Skocz do zawartości
IGNOROWANY

obsługa pieca-rady?


Danutka66

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar kupić kocioł na eko groszek.Jeszcze nie wiem jaki.Mam jednak wątpliwości czy poradzę sobie z np.czyszczeniem ,wymiataniem sadzy i takim różnościami o których naczytałam się na forach/a myślałam,że skoro wywalę 8 tys.zł to będzie prościej niż przy tradycyjnym na węgiel/.Jeszcze jedno mnie martwi piece nie są tanie,ale z blachy więc żadhna gwarancja że wytrzymają ładnych parę lat- czy macie jakieś doświadczenia/to pytanie zwłaszcza do starszych użytkowników/?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem "najcięższą" pracą, którą należy wykonać podczas obsługi takiego pieca jest załadowanie węgla - ale to też zależy od tego jak dużego wiaderka do tego użyjemy.

 

Natomiast pozostałe elementy samodzielnej obsługi pieca są bardzo proste. Czyszczenie pieca naraża nas jedynie na zakurzenie, jednak w żadnym razie nie jest trudne ani nie wymaga szczególnej siły. Jedynie niskie osoby (jeżeli piec jest czyszczony od góry - a pewnie większość jest) będą musiały wejść na taboret (drabinę) aby wygodnie piec przeczyszcić. UWAGA: jakość węgla ma znaczenie - ostatnio kupiłem taki, że muszę się kąpać po każdym załadunku, ponieważ tak niemiłosiernie się kurzy.

 

Jeżeli chodzi o nastawy pieca również osoba go obsługująca nie powinna "bać się" urządzeń elektronicznych - jednak od czasu do czasu trzeba coś tam poprzyciskać i pozmieniać ustawienia (np. temperatury wody w piecu) - jednak wystarczy zapoznać się z instrukcją sterownika i czynność ta również nie powinna przysporzyć problemów.

 

Generalnie myślę, że da sobie Pani radę. Obsługa pieca nie jest moim zdaniem bardziej wymagająca fizycznie niż obsługa zwykłego pieca na węgiel, natomiast wygoda wynikająca z tego, że te czynności wykonamy raz na dłuższy czas jest niezaprzeczalna. Piec z podajnikiem jest oczywiście nieco bardziej skomplikowany, może posiadać więcej miejsc przeznaczonych do czyszczenia, jednak są one zwykle dobrze dostępne.

 

Co do gwarancji - myślę, że dużo zależy od firmy w której piec został wyprodukowany - tutaj więc należy oprzeć się na opinii znajomych o danej firmie - chociaż i to nie zawsze jest regułą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł na ekogroszek od trzech lat . Obsługa jego nie jest skomplikowana , czyśzczenie prawie takie same jak w piecu starego typu , z tym że czyszcze ten kocioł 2 x w sezonie grzewczym . Jakość węgla ma tu bardzo duże znaczenie . Ja kupuje u tego samego dostawcy ,co roku . Piec spisuje sie rewelacyjnie , choć jest bardzo drogi. ale zdecydowałem sie na modernizacje c. o trzy lata temu i nie żałuje

z tym że wymieniłem wszystko . piec , ruru , grzejniki ,

 

jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam piec firmy Metalteres. Z ich ofertą możesz się zapoznać tutaj:

 

Piece z podajnikiem.

 

Pisałem również nieco o moich doświadczeniach z tym piecem na forum.

 

Np tutaj: https://forum.info-ogrzewanie.pl/viewtopic.php?t=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem piec firmy Klimosz " LING '' . Tak jak juz pisałem wcześniej piec spisuje sie rewelacyjnie , nie mam z nim żadnych problemów . naprawde zapomniałem co to jest "sezon grzewczy '' , uruchomienie proste . obsługa proasta /uzupełnienje paliwa , wyrzucenje popiołu /

Polecam

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja mam kocioł KMG zakupiłem go przez aukcje na allegro .

obecnie ogrzewam miałem i jest naprawdę super .Na początku ogrzewałem ekogroszkiem ale jak cena poszła w górę tego opału zmieniłem n miał i teraz koszty ogrzewania są 3 razy niższe niż na groszku. niewspominając już z dostępnością ekogroszku w zimie .W tym roku w zimie trzeba było się zapisywać na ten opał i czekać w kolejce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotyczy pieca KMG -1 z Allegro. Ten piec może tylko zachwalać sprzedający a nie użytkownik. Piec tłokowy na miał i ekogroszek. Nie próbowałem na miał, a na ekogroszek jest może dobry w przypadku bardzo dobrej jakości węgla. Popiół musi być proszkiem. Gdzie taki dostać??? Nawet przy ekogroszku z Juliusza tłok spiętrza popiół i strasznie dymi. Ekogroszek spadając na tłok pryska nawet na wypalony popiół i nie spalony (lub nadpalony)wpada do popielnika. Piec nadaje się może na wieś, ale nie do miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam taki kocioł od 3 lat i bardzo sobie go chwale.Kupiłem go prosto od producenta.W lecie zamontowana w nim weżownica podgrzewa mi wodę i jest to naprawde tanio.Zbiornik wystarcz mi na ok 15 dni wiec wizyta w kotłowni jest 2 razy w miesiacy.Zimą jest równiez nieżle .piec jest na miał i na eko groszek ale ja pale od samego poczatku groszkiem.Jest on trochę droższy ale w relacji rocznej wychodzi taniej.Kocioł KMG-1 jest godny polecenia a przy tym wcale nie drogi.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.Najważniejszy jest rodzaj i gatunek groszku.Ustawienia

prac.pod-2min

przerwa-45sek

nad.opóz-15sek

hist-1 stopie

czas przep-15s

przer.przep-15min

i do tego mam ustawione programy tak że w nocy spadek temperatury o 7 stopni.

te ustawienia sie tycza groszku, na miale trzeba troszke inaczej.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Jacek,

mam też piec Ling (Combi) 23kW i mój przypadek jest dokladnie odwrotny od Twojego.

Paliłem różne gatynki węgla i zawsze sadzy i popiołu było tyle, że musiałem min. raz w tygodniu czyścić piec bo "się zapychał".

Obecnie piec "zarasta" w 2 dni(wiszą takie czarne girlandy sadzy), może to wina węgla.

A czyszczenie jest uciążliwe i brudzące.

Jakie masz ustawienia i wielkość przewodu kominowego? Co do tego czyszczenia dwa razy w sezonie to trudno uwierzyć.

Nawet producent mówi o cyklu tygodniowym.

Pozdrawiam

ps. z uwagi na czyszczenie i trudności w ustawieniu spalania oraz kupna dobrego opału chyba bym się drugi raz na węgiel nie zdecydował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Co prawda mam piec tłokowy KMG1, ale zasada spalania ekogroszku jest taka sama. Ponieważ mieszkam na północy kraju i nie mamy takich fachowców od nowoczesnej techniki grzewczej jak na południu kraju, zmuszony byłem sam - na podstawie dostępnych materiałów z internetu - dojść do optymalnego ustawienia pieca na eko-groszek.

Ażeby piec dobrze się sprawował, jest zależny od szczelnego czopucha, odpowiednich wymiarów komina i jakości opału.

Jak poznać po płomieniu, czy piec funkcjonuje prawidłowo.

a. płomień czerwony - mało powietrza

b. plomień biały - za dużo powietrza

c. płomień żółty - prawidłowe spalanie.

Jeśli masz w piecu girlandy sadzy(na początku użytkowania pieca miałem podobny kłopot na wewnętrznej stronie drzwiczek) jest za mało powietrza.

Trzeba stopniowo zwiększać dopływ powietrza, aby nie za dużo, bo znów z ekogroszku będą spieki. Jeśli masz duży tzw cug w kominie założ szyber lub regulator ciągu kominowego, wówczas płomień zamiast w czopuch najpierw wypali te wszystkie wiszące girlandy sadzy. Spróbuj, napewno pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.