Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator Pokojowy St-298 ,zawór Wbudowany , Tryb Proporcjonalny


Ged

Rekomendowane odpowiedzi

Mój pierwszy post na forum, a więc proszę o wyrozumiałość . Witam wszystkich i pozdrawiam .

 

Mam pytanie do osób które które używają regulatora pokojowego st-298 lub podobnego w trybie regulacji proporcjonalnej .

Czy różnica temp, pomieszczenia 0,1C* nie jest za mała ? Mam wrażenie że zawór dość często zmienia swoje ustawienia ( a może tak ma być ? ) Proszę o opinie i sugestie  

 

Poniżej wklejam moje ustawienia zaworu:

 

Ustawienia zaworów

Zawór wbudowany

• Stan zaworu : Załączony

• Temp. zadana zaworu : 40°

• Kontrola temperatury : 30 sek.

• Kalibracja : -

• Czas otwarcia : 02 Min. 00 sek.

• Skok jednostkowy : 5 %

• Minimalne otwarcie : 3 %

• Typ zaworu : Zawór CO

 

Regulator pokojowy :

 

Regulator pokojowy

• Regulator pokojowy : Regulator TECH proporcjonalny

• Obniżenie pokojówki : 20°

• Różnica temp. pomieszczenia : 0.1°

• Zmiana temperatury zadanej : 2°

 

Temperatura zadana na piecu 50C*

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica proporcjonalna dobrze działa z pogodówką bez tego to średni pomysł.

Używałem tego trybu w poprzednim sezonie ale ma on wady gdy np parter zostanie dogrzany przez słońce. W efekcie góra zima.

I niestety ten tryb bardzo wertuje zaworem w obu kierunkach.

 

Działa on tak że każde odchylenie od temeratury zadanej i 0.1 stopnia to zmiana nastaw zaworu. Możesz to zmienić ale by uzyskać komfort musisz bardzo dokładnie ustawić krzywą grzania.

 

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zmiana temperatury za zaworem regulowana pogodówką ( krzywa grzania ) + regulacja  proporcjonalna ?

Czy sama pogodówka ?

Przepraszam za pytania ale naprawdę jestem nowym użytkownikiem kotła i sterowania ( 2 tygodnie ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak krzywa grzania odpowiada za ustawienie temperatury za zaworem. Ale może być ona skorygowana przez regulator pokojowy. Czyli np zamiast wyliczonych 40 stopni ma płynąć 35.

Do tego sterownika pewnie miałeś dodany czujnik temperatury zewnętrznej. Zamontuj go w miejscu wolnego od promieni słonecznych tj północno-zachodnia ściana. Kabel dwużyłowy o przekroju 1m^2 wystarczy. Następnie wypadałoby go skalibrować. Po tym ustawiasz krzywą grzania (ten proces zajmie kilka dni/tygodni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik podłączyłem i skalibrowałem -1 ,krzywą grzania trochę zmieniłem ( obniżyłem ) z 45 na 40 dla 10C* no i faktycznie działa zmienia zadaną za zaworem  :)  jest trochę ciepło i to ustawianie chyba trochę potrwa , dzięki za pomoc   Przemyslaw85 i pozdrawiam .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie cieplowlasciwe.pl wylicz sobie jakie jest mniej więcej zapotrzebowanie twojego budynku na ciepło. Mając takie dane wybierzesz wstępnie właściwą krzywą. Później to jedynie drobne korekty przy odpowiednich temeraturach zewnętrznych.

 

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odgrzeję trochę temat. Posiadam ST-450H wraz z ST-298. W tej chwili mam ustawiony parametr Obniżenie pokojówki na 10st. a typ regulatora ustawiony na Regulator TECH.

Gdy temperatura na ST-298 osiągnie zadaną wartość, temperatura na zawór zmniejsza się o zadane 10 st.

Natomiast proszę o dokładniejsze wyjaśnienie terminów:

• Zmiana zadanej zaworu

• Różnica temperatur pomieszczenia

 

Niestety opis z instrukcji nie jest dla mnie zrozumiały.

• Zmiana zadanej zaworu – Ustawienie to określa o ile stopni temperatura zaworu zwiększy się lub zmaleje przy jednostkowej zmianie temperatury pokojowej (patrz: Różnica temperatur pomieszczenia). Funkcja ta aktywna jest tylko z regulatorem pokojowym TECH i jest ściśle związana z parametrem Różnica temperatur pomieszczenia.

• Różnica temperatur pomieszczenia - Ustawienie to określa jednostkową zmianę aktualnej temperatury pokojowej (z dokładnością do 0,1oC) przy której nastąpi określona zmiana temperatury zadanej zaworu (funkcja aktywna tylko z regulatorem pokojowym TECH).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zmiana zadanej zaworu

Różnica temperatur pomieszczenia

Dotyczy już samego sterownika. Gdy regulator pokojowy pracuje w trybie Różnicowym a nie Dwustan. I obie te wartości są ze sobą powiązane.
Tryb Różnicowy tak reguluje temperaturą w pomieszczeniu by ona zawsze była na stałym poziomie. Np przewietrzysz mieszkanie, temperatura spadnie o 5 stopni. To temperatura CO na grzejniki będzie odpowiednio większa. W sterowniku są dwie wartości co do tego. Jedna to różnica a druga temp.: np dla różnicy 0,1 stopni temp na zawór wzrośnie o 1. Ale gdy różnica jest już od zadanej na mieszkanie np niższa o 1 stopień to temp na grzejniki będzie o 10 wyższa. I anologicznie gdy temp w mieszkaniu będzie wyższa o 1 stopień od zadanej to temp na grzejniki będzie niższa o 10 od krzywej grzewczej czy też zadanej na zawór.

Z doświadczenie mogę ci powiedzieć że tryb różnicowy się nie sprawdza gdy regulator pokoju masz zamontowany np w salonie a tem wielkie okno os strony południowej. Na parterze super cieplutko, a na piętrze zimno. U mnie słońce w zimie przy dużych mrozach podbijało temp o 2-3 stopnie a tzn że na instalacje płynęła woda obniżona o 20-30. Wiec na piętrze było zimno. W dwustanie jest idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.