Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Powolne Rozpalanie Kotła Od Góry Miałem


jugo18

Rekomendowane odpowiedzi

A miałeś takowy, że się wypowiadasz?

W każdym temacie się produkujesz, czasem sadząc takie farmazony, że aż zęby bolą.

Ja używałem i używam takich kotłów. Moc 25, 38 i 250 kW.

Całkiem wydajne, jak umiejętnie się ustawi. Tylko upierdliwe w obsłudze.

A komin musi być wygrzany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę w żeliwnym Camino od góry, węgiel plomienny, komin cieplutki, bo taki powinien być. Zero smoly, sadzy, dymu . Kondensat w kominie to u mnie nierealne. To mi odpowiada i tego się trzymam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor tematu podał model kotła więc warto odnaleźć i zerknąć co to za kocioł. Jak widać to kocioł górnego spalania więc z suchych miałem nie da rady.

Jak dla mnie, to jest kocioł gorno -dolny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.kamen.com.pl/produkty/kotly-tradycyjne/kamen-wg-premium/

"Kocioł Kamen WG Premium to sprawdzona konstrukcja o trzykrotnym poziomym załamaniu spalin pracująca w systemie górnego spalania. Kocioł może pracować w dwóch trybach. Paliwo można rozpalać tradycyjnie od dołu, jak i od góry, co daje możliwość spalania miałów, jednak kocioł pracuje wtedy z mocą cząstkową."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec wczoraj było znacznie lepiej. Miał wilgny ale myśle ze pomogła tez dmuchawa na dużo większym biegu. Śrubuje jeszcze dobrać bieg według waszych wskazówek. Mam jeszcze pytanie o ustawienie przerwy w podtrzymaniu i długości pracy w podtrzymaniu? Na jak długo ma sie włączać wentylator zeby nie gromadził sie gaz i nie doszło do jakiś wybuchów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli udało się osiągnąć temperaturę jaką zadałeś?

Najlepiej jak dmuchawa cały czas pracuje modulując obroty ale do tego patrzebny sterownik z PID. Jeśli masz zwykły sterownik dwustanowy dobierz takie przerwy i obroty aby temperatura na kotle utrzymywała się nie przekraczając za dużo zadanej. Za rzadkie przedmuchy mogą doprowadzić do nagromadzenia się gazów i po załączeniu dmuchawy do wybuchu. Nie znam Twojego sterownika. Kolega @witek1234 ma chyba podobny sterownik może on Ci podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc już wiadomo,to sterownik dwustanowy,szkoda.

Ile biegów ma Twój ster 10 czy 6?Jaki bieg ustawiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.kamen.com.pl/produkty/kotly-tradycyjne/kamen-wg-premium/

"Kocioł Kamen WG Premium to sprawdzona konstrukcja o trzykrotnym poziomym załamaniu spalin pracująca w systemie górnego spalania. Kocioł może pracować w dwóch trybach. Paliwo można rozpalać tradycyjnie od dołu, jak i od góry, co daje możliwość spalania miałów, jednak kocioł pracuje wtedy z mocą cząstkową."

Zgoda, to górniak :) . Ale na rysunku powyżej, to ten drugi typ, robiony podobno na zamówienie.  I to jest GD. Jak się samemu nie sprawdzi to wtopa. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 6 biegów to ustaw na 3 bieg czas przedmuchów np.16s co 2-3 minuty.Jak 10 biegów to bieg 5 czas 16s co 2-3 minuty. Jak temperatura będzie mocno rosła to wydłuż przerwę powiedzmy na 4-5 minut. Jak gazy będą się gromadzić w dużych ilościach zwiększ czas przedmuchów powiedzmy na 20-24 sekund. Musisz obserwować i metodą prób i błędów ustawisz optymalne ustawienia. Najlepszy byłaby sterownik z PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uprzedziłeś mnie Radik.Mam taki sam ale z funkcją PID. To całkowicie inaczej działa. Ja bym zaczął ustawiać przedmuchy powiedzmy co 5 min tak na 10-15 sekund. Potem ewentualna korekta. Jeśli ustawisz dłuższy przerwę na  dla przedmuchu i dłuższy czas tego przedmuchu to będą się zbierać gazy i po włączeniu dmuchawy mogą występować fuknięcia. a może i solidnie pierdyknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek1234 co myślisz o takich ustawieniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No , to była tylko wyjściowa propozycja, od czegoś potrzeba zacząć. Każdy ma inne ustawienia i musi to przypasować pod swoje warunki. Napisałem że 5 min. bo ja tak miałem ustawione. Dlaczego? Ano dlatego że u mnie funkcja przedmuchów działała tak sobie, nie widziałem jakichś specjalnych korzyści czy plusów z ich stosowania. Kocioł dochodził do zadanej, wentyl stawał. Najczęściej nim minęło te 5 minut, temp. zaczynała spadać i wentyl ruszał znowu.Paliłem miałem z Piasta a więc słabym, kocioł nie stał za długo w podtrzymaniu. No ale nie mogłem usunąć z programu tych przedmuchów więc wymyśliłem te 5 min. i czas przedmuchu na 5 sekund. :P  Nim wentyl zakręcił , mijało te 5 sekund i wilk był syty i owca cała. Można było i skrócić ten czas postoju, ale nie czas przedmuchu.Tak było u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba zaznaczyć, że wg producenta jako paliwo zastępcze jest "Mieszanka węgla kamiennego sort. orzech z miałem w proporcji 70:30, drewno sezonowane" i na to też trzeba brać poprawkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to najlepiej spalać węgiel od groszków do orzechów, różne sorty, z pominięciem miału, kostki i kęsów. Z miałem można pobawić się wówczas, kiedy go mamy jako pozostałość po zakupionym węglu, czyli niejako odpad. Wtedy ma to sens , obecne oferty miału i ich ceny nie gwarantują odczuwalnych korzyści finansowych. Ale jak ktoś chce popróbować, jego wola. Tylko ja bym nie poszedł va bank z zakupem od razu 5 ton , jeśli bym nie był przekonany na 100% że to wypali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku miałem 3 tony miału i wydawało sie ze jest ok. Dla tego teraz kupiłem juz więcej. Sterownik ma 10 prędkości dmuchania. Na węglu uzywałem 3-4 ale tez tak od początku jakoś bez większych testów. Wczoraj dałem na fula i rozgrzał sie od razu do 60 st ale huczało wiec chyba trochę za bardzo było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.