Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Parametry Kolektora Próźniowego


jerico

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, wybrałem zestaw solarny firmy Fotton z kolektorami SP58/1800-20, zasadniczo jest to zasobnik 300l + 2x 20 rur. Trochę poczytałem, a w zasadnie nie trochę bo szukam, czytam, pytam o kolektory od jakiegoś czasu i coś mi nie pasuje w opisie na stronie producenta.

 

Dane ze strony producenta / dla jednego kolektora 20rur.

Powierzchnia czynna absorbera: 1,61m2

Powierzchnia apertury: 2,40m2.

 

Na stronie http://www.słoneczny.com.pl/,na która trafiłem przeglądając inne wątki na forum, piszą wyraźnie "...sprawność w stosunku do powierzchni absorbera nie powinna być nigdzie wykazywana." Skoro tak to powinna mnie interesować pow. apertury, ale jak to jest możliwe, że w tym przypadku powierzchnia ta jest większa od powierzchni absorbera? Czy w tym opisie nie ma błędu? Dalej z tej samej strony "...natomiast pozostałe kolektory próżniowe o rurze dwuściennej powierzchnie absorbera mają wielokrotnie większą od powierzchni apertury (czynnej) choć większość tej powierzchni nie bierze udziału w zamianie promieniowania w ciepło z uwagi na to, że jest pod spodem tej rury".

 

Biorąc to pod uwagę mam obawy co do wydajności tego zestawu. Za podobne pieniądze a nawet taniej mogę zbudować zestaw 300l + 3 kolektory płaskie Hewalex-a, gdzie nie mam wątpliwości - 5,49 m2 powierzchnia apertury, co dla zasobnika o tej pojemności jest wielkością odpowiednią.

 

Z góry dziękuje za zainteresowanie i pomoc.

Opublikowano

Weż normalne sitko do fusów powierzchnia sitka apertury jest większa od powierzchni otworu przez który wlewasz herbatę z fusami.W optyce powierzchnia apertury obiektywu szczególnie szeroki kąt jest większa od powierzchni przesłony. poz Hermogenes

Opublikowano

Weż normalne sitko do fusów powierzchnia sitka apertury jest większa od powierzchni otworu przez który wlewasz herbatę z fusami.W optyce powierzchnia apertury obiektywu szczególnie szeroki kąt jest większa od powierzchni przesłony. poz Hermogenes

Czyli mam rozumieć, że właściwa, ze względu na sprawność tego kolektora, jest powierzchnia 2,40m2? Przyznaję, że nadal nie do końca to rozumiem a pytam raczej z ciekawości, bo faktycznie po przemyśleniu, przeliczeniu raczej zdecyduje się na kolektory płaskie.

Opublikowano

Ja osobiście tego bym nie przyjmował w stosunku 1:1  gęstość strumienia energii bezpośredniej jest zdecydowanie większa niż strumienia energii rozproszonej. jaki to jest rząd wielkości procentowej nie potrafię przeliczyć.Pozostaje wierzyć danym producenta.Podobnie jak z tym sitkiem jeśli zrobisz mało małych dziurek to w skrajnych przypadkach pow. apertury odpływu wody będzie mniejsza od pow. przypływu.Może ten przykład z sitkiem nie jest trafiony ale bardzo łatwy obrazowo do zrozumienia.poz Hermogenes

Opublikowano

Kurde, sam już nie wiem co kupić, może jeszcze ktoś coś doda, podpowie. Moje wymagania odnośnie systemu to ogrzanie cwu w okresie kwiecień-wrzesień ale skoro za podobne pieniądze można nabyć zestaw, który wspomoże podgrzewanie w pozostałych miesiącach to może jednak warto dołożyć do próżniówek?

 

http://www.ogrzewanieco.pl/pl/p/Zestaw-solarny-HEWALEX-3-TLP-300-93.42.33/1576

 

http://sklep.centropol.pl/z-kolektorami-prozniowymi/23-zestaw-do-cwu-komfort-300-dla-ok-5-6-osob.html

 

 

 

 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.