Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podlogowka Vs. Grzejniki


sasik007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich stoje przed wyborem sposobu ogrzewania domu 160m2 podloga 12cm styropianu strop 20cm grafitu sciany 30cm termopor plus grafit 15cm myslalem o gazie tylko wszyscy mowia ze do gazu najlepiej podlogowka ja natomiast chcialem grzejniki w pokojach i jeden w salonie a reszta podlogowka wiem ze koszt instalacji mieszanej jest drozszy tylko chidzi mi o pozniejsze koszty rachunki czy majac mieszane ogrzewanie rachunki beda duzo wieksze niz sama podlogowka? wiadomo na grzejniki trzeba dac wieksza temp. No chyba ze taniej wychodzi pellet lub ekogroszek??

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nowego dobrze ocieplonego domu optymalne jest zastosowanie gazu lub PC z ogrzewaniem płaszczyznowym.  Kondensacyjny kocioł gazowy może też współpracować z mieszaną instalacja grzejnikowo-podłogową.  Kocioł powinien być sterowany pogodowo a sterownik możliwość obsługi dwóch obiegów grzewczych w tym obiegu z mieszaczem. Kocioł i sterownik to tylko część kosztów sporo trzeba wyłożyć na dodatkowe elementy instalacji.  Oczywiście można zastosować inne paliwa ale warunkiem jest posiadanie odpowiedniego pomieszczenia na kocioł i magazyn paliwa i do tego przeważnie są to paliwa brudne (węgiel, ekogroszek). A z tym w nowych budynkach jest różnie. Gaz ziemny w porównaniu do ekogroszku i peletu wcale nie jest dużo droższym paliwem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomieszczenie mam o pow. 3x4 wiec miejsca sporo komin tez mam poczatkowo myslalem o weglu ale ponoc nie mozna juz takich montowac wiec zostal mi gaz a jesli zrobie mieszane nie patrzac na koszt instalacji to czy eksploatacja jest duzo drozsza czy taka sama jak sama podlogowka? czy skoro jest miejsce na piec i wegiel lepiej jednak isc w ta strone? chodzenie do pieca itp nie robi problemu liczy sie koszt eksploatacji

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

100% podłogówka gaziok kondensat żadnego mieszania pokrętło na 28c w domu 23 zużycie gazu na dzień wczorajszy 1m3 czyli 2,1gr !na dobę dom 180m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,1gr na dobę  to Ty płacisz 65gr miesięcznie za ogrzewanie domu , czy ja coś żle zrozumiałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temp taka jak była wczoraj na zewnątrz dom rozgrzany bardzo dobrze ocieplony układ podtrzymuje temp w budynku 21c  zużycie gazu 1-1,5m3 na dobę bez grzania CWU koszt 1m3 gazu 2zł 10 gr to akurat dom klienta u którego robiłem instalacje koleś spisuje co dziennie licznik gazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to podałeś super przykład ,  ja jak rozpedze auto do 100 i jadę z górki to mam zerowe spalanie :) , to że wcześniej zużyłem  jakas ilosc paliwa zeby rozpędzić auto to juz mniej ważne co nie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie nowy dom wygrzewanie wylewek pod podlogi suszenie scian itp za 50 dni 200 m3 poszlo z tym ze temp w domu to 27 stopni masakra zobaczymy jakie bedzie spalanie po tej zimie podobny dom tylko układ mieszany grzejniki góra podlogówka dół za rok miniony z ciepła wodą zapłacił za gas 2400zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Od lipca zamieszkuję nowo wybudowany dom o powierzchni 150m2 (w tym ponad 25m2 garaż).
W na całej powierzchni 150m położoną mam podłogówkę. Dom jest ocieplony z zainstalowanym rekuperatorem Brink Renovent Excellent.

Do ogrzewania i CWU zainstalowany mam kocioł Buderus gb192 ze sterownikiem RC300.
Na sterowniku ustawioną mam temperaturę 22st przez całą dobę i taka temperatura jest cały czas utrzymywana we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. Przy obecnych temperaturach zewnetrznych czyli (wahania od 4st do 12st) zuzywam ok 5m3 gazu/24h (w tym 1,5m3 na cwu).

 

Cos kolego Ci Twoi znajomi to maja te domy energooszczędne , nawet przy wygrzewaniu i temp 27 wewnatrz zurzywaja mniej gazu niz  np uzytkownik ktorego pozwoliłem sobie zacytować powyżej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wybudowany to ytong 36 18 welny poddasze 40 cm welny okna 3 szyby posadzka 15 styropianu nikt nie mieszka wiec wody nie grzeja poza tym jak ktos nie wierzy nie musi gazomierz prawde powie inny przykład dom 130m2 temp 16c zeszła zima nikt nie mieszka ale aby prace szly ogrzewali gazu poszlo za 450zl widziale gazomierz ten 18 grafitu 3 szybowe okna 12 grafitu na posadzce 45 welny poddasze moja pompa zużyla 4,5mWh w 2 taryfie za zimę to też zaniżam 140m2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od lipca zamieszkuję nowo wybudowany dom o powierzchni 150m2 (w tym ponad 25m2 garaż).

W na całej powierzchni 150m położoną mam podłogówkę. Dom jest ocieplony z zainstalowanym rekuperatorem Brink Renovent Excellent.

 

Do ogrzewania i CWU zainstalowany mam kocioł Buderus gb192 ze sterownikiem RC300.

Na sterowniku ustawioną mam temperaturę 22st przez całą dobę i taka temperatura jest cały czas utrzymywana we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. Przy obecnych temperaturach zewnetrznych czyli (wahania od 4st do 12st) zuzywam ok 5m3 gazu/24h (w tym 1,5m3 na cwu).

 

Cos kolego Ci Twoi znajomi to maja te domy energooszczędne , nawet przy wygrzewaniu i temp 27 wewnatrz zurzywaja mniej gazu niz  np uzytkownik ktorego pozwoliłem sobie zacytować powyżej 

wiec tak ja podłogówkę rozkładam co 10 cm średnio  zawsze idzie sprzęgło na gazioka (sam spawam więc się narażam niektórym instalatorom na forum) jeżeli są 2 pietra w budynku to idzie po 1 pompie na piętro choć ostatnio stosuje jedną która ma tzw kopa , bez układu mieszającego! najczęściej  idzie sterowanie strefowe pt salus pokrętło na najniższą wartość na kotle i jakoś to chodzi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno każdy gaziok jest nie ekonomiczny na podgrzewanie CWU wiec stosując zasobniki pod kotłowe o max dużej wężownicy aby poprawić sprawność wymiany ciepła

a ideałem jest ładowane warstwowe przez wymiennik płytowy ale jest parę ale......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w większym wydaniu 300m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ktoś kiedyś mi powiedział że przy podlogowce powietrze staje się bardzo suche i należy stosować nawilżacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie MIT lecz prawda - każde ogrzewanie wysusza powietrze w domu inaczej się nie da tak działa fizyka, chyba że ktoś ma tak szczelne wszystko że żadna wentylacja nie działa itp.

Inna sprawa to dodatek wody od domowników i urządzeń w domu, ale jakby nie patrzył ogrzewanie osusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom wysuszenia powietrza zależy od temp powierzchni grzejnej, a podłogówka jest grzaniem niskotemperaturowym,

więc wysusza minimalnie.

Oczywiście mówimy o podłogówce z temp 35C przy -20C, a nie o 10-15 wyższej.

Ponadto wilgotność w zimie przy mrozach jest niższa niż w lecie, gdyż mróz powoduje niską wilgotność powietrza na zewnątrz a przez co i wewnątrz też jest niższa wilgotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kiedyś mi powiedział że przy podlogowce powietrze staje się bardzo suche i należy stosować nawilżacze.

Zerknij na mój sterownik link w stopce , czujniki wilgotności w całym domu wilgotność na poziomie 40-50% 

Wilgotność mieszkania dobrze regulują tynki gipsowe , gips swoja higroskopijnością potrafia niezle regulować wilgotność pomieszczen , jak mamy za wilogotno wchłaniają wilgoć , jak sucho oddaja ja 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Prężność pary jest zależna od temp. są wykresy tabele i inne cuda. Każde ogrzewanie wysusza i trzeba sobie nawilżyć powietrze. Np akwarium, miska z wodą koło grzejnika, mokre pranie na grzejniku( to przyjemne z pożytecznym) , nawilżacze ultradźwiękowe też istnieją, wybór ogromny co kto woli i na co kogo stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.