Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pierwsze Kroki


malykrzysiek

Rekomendowane odpowiedzi

witam Was,

po krótkim przeglądaniu postanowiłem przedstawić wizję c.o. w moim domu (170 m kw, ściana 24BK+12 styropian, okna k= 1,1, poddasze docieplone 15cm wełną mineralna), opierając się na waszych informacjach kocioł na paliwo stałe 20kw powinien wystarczyć, ponieważ zamierzam mieć wersję bez podajnika i z minimalną ilością automatyki w kotle chciałbym w jakiś sposób odzyskać straty ciepła i w jakimś stopniu zredukować obsługę kotła.

bardzo proszę o opinie i podpowiedzi oraz z góry dziękuję.

post-2-1236548859_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Twój schemat jest bardzo ogólny wiec nie wszytko można wyjaśnić. Ale z rzeczy które się rzucają na pierwszy rzut oka to przy takim podłączeniu nie da się jedną pompą nagrzać zbiornik c.w.u. i bufor, brak rozdziału sterowania. Również w przypadku ładowania z buforu nie bardzo sprawdzi się bezpośrednie ładowanie w układ grzewczy gdyż w buforze możesz mieć powiedzmy 90 st C. Poza tym w samych założeniach widzę kilka błędów. W przypadku budynku 170 m2 kocioł o mocy 20 kW jest sporo za duża przy podanej technologi budowy. Przewymiarowany kocioł to większe zużycie energii. Poza tym takiego rozwiązania nie da się rozwiązać bez odpowiedniego układu sterującego aby miało to rece i nogi. Bez dobrej automatyki nic z tego nie wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

k woli informacji podłogówka to ok 60m kw.

przewymiarowanie pieca to jakby nie było dobra dla mnie wiadomość, natomiast sprawa jednej pompy mówiąc szczerze to ja się zastanawiałem czy ją w ogóle stosować ponieważ byłby to układ otwarty grawitacyjny, który z założenia nie potrzebuje pompy,

natomiast po drugiej stronie - ładowanie z bufora do grzejników na pewno nie da rady bez automatyki,

pytanie teraz jakiej?

dzięki za zainteresowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stosowałbym układu otwartego dla całej instalacji. Zastosować wymiennik miedzy kocioł na paliwo stałe a resztę instalacji ( zbiornik buforowy, grzejniki podłogówka) Inaczej skrócisz ich żywotność i możesz doprowadzić w niedługim czasie do trwałego zablokowania podłogówki nie mówiąc o gwarancji. Czemu przewymiarowanie pieca to nie dobra wiadomość. Na wyjściu ze zbiornika buforowego zastosować zawór mieszający 3-drogowy który dostosuje temperaturę do potrzeb instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

układ otwarty dla bufora będzie " zabójczy" a to chyba nie jest dobre patrząc na cenę. Jeśli już oddzielenie układów to przed buforem, tylko kocioł w układzie otwartym. Potem kwestia rozwiązania sterowania i osprzętu. Kwestia tez doboru wielkości bufora i twoich oczekiwań odnoście pracy układu i wykorzystania buforu. Nie zawsze taki układ da się ograniczyć do minimum sterowania aby działało to z sensem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc że bufor ma być układem otwartym i wymiennikiem ciepła miałeś na myśli pewnie bufor z wężownica. Wybór rozwiązania czy bufor ma mieć wężownice czy lepiej zastosować bufor w sensie bezpośredniego ładowania zależny tez od twoich oczekiwań od układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze tonie ma w tym przypadku pojecia za duzy kocioł ,po dugie układ grawitacyjny jest bardzo dobrym rozwiazaniem ale klania sie zawor termostatyczny 3d na powrocie kotła

po trzecie bufor moze działac jako wymiennik czy tez jako sprzegło hydrauliczne jak kto woli czyli kocioł - bufor grawitacja a bufor instalacja pompa ,jeszcze tylko pytanie jaki bedziesz miał bufor?

jesli ok 2500l to kociołek do tego nawet 40kW i palenie raz dziennie

podaj troche wiecej info co chcesz robic ,a układ grawitacyjny bedzie idealnym rozwiazaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na schemacie nie widać zabezpieczenia kotła przed powrotem zimnej wody - 1000l zimnej wody wracającej dosyć szybko może załatwić kocioł (korozja niskotemperaturowa) . Proponuję zainstalować termoregulator Laddomat 21 lub Esbe. Na wyjściu za zbiornikiem aku. najlepiej dać zawór trójdrogowy z napędem i sterownik. Można również zastosować bufor z zasobnikiem c.w.u.

post-2-1236616717_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podsumowując mam:

1. kocioł-cwu-bufor z wężownicą, otwarta grawitacja,

2. bufor-grzejniki-podłogówka układ zamknięty

 

założenie to kocioł 20 kw i bufor 1000l z wężownicą.

pytanie, jeżeli montuje zawór 3d w układzie otwartym grawitacyjnym czy oznacza to ze musi tam być pompa także?

 

oczekiwania od systemu to:

- napalić w piecu wieczorem, chcę palić wszystkim jak to na wsi, ale głównym paliwem będzie węgiel i drewno,

- ewentualnie podłożyć rano,

- mieć ciepło w domu 21-22 st,

 

automatyka do układu zamkniętego to moim wyobrażeniu termostat w newralgicznym punkcie, sterownikiem który "powie" pompie i zaworowi termostatycznemu w układzie kiedy ma działać lub nie w zależności od potrzeb gdy temperatura spada lub jest ok.

wynika z tego, że układ zamknięty wymaga dopracowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie mam putanie skad wam sie wzieło ze uklad otwarty jest zabójczy dla czego i kogo kolwiek ?

nierozumiem jak uklad jest dobrze zrobiony to przetrwa na wszstkich i nic sie nie stanie ,a zamkniete układy to potrafia wczesnije sie rozwalic niz te otwarte choc jeden plus i to wielki dla układów zamknietych ze nie mam mułu w instalacji ale zawsze mozna zastosowac odmulacz ,

a co do konkretnych rzeczy to ja ładowanie zasobnika i bufora zrobił grawitacyjnie poprzez zawór 3d termostat na powrocie jak pisałem i zadna kompletnie zadna automatyka nie jest potrzebna i na tej samej wodzie pracujaca instalacja CO juz na pompie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk, układ otwarty tak ale kwestia materiału jaki użyjesz do jego wykonania. jak zrobisz z rur stalowych grzejniki żeliwne to ok będzie żył długo. Natomiast w innych przypadkach to raczej ty doczekasz jego końca. Nie zauważyłem aby w obecnych czasach ktoś montował grzejniki żeliwne. Popatrz na gwarancje producentów i wytyczne, w przypadku układu nie zabezpieczonego przed dyfuzją tleny nie masz żadnej gwarancji. Poczytaj o dyfuzji tlenu i co może spowodować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no zgadza sie wsztko ale czy w zamnkietym układzie nie bedziesz miał tlenu ?

tez bedzie bo na to nie ma mocnych ,tylko ze unikasz napowietrzania ,a co do grzejników płytowych to od patrzenia rdzewieją a co tu o wodzie i tlenie pisac ,jedynie alu sa trwałe pod warunkiem odpowietrzenia trwałosc podobna do zeliwiaków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W układzie zamkniętym wprowadzisz tlen najwyżej jednorazowo w momencie napełniania. Co też nie jest oczywiste bo możesz użyć wody o odpowiednich parametrach. Odgazowanie nastąpi bardzo szybko i nie masz już korozji. W przypadku układu otwartego masz cały czas tlen w wodzie. Nie wiem czy spotkałeś się z dyfuzją tlenu. Nawet w układzie teoretycznie " zamkniętym " ale użycie materiałów beż bariery anty dyfuzyjnej w starszych instalacjach potrafiło doprowadzić do uszkodzenia zbiorników, kotłów, grzejników, nie mówiąc o drobnych elementach instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podsumowując mam:

1. kocioł-cwu-bufor z wężownicą, otwarta grawitacja,

2. bufor-grzejniki-podłogówka układ zamknięty

 

założenie to kocioł 20 kw i bufor 1000l z wężownicą.

pytanie, jeżeli montuje zawór 3d w układzie otwartym grawitacyjnym czy oznacza to ze musi tam być pompa także?

 

oczekiwania od systemu to:

- napalić w piecu wieczorem, chcę palić wszystkim jak to na wsi, ale głównym paliwem będzie węgiel i drewno,

- ewentualnie podłożyć rano,

- mieć ciepło w domu 21-22 st,

 

automatyka do układu zamkniętego to moim wyobrażeniu termostat w newralgicznym punkcie, sterownikiem który "powie" pompie i zaworowi termostatycznemu w układzie kiedy ma działać lub nie w zależności od potrzeb gdy temperatura spada lub jest ok.

wynika z tego, że układ zamknięty wymaga dopracowania.

witam.jeżeli chodzi o instal. z buforem to wejdż na strone vigasa tam są schematy podłaczeń .ogładałem niedawno takąinstalacje i rozmawiałem z urzytkownikiem i instalatorem. zrobione jest na instal otwartej . zasada jest taka że kocioł najpierw nagrzewa pomierzczenia a nadmiar ciepł dopiero ogrzewa bufor .jest tam lodomat. zawór 3d , sterownik automix do pogodów.i kilka urzędzeń na które brakło man czasu by je omówic.jeżeli gość się zgodzi to zrobie kilka zdjęć i je tu podrzuce.hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem sporo tsakich instalacji. Fakt, pompa to jakieś dodatkowe zużycie energii ale patrząc na całkowitą energie to stosunkowo nie dużo. Taniej jest wymienić wymiennik zewnętrzny niż cały zbiornik. Najlepszym argumentem jest aby instalator dał ci gwarancje na to że układ będzie działał bez problemu na długi okres czasu. Zobaczysz który się zgodzi. Wszystko ma plusy i minusy, koszty instalacji, żywotność, Ale instalacja grzewcza to nie jest element który chciałbyś wymienić co 15 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczekiwania od systemu to:

- napalić w piecu wieczorem, chcę palić wszystkim jak to na wsi, ale głównym paliwem będzie węgiel i drewno,

- ewentualnie podłożyć rano,

- mieć ciepło w domu 21-22 st,

 

jeśli takie są twoje oczekiwania to nie ma sensu inwestować w bufor-

dobry piec zapewni Ci taką stałopalność ,że przez większą część sezonu zaglądał będziesz raz na dobę a podczas najwyższych mrozów-tak jak pisałeś wieczorem i rano-

oczywiście mowa o piecu prostym bez zasobników-

większy zbiornik z cwu i to wszystko-podłogówkę wyregulujesz dobrą automatyką i w kieszeni zostanie na opał.

Nie daj się namówić na budowanie w kotłowni układów rodem z rafineri płock-NIC TO NIE DA POZA WIĘKSZĄ AWARYJNOŚCIĄ -

zawór czwórd. aby chronić kocioł ,pompa i to wszystko czego potrzeba ci w kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję Wam wszystkim za swoje opinie, które są bardzo pomocne dla mnie

 

Arekt

A tak w kwestii twoich oczekiwań to napisz na jaki czas chcesz zgromadzić energię do ogrzewania bo od tego zależy wielkość kotła jak i pojemność zbiornika buforowego.
oczekiwania od systemu to:

- napalić w piecu wieczorem, chcę palić wszystkim jak to na wsi, ale głównym paliwem będzie węgiel i drewno,

- ewentualnie podłożyć rano,

- mieć ciepło w domu 21-22 st,

 

co do reszty to mój laicki nos podpowiada mi jednak, żeby odciąć grzejniki i podłogówkę i zrobić układ zamknięty, a i może napełniony glikolem, tylko nie wiem jak na to automatyka zareaguje.

 

pozostaje jeszcze kwestia budżetu, ponieważ rezygnuję z kotła z zasobnikiem na rzecz prostej maszyny, pozostającą kasę mogę przeznaczyć w innym miejscu mojego systemu c.o.

 

kwaldik jaki kocioł (marka producent) masz na mysli i jaką instalacje otwarta, zamkniętą czy mieszaną tak jak ja to chce zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.