Gość miki1212 Opublikowano 2 Listopada 2017 #1 Opublikowano 2 Listopada 2017 Takie pytanie, instalacja CO pracuje na ciśnieniu 1 bar, naczynie przeponowe jest napompowane do 0,8 bar, montujemy go na instalacje CO i dopuszczamy wody tak żeby manometr instalacji wskazywał 0,2 bar wtedy mamy ciśnienie w instalacji 1,2 bara? W naczyniu mamy bufor wody i miejsce na rozszerzalność cieplną wody podczas pracy układu? Czy dobijamy wody tak żeby było na manometrze 1 bar a nie 0,2 i wtedy mamy ciśnienie 1 bar w instalacji? Zauważyłem, że dopuszczając wody do instalacji ciśnienie nie wzrasta dopóki nie przekroczy równowagi naczynie vs instalacja wtedy wzrasta ciśnienie na instalacji a to oznacza, że jest wyższe niż w naczyniu, czyli jeśli jest w naczyniu 0,8bara i ciśnienie instalacji zaczyna wzrastać do 0,2 to znaczy, że jest o tyle wyższe niż gazu w naczyniu?
Hermogenes Opublikowano 2 Listopada 2017 #2 Opublikowano 2 Listopada 2017 Manometr ma pokazać tyle ile ma być jeśli pokazuje 0,2 to woda doszła tylko do wysokości 2 m. poz Hermogenes
Gość miki1212 Opublikowano 2 Listopada 2017 #3 Opublikowano 2 Listopada 2017 Nie o to pytam. Gdzie jest woda to ja wiem.
tomtomek Opublikowano 2 Listopada 2017 #4 Opublikowano 2 Listopada 2017 Jeżeli zbiornik przeponowy jest na tej samej wysokości co manometr w instalacji, to jeżeli dobijasz wody i manometr wskazuje 0,2 bar to tyle jest w instalacji (na wysokości manometru). Jeżeli w zbiorniku przeponowym będzie 0,8 bar to gdy będziesz dopuszczał wodę do instalacji - ciśnienie będzie wzrastać (do zbiornika woda nie będzie się nalewać), do momentu, aż przewyższy ciśnienie w przeponie i do zbiornika zacznie napływać woda (ciśnienie w zbiorniku i instalacji jest takie samo). Dalsze napuszczanie wody będzie powodowało wciskanie przepony i napełnianie się zbiornika - ciśnienie będzie wzrastać powoli, gdyż będzie ściskał się gaz w zbiorniku. Wraz ze wzrostem ciśnienia i zmniejszaniem się objętości gazu ciśnienie będzie wzrastać coraz szybciej, aż do momentu gdy gaz już bardzo zmniejszy swą objętość - zbiornik w większości wypełni się wodą - wtedy ciśnienie zacznie szybko wzrastać do momentu, aż "puści" zawór bezpieczeństwa lub coś innego lub ciśnienia w instalacjach się wyrównają.
Gość miki1212 Opublikowano 3 Listopada 2017 #5 Opublikowano 3 Listopada 2017 Dzięki, tak właśnie myślałem, tylko zastanawia mnie wzrost ciśnienia na ciepłej instalacji o 0,5bara mimo, że naczynie jest większe niż wymagane. Myślałem, że wstępnie za dużo jest w nim wody.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.