Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie garażu wolno stojącego-jakie ogrzewanie???


kramorz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich<
Jestem totalnym laikiem w sprawach budowlanych oraz grzewczych, dlatego postanowiłem poprosić o pomoc osoby z dużo większą wiedzą w tym temacie.
Mam garaż około 50m2 średnia wysokość 3,5m (dach jednospadowy), budynek jest ocieplony (chyba styropian 10) dach będę ocieplał wełną 15cm skalną o parametrach cieplnych 035 lub wełną szklaną 15cm/032. Temperatura jaka mnie interesuje żeby utrzymać w tym garażu to około 13-16 stopni 

Nie wiem czym to ogrzać rozważałem takie opcje:

- piecyk gazowy zasilany gazem propan z butli wymiennych 11 kilogramowych bądź 33kg, do piecyka podłączyć nagrzewnicę wodną np. Volcano mini.

  Czy takie coś zda egzamin i jakie może być plus minus zużycie gazu aby przez jakieś 10 godzin w tym garażu utrzymać taką temperaturę??

- drugą opcję którą brałem pod uwagę to klimatyzator (ale tu chyba się pojawia problem jeżeli na zewnątrz temperatura na zewnątrz spadnie poniżej -10stopni)

-trzecia opcja nagrzewnica gazowa z nadmuchem zasilana z butli wymiennych propan wisząca  https://allegro.pl/nagrzewnica-dmuchawa-gazowa-wyrzut-spalin-18-kw-i7066959506.html

ze względu na brak miejsca nie chcę stawiać czegoś do grzania typu koza, lub inne piece stojące które będą mi zajmowały miejsce.

Jest tu  ktoś kto może mi doradzić coś rozsądnego i żeby w użytkowaniu to rozsądnie wychodziło pod względem ekonomicznym??

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby był sens grzania takiego pomieszczenia  to trzeba go dobrze ocieplić - najważniejszy jest sufit- tak warto dać nie 15cm a 20cm i więcej.

Drugą drogą  ucieczki ciepła jest brama garażu.

Nie piszesz nic o przeznaczeniu pomieszczenia - jak będą w nim jakieś mat palne to nie może być grzania z otwartym ogniem - starsze nagrzewnice gazowe lub piecyki katalityczne wtedy odpadną, ponadto bezpośrednie grzanie spalanym gazem generuje sporo pary wodnej - trzeba wtedy zabezpieczyć wełnę na suficie .

Jak wełna zawilgnie to traci właściwości izolacyjne i będzie zimno, gdyż wełna nie spełni swojej roli.

Na takie pomieszczenie trzeba 5,5 - 7,5 kW mocy grzewczej,a w butli 11kg jest ok 120-130kWh.

Czyli prosto można policzyć że butla 11 starczy na 20-26h ciągłego grzania i temp w pomieszczeniu  będzie ok 14-16C.

Oczywiście przedtem trzeba to pomieszczenie rozgrzać np z 0C lub niżej i na to też wyjdzie gaz,

Co do pieca to jak pisałem wyżej , ale najlepsza będzie nagrzewnica z nadmuchem i osobnym wyrzutem spalin, wtedy nie będzie problemu ze spalinami i ew wilgocią ze spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedź

piecyk będzie w pomieszczeniu obok (sąsiedni garaż na jedno auto),i chciałem zamontować piecyk gazowy i komin wyprowadzić na zewnątrz budynku.  to automatycznie by zlikwidowało problem z wilgocią jeśli bym od takiego piecyka zrobił odprowadzenie spalin?
czy te wartości kw które podałeś w odpowiedzi dotyczą "nagrzewnicy gazowej" czy "piecyka gazowego który będzie ogrzewał nagrzewnicę wodną"??

Przeznaczenie tego garażu będzie takie że będę tam wyciągał dołki z karoserii po gradzie czyli czysta robota bez żadnych smarów olejów i tym podobnym.

rozumiem że jeśli pomieszczenie się ogrzeje do temperatury zadanej czyli około15 stopni i się wyłączy, w momencie gdy temperatura spadnie do np 12 stopni i się piecyk włączy aby znów dogrzać do temperatury 15 stopni to ta przerwa wydłuży czas pracy bo piecyk będzie miał przerwę w spalaniu? czyli jest możliwe że butla starczy na jakieś 3 dni pracy przy założeniu że będę pracował 10 godzin dziennie?

brama garażowa ma wymiary około 2,8m szeroka (samochód osobowy się mieści z delikatnym luzem) wysokość około 2,3m. brama świeżo zamontowana, nowa panelowa grubość 6cm.

jeszcze raz dziękuję za wszelkie udzielone informację 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.