Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec stalmark duo boss 19kw


Jurkow

Rekomendowane odpowiedzi

Jest na forum kilka tematów nt tego wynalazku. Kotłem bym tego nie nazwał.
W tym czymś palenie groszkiem to strata kasy, chyba że najgorszym jakościowo.
Ojciec ma taki wynalazek i jedyny racjonalny opał to miał i to do 24MJ. Wszystko co mocniejsze zaczyna kropić a ilość sądzę jaka się gromadzi na wymienniku działa jak izolator. W efekcie więcej ciepła wyrzucasz w komin niż używasz w instalacji. Czyszczenie tego gniota co dzień... jest co najmniej męczące.
Ojciec kupił (bo nie wiedział) i już pierwszej zimy żałował.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Jurkow napisał:

Witam.posiadam piec Stalmark duo boss 19 kw z podajnikiem tłokowym,powierzchnia grzania 220 m2,ostatniej zimy spaliłem 10 ton ekogroszku,troche mnie to przeraża,może ktoś mi doradzi jak zmniejszyć spalanie.

Tu masz podobny temat może coś da się w twoim kotle zastosować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, xxyyzz napisał:

Wrzuć zdjęcie popiołu, paleniska w czasie normalnej pracy to na pewno ułatwi ocenę sytuacji. Podaj typ ekogroszku, którym palisz.

Tak wyglada popiół jak pale na róskim ekogroszku,na tym premium jest mniej spieków,troszke mniej popiołu ale spalanie podobne.siła nadmóchu jest na 30%,było na 60,przerwa podawania 2,5min i nic .

IMG_20190106_103920.jpg

IMG_20190106_103904.jpg

IMG_20190106_103850.jpg

IMG_20190106_103839.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Przemyslaw85 napisał:

Jest na forum kilka tematów nt tego wynalazku. Kotłem bym tego nie nazwał.
W tym czymś palenie groszkiem to strata kasy, chyba że najgorszym jakościowo.
Ojciec ma taki wynalazek i jedyny racjonalny opał to miał i to do 24MJ. Wszystko co mocniejsze zaczyna kropić a ilość sądzę jaka się gromadzi na wymienniku działa jak izolator. W efekcie więcej ciepła wyrzucasz w komin niż używasz w instalacji. Czyszczenie tego gniota co dzień... jest co najmniej męczące.
Ojciec kupił (bo nie wiedział) i już pierwszej zimy żałował.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka
 

Ja też żałuję tego zakupu ale co mam zrobić,muszę zniwelować koszty tej męki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje najgorszy opał. Będzie więcej lotnego białego pyłu ale nie czarnego. Wyjdzie taniej w zakupie opału na zimę.
Duże znaczenie ma także instalacją jak i ocieplenie podłogi parteru.
Instalację masz na grubych rurach czy na cienkich?

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Przemyslaw85 napisał:

Pozostaje najgorszy opał. Będzie więcej lotnego białego pyłu ale nie czarnego. Wyjdzie taniej w zakupie opału na zimę.
Duże znaczenie ma także instalacją jak i ocieplenie podłogi parteru.
Instalację masz na grubych rurach czy na cienkich?

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka
 

Ocieplenie mam dobre,instalacja na cienkich rurkach,Tani opał-znaczy tani ekogroszek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli mniej kaloryczne. Będzie tańszy ale za to trochę więcej będzie popiołu ale i sądzę mniej na wymienniku.
Nawet w DTR tego kotła jest podana kaloryczności i o ile dobrze pamiętam jest to max 25MJ. Więc już po tym zapisie można wywnioskować z jakim to gniotem ma się do czynienia.

Co do samego sterowania kotła:
Co ok 3-4 tygodnie czyścić miejsce za wentylatorem. Czym więcej tam syfu tym gorsze spalanie.
Żar trzymaj w połowie rusztu ( tego z otworami na powietrze). Wentyl na ok 35-45%. Przerwa podawania trzeba już dostosować do paliwa mniej więcej. Dokładne ustawienie już wentylem +- kilka procent.

Na cienkich rurkach powinieneś mieć dużo mniejsze spalanie.
Ojciec na dom 160m2 spała 6 ton ale ma grube rury i kiepską izolację parteru. Można nawet powiedzieć że jej nie ma gdyż rury powrotne ma miejscami poniżej chudziaka w marnej otulinie.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zdjęciach widać że żar masz za głęboko. Za blisko tłoka. Utrzymuj go na środku rusztów z dziurkami. Odpad wygląda na jeszcze nie dopalony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorygować czas przerwy podawania tak by żar trzymał się bliżej krawędzi zaraz po zakończeniu procesu podawania  a nie tak w głębi jak masz to teraz. Zmniejsz o 5s czas przerwy podawania i obserwuj. Może się wydawać że groszku pójdzie więcej, ale faktycznie uzyskasz większą energię cieplną z niego. Możesz też dać więcej powietrza ale to też przerwę będzie trzeba dodatkowo skorygować.

Np Ojciec na miale z tego co pamiętam ok 24MJ ma ustawiony wentyl na 40% i czas przerwy ok 3:50-4:10. Żar zaraz po podaniu jest ok 5cm od krawędzi palnika.

EDYTA:
Nie ma potrzeby cytowania poprzedniej wiadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.