Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Duo Tec Compact 24 + Salus 091FLRF problem z grzaniem


Odin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam kocioł jak w temacie, do którego podłączony jest czujnik zewnętrzny (pogodowy), wszystko działało OK ale problemy pojawiały się gdy nie było odbioru ciepła (było wystarczająco ciepło) i kocioł wyłączał się, uruchamiał się co kilka minut i grzał przez kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund i wyłączał się i tak ciągle. Ustawiłem już opóźnienie zapłonu na 10 minut ale kocioł i tak niepotrzebnie się włączał 6 razy na godzinę więc żeby trochę go oszczędzić dokupiłem regulator pokojowy Salus 091FLRF, rozumiem że to krok w tył ale nie wiedziałem jak sobie z tym poradzić, gdyby tylko można było ustawić jakąś histerezę między zasilaniem a powrotem ale wydaje mi się, że nie da się tego zrobić w tym kotle i zawsze kiedy temp. powrotu spadła o około 0.5, kocioł zaczynał grzać.

Teraz mam problem z tym Salusem, ponieważ ogólnie działa tak jak powinien, mam już temperatury i przepływy poustawiane tak, że jest komfort cieplny ale problem jest z kotłem. Zauważyłem, że gdy Salus włącza ogrzewanie a w międzyczasie odkręcę ciepłą wodę to kocioł się przełącza się w grzanie wody ale po zakręceniu wody zamiast powrócić do ciągłego grzania do momentu aż Salus go wyłączy to zachowuje się tak jak pisałem wyżej: grzej przez kilkanaście sekund, wyłącza się na X minut w zależności od ustawienia P18 i czasami po kilku razach grzeje zgodnie z Salusem a czasem muszę znowu odkręcić wodę lub wyłączyć i włączyć odbiornik radiowy Salusa.

Czy ktoś miał tego typu problemy lub ma pomysł co mogę sprawdzić?

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Twoja przypadłość także występuje. Mam kocioł dwufunkcyjny Junkers Compact + sterownik bezprzewodowy Salusa. Ogólnie działa to jak należy. Kocioł załącza się i grzeje rowno bez żadnych przerw. Jednak po skorzystaniu z CWU kocioł zaczyna pracować w sposób przerywany, tj. dogrzewa wodę do zadanej temperatury i się wyłącza. Po kilku takich cyklach podejmuje znowu pracę w sposób ciągły. Nie wiem czy jest na to jakikolwiek sposób czy taka jest po prostu uroda kotłów 2f. Rozmawialem z instalatorem kotła który stwierdził że taka praca kotła to norma. Wg. Niego tak będzie ponieważ w trybie CWU kocioł korzysta z pełnej mocy. Natomiast przy grzaniu wody w obiegu grzewczym wykorzystuje jedynie drobna jej część. Przy CWU temperatura pokazywana przez wyświetlacz na kotle po skończonej pracy to nierzadko grubo ponad 60C. Nie wiem czy ma to znaczenie, może ktoś z bardziej doświadczonych kolegów z forum pomógłby to potwierdzić lub skorygować.

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie trochę pomogło ustawienie opóźnienia grzania na 1 minutę. Nie wpada tak często w pętlę.

Masz zasobnik CWU? Użytkownik tego forum pisał mi, że jeśli jest zasobnik i temperatura wody w nim spadnie to nagrzanie tej wody ma priorytet i może dlatego grzeje tak na prawdę CWU, choć moim zdaniem powinien wtedy też grzać ciągle to CWU.

A tak przy okazji, może ktoś z większym doświadczeniu, powie mi jak powinien zachowywać się kocioł, którym steruje tylko czujnik pogodowy w sytuacji gdy pomieszczenia nie odbierają już ciepła? Chętnie sterowałbym kotłem tylko za pomocą pogodówki ale kocioł w takiej sytuacji jak powyżej uruchamiał sie bardzo często na kilkanaście sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, mam kocioł dwufunkcyjny bez zasobnika na CWU. Grzanie wody na potrzeby CWU ma naturalnie wyższy priorytet niż woda grzewcza. Czujnika pogodowki nie mam, ale wydaje mi się że to niewiele ma wspólnego z tą sytuacją. U mnie pętla robi się po grzaniu wody na potrzeby CWU. Trwa to z kilka, kilkanaście razy po czym kocioł wraca do pracy ciągłej i dalej jest ok. Trochę to mylace bo wygląda to tak że Salus daje sygnał do grzania (wiatraczek się kręci) a kocioł wyłącza grzanie kaloryferów. Pytanie czy coś z tym można zrobić czy po prostu taka jest natura kotła 2f ?

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Na forum jest jeszcze jeden wątek: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/27758-termet-gold-plus-jedyny-taki-problem

Mam niestety za mała wiedzę czy to podobny case. Może forum pomoże.



Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

I jak tam? Coś wymyśliłeś? U mnie trochę pomogło gdy ustawiłem opóźnienie grzania na 10 minut i stopniowo zmniejszałem (doszedłem do 6 minut) ale teraz problem jest taki, że dom dłużej się nagrzewa bo jak ktoś włączy kilka razy wodę to kocioł może nie grzać przez np. 18 minut.


Chciałem założyć nowy temat z ogólnymi pytaniami o ogrzewaniu gazowym i moim kotle (De Dietrich) bo to mój pierwszy sezon ale może, ten temat pociągnę.

1, Ogólnie chciałbym korzystać tylko z czujnika pogodowego ale powiedźcie mi jak się zachowują wasze kotły gazowe kiedy na zewnątrz jest ciepło i nie ma odbioru ciepła z instalacji? U mnie, jeśli temp. powrotu spadnie o około 0.5 stopnia to kocioł włącza się co kilka minut (w zależności od wartości w opcji opóźnienie grzania), grzeje przez kilkadziesiąt sekund i się wyłącza, tak ciągle. To nie jest za dobre dla kotła. Jak to wygląda u Was?

 

2, Czy za problemy z Salusem opisane w temacie (po włączeniu CWU kocioł nie grzeje ciągle wg Salusa tylko przechodzi na grzanie jak w pytaniu nr 1) może odpowiadać OpenTherm? Może muszę gdzieś ustawić, że podłączony regulator to nie OpenTherm tylko zwykły wł/wył ? Niestety w instrukcji kotła (http://dedietrich.pl/wp-content/uploads/2016/09/DuoTec-Compact-IT-IO.pdf) na stronie 15 ustawienia dotyczące pogodówki (P06) czy OpenTherm (P67) dostępne są tylko w instrukcji serwisowej. Panowie serwisanci możecie pomóc? Przydałaby się instrukcja serwisowa, obiecuję że nie będę jeździł po mieście i serwisował kotłów De Dietrich ;)

Moim zdaniem, odpowiedzią na wszystkie bolączki z Salusem powinien być parametr P10 ustawiony na 02 ale wtedy kocioł zachowuje się tak jakby regulator nie był podłączony a styk był rozwarty (nie grzeje). Ustawiałem już 00, 01 i 03 ale efekt taki sami jak w pytaniu nr 1.

 

3, O co chodzi z tymi programowalnymi przekaźnikami (instrukcja, strona 15, parametry P04 i P05?

 

Mam nadzieje, że nie przerazi Was ilość tekstu ale mam nadzieje, że pomożecie. Ten sezon traktuje eksperymentalnie ale chciałbym już być świadomym użytkownikiem do następnego ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nic nowego :) Jedyne co to dwie osoby zaproponowały mi aby wyczyścić zawór przed piecem. Zużycie gazu mam bardzo ok i jestem z niego zadowolony. Może nie ma co wybrzydzać. Musze jeszcze uderzyć do sąsiada - ma taki sam kocioł jak ja.

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czolem, jakiś czas temu wyczyściłem zawór - było tam trochę paprochów ale bez przesady. Kocioł grzeje jak przedtem więc chyba trzeba się do takiej pracy przyzwyczaić. Podniosłem jeszcze trochę bieg pompy bo jedna podłogówka mi nie grzała. Ogólnie jestem zadowolony. Kocioł ustawiłem na 41 C (nie zauważałem mniejszego spalania jak było trochę mniej).

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.