Piec 15kw defro eko lux a spalanie średnio około 30kg ( też nie mało ) ale cudów nie oczekuje po nieocieplonym domu. W mocne mrozy a było u mnie i -15*C spalał 33gdzieś( temperatura w domu 22,5-23*C parter stopień niżej na piętrze( pewnie przez strop).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.