Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przejście Z Podajnika Na Drewno.


Rober528

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio chodzi mi coraz mocniej po głowie przejście z podajnika na drewno którego mam pod dostatkiem za free, głównie drewno miękkie. Kocioł mam teraz 19kw podajnikowy. Do ogrzania dom o pow. 160mkw. średno ocieplony. Jak to ugryżć? Chciałbym aby komfort cieplny w domu był taki jak przy podajniku, czyli 24h nawet w nocy czy jak niema w domu nikogo do godz.16. Pewno nie obeszło by się bez bufora,tylko jaka pojemność by w mrozy rozpalać w kotle raz dziennie. Jaki kocioł na HG(cena) czy ds lub gs jaki najlepsze stosunek ceny do "spalania drewna". Bufor zrobiłbym sam prostokątny, myślałem wstępnie około 3000l(może jeszcze za mały). Dlatego sam bo mam "dostęp" do spawaczy i z takimi sprawami nie ma problemów, a po drugie musi być spawany w pomieszczeniu docelowym bo jest problem z małą ilością miejsca na klatce schodowej.Prosiłbym o wszelkie za i przeciw dotyczącej dej inwestycji. Czytałem różne tematy ,ale nie doszukałem się jednoznacznej odp, a w sprawie kotła to już całkiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden GS,DS już lepiej a najlepiej HG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padam,ze śmiechu :lol:

HG może być do każdego drewna jak pracuje na pełnej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rober528

Ile spalaleś grochu na dobę przy minusowej temp.?

Jeśli masz dostęp do taniego drewna, to zamysł masz dobry. Przy twoim metrażu myślę, że 3tys to nawet z zapasem. Moc kotła musi być też duża, żeby nabić tą bestie w jak najkrutszym czasie. Do tego potrzebna jest duża komora załadowcza. Bierz pod uwagę kotły ds i hg, w ds ja mam mpm 21-25 kw, z buforem spisuje się super, zwłaszcza przy drewnie, lecz przyjmie on też inne rodzaje opału :)

Do bufora, namawiam Cię na wężownicę do CWU, dodatkowy komfort, przy użytkowaniu.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy -15 to 35kg/dobę, na sezon 5 ton słabszego opału 23-24mj/kg.Tak jak pisałem drewno ma swoje. Co do bufora to taka pojemność wystarczy przy mrozach na ogrzanie domu 24h? Kocioł HG czy DS oto jest pytanie, by nie przepłacić a efekt był zadowalający .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że 2 tyś litrów by wystarczyło na mrozy, ale jak masz możliwości na 3 tyś, to się nie zastanawiaj :)

Kotła szukaj ds'a z dużą komorą ładunkową, moc im większa tym lepsza, szybciej naladuje bufor.

Ja mam mpma 21-25kw to w połączeniu z buforem, przy drewnie i materiałami drewno pochodnymi spisuje się super :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HG lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że 2 tyś litrów by wystarczyło na mrozy, ale jak masz możliwości na 3 tyś, to się nie zastanawiaj :)

Kotła szukaj ds'a z dużą komorą ładunkową, moc im większa tym lepsza, szybciej naladuje bufor.

Ja mam mpma 21-25kw to w połączeniu z buforem, przy drewnie i materiałami drewno pochodnymi spisuje się super :)

Już coś czuję ,że będzie problem z wyborem kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno nie wisi,nie kopci przy dokładaniu,nie kopci z komina bo dym zawsze przechodzi przez żar,ma wyższą sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tajniak

To chyba o swoim prototypie piszesz, u mnie te przypadłości nie występują, owszem zdarzają się, ale rzadko. Na FM pisał kolega że atmosem (hg) 22kw ładuje bufor podobnej pojemności do mojego, dwoma wsadami drewna, zdziwiło mnie to trochę, bo ja dobrym drewnem 21kw naładuję jednym wsadem..Czyli, albo hg ma małą komorę, albo z tą sprawnością coś nie tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie mój prototyp tylko obecny dziad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Co do kotła i bufora to modulacja mocy pozwala na zmniejszenie rozmiaru bufora. Niższa moc to przy ciepłej pogodzie wolnej bufor grzeje. Ustawowo to modulacja do poziomu 30% pozwala to by nie montować bufora, jednak ja sie na to nie decyduje. Wchodzi taki kociol na rynek na początku 2020 ale do Polski trochę później. Np kotły Attack też mają modulacje od 50% i to pozwala na redukcję bufora o 43%. Jednak jak możesz sobie zrobić duży dobry bufor to mysle ze niekoniecznie to dla Ciebie alternatywa. Problem jest jednak taki który kocioł jest dobry? Defro, Klimosz, Atmos? Dobry Atmos i reszta jest w cenie kotłów z regulacją. Ważna jest komora paliwa, by było osłony od korozji albo najkrótszym ciepła wymienna komora jak w tych o których pisalem. 

Tutaj mi się akurat defro podoba, bo blacha niby 8mm i ma osłony. Tylko jest w takiej samej cenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.