Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat podłączenia bufora


hamis

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Zakupiłem ostatnio bufor 800l i chciałbym go podłączyć do mojego kotła MPM DS 19kw. Większy niestety się nie zmieścił na wysokość, ale w przyszłym sezonie chciałbym dołożyć drugi i zrobić baterię 1600l.

Zerknijcie proszę na załączony schemat, czy ma to wszystko sens. Zależy mi na:

  • możliwości grzania bojlera zarówno z bufora jak i bezpośrednio z kotła
  • cyrkulacji przez zbiornik przelewowy (nieogrzewane poddasze) - czy w tym układzie ma szansę to działać czy sobie jednak odpuścić?

Zawór 3d na instalację sterowany póki co ręcznie, automatyka raczej na następny sezon. W pokojach zawory termostatyczne, w salonie zawory zwykłe (chciałbym tutaj dać termostat włączający pompę)

Proszę o rady/sugestie i podpowiedź jak to wszystko ogarnąć pod kątem sterowania obiegami... Posiadam obecnie jeden sterownik PC12HW obsługujący pompy obiegową i CWU oraz dwa nieużywane sterowniki obsługujące jedną pompę ST-20.

 

kotl bufor.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dyskusja burzliwa ;-) 

To zadam jeszcze jedno pytanie: wyjście z kotła 1,5", wejścia do bufora 1,5". Jest sens dawać tak gruba rurę (pewnie trzeba by było kombinować w stali) czy wystarczy cu28?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem Ci ze u mnie na rurach stalowych 1,5 cala kocioł-bufor dziala grawitacja i nie uzywam pompy i vtc do ochrony powrotu

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepski schemat do zasypowca. Będziesz mieć opóźnienie na rozgrzanie czapki bufora.

Do zasypówki wpinasz się od góry bufora, mieszacze dajesz między kocioł a bufor za zaworem zabezpieczającym.

Możesz się podpiąc na dwóch złączach do bufora zamiast czterech.

Jak się rozpala to ciągnie bezpośrednio z kotła, nadmiar ląduje w buforze, jak się wygasi - ciągnie z bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z obserwacji u siebie powiem wam, że  odbiory i tak wyssaja z niego energię . Mam podlaczony bufor jak hamis (procz cwu) , wyjscia z bufora calowe, osobne na 2 rozdzielacze podlogowki , 2 zawory 3d sterowane pogodowo. Jak ladowalem/grzalem okazyjnie, nie mieszkając zeszlej zimy to na początku cala energie wysysała podlogowka czyli prawidłowo. Jak mialbym wpiete odbiory przed buforem to moim zdaniem zawory 3D musialyby sie wiecej nakręcić- wiadomo jak zmienia się temperatura w kotle zasypowym.

Pozdr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale i tak jest zawór ochrony powrotu - na tej linii otrzymasz temp. 55-75 stopni. Do tego właśnie największy kop na start leci nie z bufora - a z kotła bezpośrednio.
Zawór mieszający w miarę otwarty będzie pobierał ciepło z kotła, potem zamykając się - oddawał nadmiar do bufora. Zawór ochrony powrotu się zamyka - mieszacz jedzie tylko z bufora.
Tutaj głównie chodzi o to, że czasem podłączenie do bufora jest stosunkowo nisko, zanim rozpędzimy piec, otworzy się termostat, zagrzejemy czapkę bufora która bywa wysoka to mija godzina z hakiem nim w ogóle ciepło zacznie lecieć. Jak już woda zakręci to znów ciepło się schowa w czapce itd.
W pewnych kwestiach też upraszcza się sterowanie, bo można mierzyć temp. na jednym trójniku - bo woda przez ten trójnik albo leci z kotła, albo z bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś jakoś na szybko to narysować? Bo chyba średnio rozumiem... Jeśli dobrze myślę, to sugerujesz montaż 3d w funkcji rozdzielania - nie będę miał wtedy możliwości obniżenia temp na grzejniki. Zauważ też, że póki co zawór jest sterowany ręcznie...

A może odejście na grzejniki wpiac od góry bufora? Wtedy od razu będzie dostawał gorącą wodę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Picasso ze mnie.

Zasada działania: Rozgrzewamy kocioł - nie dzieje sie nic aż zawór ochrony powrotu zezwoli na wyjście ciepła z krótkiego obiegu. Jak ruszy to ciepło leci na zawory mieszające, które biorą ile potrzeba a nadmiar pompa z powrotu pcha do bufora. Stopniowo zawory będą się przymykać i coraz więcej ciepła będzie trafiać do bufora. Jak piec się wygasi to zamyka się obieg z lewej strony a zawory zasysają ciepłą wodę z bufora.

Logikę możesz ogarnąć techowskim sterownikiem - i2 na 2 zawory. Czujnik temp kotła dajesz na trójnik przed 3D i tym sposobem masz temp z 2 źródeł.

W zależności od rodzaju zawory ochrony powrotu na krótkim obiegu też trzeba dodać zz.

 

Schemat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.