Pienio1985 Opublikowano 1 Grudnia 2017 Autor #26 Opublikowano 1 Grudnia 2017 co to znaczy żeby komina nie zjadło?? czy do tego pieca nie trzeba wkładu??
gmaj22 Opublikowano 1 Grudnia 2017 #27 Opublikowano 1 Grudnia 2017 Należałoby zapytać "inwestora", czy planuje ocieplenie? Bo jeśli tak, to póżniej taka 18+ może nu tylko kłopotu narobić. Czy nie lepiej 12 kW i co najwyżej kilka tygodni w roku pochodzi na wysokiej mocy i spalinach? Dla komina jaki kolega ma to nawet lepiej... PS: shogun ma rację...faktycznie Sztoker V tylko w wersji 20 kW występuje.
Pienio1985 Opublikowano 1 Grudnia 2017 Autor #28 Opublikowano 1 Grudnia 2017 To nie jest mieszkanie własnościowe także nie odemnie zależy decyzja a z tego co się dowiadywałem to Śląsko Dąbrowska Spółka Mieszkaniowa która jest administratorem nie ma "piniyndzy".... możliwe że w przyszłości podejmę się ocieplenia ścian zewnętrzych od środka choć widzę że to ryzykowna metoda...W ogóle to mnie krew zalewa, rozumiem że walka ze smogiem ale dlaczego wszystko kurde rękami zwykłych ludzi.... 50 metrów od mojej kamienicy przechodzi główna magistrala z ZECu szkoda że nie podpinają nowych użytkowników a po drugie nie mam żadnego realnego wyboru co do sposobu ogrzewania gdyż nie mamy gazu z sieci w naszym bdynku(Boże 21 wiek??), pozostaje mi tylko kocioł lub prąd, ale prąd drogo i nie mam instalacji pod to przygotowanej.
MarHan Opublikowano 1 Grudnia 2017 #29 Opublikowano 1 Grudnia 2017 No 90m^2 ogrzewać piecem który ma 17kW to trochę szkoda (opału) ja na domek 160 m^2 bede montował dwunastkę. Ale jak nie ma planów na porządne ocieplenie to nie wiem czy bym nie założył jednak Sztokera + 18kW. Chociaż z drugiej strony to nie lepiej Ci wstawić tam takiego śmieciucha co miałeś, jak to nie jest mieszkanie własnościowe to po co inwestować 10k w super piec jak do tej pory dawałeś sobie rade na prostym piecu za 3k.
Pienio1985 Opublikowano 1 Grudnia 2017 Autor #30 Opublikowano 1 Grudnia 2017 Bo po pierwsze nie mogę legalnie włożyć takiego zwykłego śmieciucha przez ustawy antysmogowe, po drugie, jak włożę nie taki piec to w razie awarii, pożaru czy czegokolwiek nikt mi nie wypłaci odszkodowania i po trzecie mieszkanie będzie niebawem wykupione gdyż mam maksymalne zniżki na wykup.
MarHan Opublikowano 1 Grudnia 2017 #31 Opublikowano 1 Grudnia 2017 Z tego co się zdążyłem zorientować to w starych już istniejących budynkach możesz palić czym chcesz do 2023r i nikt ci nic nie każe, gożej jest z nowobudowanymi budynkami bo ich ze śmieciuchem nikt nie odbierze - ja mam własnie taki problem. Druga sprawa jest taka że jak masz śmieciucha to możesz starać się o dofinansowanie na wymianę a to trochę pomaga bo połowę dopłacają a jak sobie sam wymienisz na V klase to nie wiem czy się uda odzyskać kasę. - tu jest chory układ dla mnie bo ja np. do nowobudowanego domu nie mogę wnioskować o dofinansowanie mam sfinansować poprawę jakości powietrza za swoje :/
gmaj22 Opublikowano 1 Grudnia 2017 #32 Opublikowano 1 Grudnia 2017 Kolego....ubezpieczenie i tak nie wypłaci odszkodowania (obyś nigdy nie musiał się o tym przekonać), ponieważ kotłownia, w której zamierzasz postawić kocioł nie odpowiada warunkom technicznym, jakie stawiane są kotłowniom na paliwo stałe. Strome i wysokie schody przed Tobą, a nie chcę Cię zniechęcać. Poszukaj wpisów kol. henryka1953 nt. warunków jakie muszą być spełnione przy mieszkaniach administrowanych przez wspólnoty mieszkaniowe itp. Kilka dni temu o tym czytałem, ale nie mogę znależć.
Pienio1985 Opublikowano 1 Grudnia 2017 Autor #33 Opublikowano 1 Grudnia 2017 Z tego co się zdążyłem zorientować to w starych już istniejących budynkach możesz palić czym chcesz do 2023r i nikt ci nic nie każe, gożej jest z nowobudowanymi budynkami bo ich ze śmieciuchem nikt nie odbierze - ja mam własnie taki problem. Druga sprawa jest taka że jak masz śmieciucha to możesz starać się o dofinansowanie na wymianę a to trochę pomaga bo połowę dopłacają a jak sobie sam wymienisz na V klase to nie wiem czy się uda odzyskać kasę. - tu jest chory układ dla mnie bo ja np. do nowobudowanego domu nie mogę wnioskować o dofinansowanie mam sfinansować poprawę jakości powietrza za swoje :/ No nie do końca jest jak mówisz: "Harmonogram wymiany kotłów został zmieniony i obecnie oparty jest o wiek kotła w momencie wejścia w życie uchwały: do końca 2021 roku pod palnik pójdą kotły niespełniające żadnych norm emisji ponad 10-letnie lub bez tabliczek znamionowych, do końca 2023 roku należy wymienić kotły niespełniające żadnych norm emisji 5–10 letnie, do końca 2025 roku do wymiany idą kotły niespełniające żadnych norm emisji młodsze niż 5-letnie, kotły 3. i 4. klasy mogą być eksploatowane do końca 2027 roku, kominki niespełniające wymogów ekoprojektu mogą pracować do końca 2022 roku, chyba że osiągają sprawność min. 80% lub zostaną doposażone w urządzenia pozwalające zredukować emisję pyłów do standardów ekoprojektu." źródło: http://czysteogrzewanie.pl/2017/04/slaska-uchwala-antysmogowa-przyjeta/
MarHan Opublikowano 1 Grudnia 2017 #34 Opublikowano 1 Grudnia 2017 Czyli wymieniasz na śmieciucha 3 kl (jeżeli takie są) i do 2027 masz z głowy a do tego czasu to się wszystko może pozmieniać i może to w ogóle być nieaktualne.
shogunzlasa Opublikowano 1 Grudnia 2017 #35 Opublikowano 1 Grudnia 2017 KOMIN to bardzo ważna kwestia... Jak masz ceglaka to ogólnie masz problem - poczytaj temat np tutaj:https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25105-defro-sigma-16-kw-przemakaj%C4%85cy-komin/Piece pelletowe i 5tej klasy wymagają wkładu kominowego - chyba że konstrukcja jest na tyle sensowna że jest opcja podniesienia temp. spalin.Ten sztoker jest raczej OK - wyjmujesz zawirowywacze i droga spalin do komina nie jest długa więc na pewno da radę...Co do mocy - klasa 5ta nie ma rezerwy mocy więc jak pisano gdzieś kocioł 12kW na paliwie od włodka z zza miedzy wyciągnie max 10 kw, kocioł 18kW pewnie max 15-16 kW...
gmaj22 Opublikowano 1 Grudnia 2017 #36 Opublikowano 1 Grudnia 2017 Dziękuję za sprostowanie dot. "zapasu mocy" :)
Pienio1985 Opublikowano 1 Grudnia 2017 Autor #37 Opublikowano 1 Grudnia 2017 Kolego....ubezpieczenie i tak nie wypłaci odszkodowania (obyś nigdy nie musiał się o tym przekonać), ponieważ kotłownia, w której zamierzasz postawić kocioł nie odpowiada warunkom technicznym, jakie stawiane są kotłowniom na paliwo stałe. Strome i wysokie schody przed Tobą, a nie chcę Cię zniechęcać. Poszukaj wpisów kol. henryka1953 nt. warunków jakie muszą być spełnione przy mieszkaniach administrowanych przez wspólnoty mieszkaniowe itp. Kilka dni temu o tym czytałem, ale nie mogę znależć.Poczytam, masz rację obym nie musiał się nigdy dowiadywać, ale z drugiej wszystko od kotłowni po piec, na wszystko mam pozwolenia i odbiory także póki co spałem spokojnie.... Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.