Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co W Moim Domu


ryszardz57

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Będę wykonywał instalacje CO w domu o pow. użytkowej 220m2. Jest to dom typu czwórka 4 kondygnacje. Przyjąłem na każdy metr sześcienny 45W (łazienka 100W)bo tak znalazłem w necie ze sie przyjmuje, w ten sposób wyszła mi ilość W na powierzchnie pomieszczenia. Chce zamontować aluminiowe grzejniki. Producenci podaja że przy temp zasilania 50st jeden człon daje około 120W a przy 60st około 150W, więc której wersji sie trzymać tej z 50st czy z 60st przy obliczaniu ilości żeberek?

Po zsumowaniu wszystkich grzejników wyszło mi zapotrzebowanie na nie całe 25kW więc myślę zakupić piec 29kW

Czy mój tok obliczeń jest dobry, wiadomo ze nie policzyłem strat przez wentylacje itp. dlatego większy piec

Teraz sprawy rozwiązania technicznego.

Od pieca mam zamiar wykonać instalacje z rur miedzianych i wkuwać ją w ściany w otulinie. Od pieca wyjdę rurka 35mm jakiś kawałek , z niej rozgałęzienia na piony (4szt) każdy pion z rurki 28mm do pierwszych grzejników następnie redukcja na 22mm do następnych grzejników, redukcja na 18 mm i dalej. Każdy grzejnik z pionu mam zamiar podłanczać rurka 18mm niezależnie od kondygnacji i średnicy pionu. Na poddaszu podłączę wszystkie piony do zbiorniczka wyrównawczego. Pompkę założę na powrocie.

Być może a na pewno ktoś mi napisze ze po co takie średnice, więc pisze od razu boje się sytuacji wyłączenia prądu i jak nie będzie mnie w domu a będzie żona lub dzieci. Myślę że takie średnice zapewnia mi obieg grawitacyjny i zapobiegną zagotowaniu cieczy w piecu.

Czekam na opinie i uwagi!

 

Dodatkowo chce zrobić jeszcze coś takiego

Chce wykonać w kuchni i trzech łazienkach jedna nad drugą ogrzewanie podłogowe w ten sposób że podłącze sie do pionu w danym miejscu i po podłodze zlutuje wężownice z rurek miedzianych 18mm co 20cm. Dodatkową normalnie będą grzejniki również.

Tu moje pytanie czy opłaca mi sie to robić i czy zda to egzamin. Nie chce mieć zimnej podłogi w tych pomieszczeniach bo będą płytki. Czy ta wężownica nie pochłonie mi wszystkiego ciepła i czy pozostałe grzejniki będą grzały wystarczająco. I czy znacząco odczuje to na ilości opału?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

co do mocy grzejniów tzn zeberek to moc jaką podałes to cie ktos wprowadził w bład ,co do mocy zeberka to na ogół to 70/50 st to daje ok100W na zeberko ,co do wytyczenia za[potrzebowania na moc to musisz przeliczyc odpowiednim programem np w necie ,

ale zakładamy ze masz dosc dobrze ocieplony dom to przyjmij te 80W/m pewnie i tak za duzo ale nie zmarzniesz anormalnie to zrób tak pomieszczenie 25m powierzchni to ok 22-23zeberka o wysokosci 50-56cm ,a moc kotła to spokojnie 25kW no chyba ze to miałowiec to o wiekszej powierzchni grzewczej taki piecyk

co do srednic i obieg grawitacyjny to super tylko pamietajzeby zastosowac zawory heimeier do układów grawitacyjnych sa to zawory o najwiekszym przepływie i najnizszych oporach i do tego dłowica yez tej firmy ,co do łaczenia wszytkich pionów to bardzo dobre rozwiązanie tulko ze kosztowne bo dodatkowo ze 50m rury 15 wyskoczy

co do tego ogrzewania w łazience to lepiej zrobisz jak powrót z grzejnika puscisz na podłoge i z podłogi do powrotu instalacji i tez bedzie grawitacyjnie działc tylko zeby za duzo metrów nie było tak 4-5m podłogi mozna max zrobic ale nie na ruze miedzianej tylko na pex srednicy 18 min najlepiej 20 zeby nie robiło oporów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś mi wskazać taki program szukałem i nic nie moge znaleść.

Dom mam tzn bede miał ocieplony i współczynnik przenikania bedzie lekko powyzej 0,3

grzejniki chce takie założyc

http://www.allegro.pl/item566293445_grzejn...krakow_kfa.html

zobacz tam podaja 113W jedno zeberko

A jak widzisz sprawe z rurkami i średnicami i z tą podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pisałem juz o rurach....

co do grzejników alu to wybiez sobie ładny ,bo tylko walory estetyczne chodzą do wyboru ,co do mocy to wsztkie sa podobne w tym systemie ,inna jest zpprawa w płytowych bo tam to cuda są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze nie wiem co to za rura pex i jak to ugryść do miedzianych rurek, pierwszy raz również spotykam sie z takimi zaworkami, nie słyszałem nigdy, a ta dławica to jak sądze chodzi o ten zaworek na powrocie tak?

Napisz mi jeszce bo przeczytałem ze nie można stosować stali i miedzi do aluminiowych grzejników bo koroduje, możesz mi napisać coś wiecej na ten temat, bo jak sądze masz praktyke w temacie

 

Piszesz że przy zasilaniu 70st i powrocie 50st da mi taki grzejnik 100W na zeberko, to ciekawe dlaczego inaczej pisza przy sprzedazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no widzisz bo chcą sprzedac ,da sie takie parametry wyciągnąc przy 90st i dobrym przepływie ale to juz ie są normalne warunki pracy,a jesli nie wiesz co to PEX to wpisz i poczytaj ,rura elastyczna do układania w podłodze ,a zawory o których pisałem to te na zasilaniu na które zakładasz głowice do regulacji temp w pomieszczeniu ,a na powrót to tez zawór powrotny zakładasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tyle pytań i mam nadzieje że jak bedą sie mi przypominać to odpowiecie na nie.

Więc jak sądze rury dobrałem dobrze, odejscia od pionu z rurki 18mm tez dobrze.

Czytałem o rurze bezpieczenstwa która łaczy bezpośrednio kocioł ze zbiorniczkiem wyrównawczym, czy przy mojej instalacji jest to konieczne skoro połącze wszystkie piony do zbiorniczka i co bedzie jeżeli podłącze np tylko jeden pion w czym jest wtedy róznica.

Patrzyłem na te zawory heimeier i widze ze trzeba kupować zawór osobno i głowice osobno razek koło 100zł i jeszcze ten a powrót wychodzi dość drogo czy to może normalna cena. Co bedzie jak zamontuje najzwyklejsze zaworki?

 

Napiszcie mi coś o tej korozji przy zetknięciu grzejnika aluminiowego ze stala lub miedzia.

 

http://www.muratorplus.pl/technika/ogrzewa...enia_59344.html

na tej stronie pisze że: "W domach dobrze izolowanych k = 0,3 W/m2K (10 cm styropianu przy ścianach wielowarstwowych lub ścianach jednowarstwowych - wykonanych z bloczków z gazobetonu odmiany 400 grubości 36,5 cm) zapotrzebowanie wyniesie 60 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem"

ja mam (10cm styropianuw przyszłości)pustak 25cm, 3 cm styropianu,pustak 12cm,tynk gipsowy, więc cos podobnego do w/w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do korozji to w prakryce nie spotkałem bo nikt nie przkreca bezpozredbio miedzi do alu tylko zawsze są jakies zawory na połaczeniu rura -grzejnik ,co do zbiornika to oczywiscie ze rura osobna wznosna i opadowa tez moze byc ale to juz trzeba pomyslec nad rysunkiem ,a piony połaczyc jako odpowietrzenie albo zastosowac odpowietrziki na kazdym

a co do cen to głowica ok 32zł i zawór ok 40zeta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest budowany dosyc dawno temu. kotłownia jest jako normalne pomieszczenie na parterze. Poddasze bedzie uzytkowe więc od razu wliczałem do wszystiego i dlatego srednice rur takie objołem. Troche w nim zmienie ale niedużo tzn na piętrze plik o nazwie 3, zlikwiduje przejscie z pokoju do pokoju i zrobie korytazyk do okoła komina.

 

piony: to czerwone kropki

grzejniki: czerwone linie

ogrzewanie podłogowe: zielone zygzaki

post-7009-1236716305_thumb.jpg

post-7009-1236716561_thumb.jpg

post-7009-1236716587_thumb.jpg

i poddasze uzytkowe

post-7009-1236716792_thumb.jpg

Zwrócie uwage na łazienki jedna nad druga. Czy takie podłączenie z powrotu grzejnika na te podłogówki bedzie dzaiłało na tym pionie, czy poprostu bedzie to zbedny wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy takie parametry w doborze grzejnika są dobre

 

25 W/m3-wiatrołap,garaż

30 W/m3 -kuchnia

35 W/m3-salon,sypialnia

40 W/m3-łazienka

 

Dom jest postawiony z 25cm pustaka (chyba to sie nazywa pianowy, taki szary 25/50/25) potem 3cm styropianu i potem 12cm pustak (taki sam jak poprzedni) na to pójdzie tynk gipsowy i z zewnątrz 10 cm styropianu. z moich wyliczeń współczynnik przenikania wyszedł mi 0,2462 więc super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze jaka pompa do CO.

Zamontuje pompe na powrocie w ten sposób. (od pieca) zawór, srubunek, pompa, czyszczak,srubunek,zawór.

znajomy mówił mi że montuje sie jeszcze zawór zwrotny ale nie wiem po co.

 

Z CO bedzie podciągnięta instalacja do boilera ale w zimie tylko będzie funkcjonować, bo osobno mały piecyk zamontuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa to 25/40 wystarczy i prponowałbym druga na zasobnik ,zeby pracowało to w piorytecie bo tam napewno zamontujesz min 200l stojący to on chwilowo to mocy potrzebuje oczywiscie cały czas bierzemy pod uwage układ grawitacyjny i wtedy zawory zwrotne bez sprezyny mosiezne

jeszcze jedno mnie zastanawia co ma znaczyc ze jakis mały kocolek zamontujesz na lato bo niezrozumialem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że tak wymyślam, ale chce dobrze przemyślec wszystko przed robotami bo potem to juz pozamiatane.

Zastanawiając sie nad tymi rurami pex stwierdziłem że skoro juz będe nimi robił tą podłogówketo czy nie warto zrobic to juz od razu tak jak powinno byc, bo pion do łazienek bedzie zasilał tylko i wyłacznie łazienki, więc może od razu zrobić dobrze ogrzewnie podłogowe i do tego dodatkowo grzejnik na ręczniki. Tylko, że sytuacja wychodzi na to samo znowu pion z niego podłogówka i grzejniki.

Mam poprowadzic na podłogówke oddzielny pion, ale pewnie juz do tego trzeba pompkę, która i tak bedzie zamontowana tylko że teraz musze wiedziec o jakiej mocy.

Zamontuje pompe na powrocie w ten sposób. (od pieca) zawór, srubunek, pompa, czyszczak,srubunek,zawór.

"znajomy mówił mi że montuje sie jeszcze zawór zwrotny ale nie wiem po co."

Z CO bedzie podciągnięta instalacja do boilera ale w zimie tylko będzie funkcjonować, bo osobno mały piecyk zamontuje.

Jakie rurki teraz do tej podłogówki, jak to wogóle zmontować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buhahahahahaha chyba sobie załoze pasy bezładnosciowe do mijego fotela bo spadłem ,no rozumiem ze to był zart jakis gdzies na imieninach i tak go pozostawmy ,wiec mysle ze wyprowadziłem cie z blędu co do kotła ,co do podłogi to tez mysle ze kłania sie mieszacz pompa i osobny pion bo troche za duzo zeby pod grzejniki podłaczyc ,piony z miedzi czy pex a podłoga napewno z pex i odpowietrzniki na pionach nasamej gorze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz nie kazdy jest specjalista w każdej dziedzinie jedni robia to a drudzy coś innego. Nie będe sie wymadrzał bo nie o to chodzi, gdybym nie maił wątpliwosci i wiedział jak zrobić napewno bym nie pisał na forum.

Nie każde zanie napisane przez Was jest zrozumiałe.

 

 

Jak to zrobić, gdzie jaki mieszacz, ile jaka pompa, jakie średnice,gdzie odpowietrzacze ile jakie w każdej łazience???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze tak jest bo tu rozmawia sie jezykiem technicznym i dlatego moze byc to inaczej rozumiane ,co do kotła to ktos cie mocno w maliny puscił i dlatego taka reakcja ,całe szczecie ze tylko teoretycznie ize nie kupiłes juz kociołka bo oczszednosci praktycznie zadne a jesli moze jakies y byłyto i tak byly by mało znaczace wzgledem zakupu kotla ,a ciekawe teksty to sie tu zdazajaa niedawno tak w formie ciakwostki ktos słyszał o obwodnicy pompy ,tak ze tez było wesoło bo nie kazdy jest monterem i zna sie na rzeczy ,takze pytaj smiało odpowiemy napewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pion to 22 i na koncu odpowietrznik , rura w podłodrze to pex 16mm lub 17mm w zaleznosci od producenta a mieszacz to zawór esbe termostatyczny +pompa 25/40 plus ze dwa trojniki i zawor reulacyjny powrotny i podłaczyc do pionu i działa mozesz spojzec na systemowe zeczy ale jest tyle prducentów ipołowe tych rozdzielaczy to nadaje sie na złom ze mysle zebyc nie zawracał sobie głowy wejdz jedynie na strone esbe i tam sobie zajzyj w schematy ,co do odpowietrzania to proponuje w kazdej łazience zrobic wizjerek w scianie w postaci ruchomej płytki i za ta płytką ukryte zawory a w ostatniej łazience zawory i w najwyszym punkcie zamontowac dwa odpowieczniki automatyczne i po robocie oczywiscie tez za płytką ukryte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.