Mario8444 Opublikowano 30 Stycznia 2017 #1 Opublikowano 30 Stycznia 2017 Witam, Chciałbym przedstawić pewien problem, a może i nie to się okaże. Mam nadzieję, że znajdę tutaj rozwiązanie. Mianowicie. Pompę podłogówki miałem podłączoną tak że cały czas była w pracy. Nie posiadam siłowników na zaworze więc ręcznie musiałem sterować temperaturą jaka szła na podłogę. Wiadomo, że jak temperatura na zewnątrz się zmieniała było trzeba w kotłowni również kręcić zaworem. Założyłem regulator pokojowy który załącza i wyłącza pompę podłogową. Tyle tylko, że przy zadanej temp w salonie 21.2 stC i przy pogodzie taka jaka jest u mnie obecnie (śląsk) -3 i słonecznie po osiągnięciu tej temperatury i wyłączeniu pompy podłogówki nie spada ona przez ok 9-10 godzin. Wzrasta w salonie do 22 stC i dopiero po tych godzinach spadam poniżej co powoduje zał pompy. Przez te kilka godzin podłogówka się bardzo wychładza to skutkuje, że kocioł długo pracuje by znowu tę wodę zagrzać. A co za tym idzie pochłania opał. Może ktoś ma jakiś pomysł??
tomd5 Opublikowano 30 Stycznia 2017 #2 Opublikowano 30 Stycznia 2017 Też tak miałem ale po moich doświadczeniach i poczytaniu tego forum odbiegłem od tego pomysłu. Pompa od podłogówki najlepiej jak chodzi cały czas bo inaczej kocioł jest zalewany zimną wodą a co za tym idzie większe zużycie opału. Teraz podłogówka sterowana jest za pomocą pogodówki a regulator podłączony do pieca i daje on sygnał o wygrzaniu pomieszczenia i to tyle t_d :)
kiminero Opublikowano 30 Stycznia 2017 #3 Opublikowano 30 Stycznia 2017 Potrzebujesz sterownik, który po dogrzaniu do zadanej nie wyłączy pompy na stałe, ale będzie ją cyklicznie do życia przywracał. Chyba Tyboxy miały coś takiego wg algorytmu PID, ale dawno tego nie odświeżałem sobie. Najlepiej sterownik pogodowy z korektą od pokojówki, ale to większy koszt i przeróbka w kotłowni.
kiminero Opublikowano 30 Stycznia 2017 #4 Opublikowano 30 Stycznia 2017 Poczytaj: http://www.euroster.pl/download/pl/instrukcje/2026-2026TX.pdf Algorytm PI może się u Ciebie sprawdzić. Warto zainwestować w wersję TX (radiową), bo wielu ludzi denerwuje tykanie pokojówki w chwili przełączania.
bregho Opublikowano 30 Stycznia 2017 #5 Opublikowano 30 Stycznia 2017 Też tak miałem ale po moich doświadczeniach i poczytaniu tego forum odbiegłem od tego pomysłu. Pompa od podłogówki najlepiej jak chodzi cały czas bo inaczej kocioł jest zalewany zimną wodą a co za tym idzie większe zużycie opału. Teraz podłogówka sterowana jest za pomocą pogodówki a regulator podłączony do pieca i daje on sygnał o wygrzaniu pomieszczenia i to tyle t_d :) a mógłbyś coś dokładniej opisać. mam zamiar zrobić coś podobnego u siebie sterowanie podłogówki za pomocą czujnika pogodowego oraz czujnika w pomieszczeniu sterowanie siłownika zaworu przy pomocy modułu ST 61 do mojego sterownika ST48 TECHA , jednakże nie oferuje tylu funkcji co sterownik pompy ST 431 - lub innych ponadto okazało się, iż wersja oprogramowania na moim ST48 jest stara i jest możliwość aktualizacji - oczywiście odpłatnie. ponadto istnieje możliwość podpięcia pokojówki do zaworu 3D (ST431) w oparciu o nastawione krzywe czujniki nie wyłączają pompy tylko sterują zaworem zmniejszając temp. we na podłogę - cieplej lub zimniej w zależności od temp. na dworze i w pomieszczeniu ponadto czujnik pogodowy reaguje wcześniej niż czujnik wew. - robi się zimno to temp. zasilania większa, robi się cieplej to mniejsza podobnie jak czujnika wew. najważniejsze by pompa chodziła non stop i nie powodowała wyłączania zasilania podłogi
bregho Opublikowano 30 Stycznia 2017 #6 Opublikowano 30 Stycznia 2017 Poczytaj: http://www.euroster.pl/download/pl/instrukcje/2026-2026TX.pdf Algorytm PI może się u Ciebie sprawdzić. Warto zainwestować w wersję TX (radiową), bo wielu ludzi denerwuje tykanie pokojówki w chwili przełączania. Coś w tym jest tylko ciekawe jak sprawdza się w praktyce " Rekomendowany do sterowania ogrzewaniem podłogowym." Regulator 2026 może pracować z algorytmem optymalizującym krzywą grzania. Algorytm ten jest dedykowany dla instalacji z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Celem jego stosowania jest ograniczenie wahań temperatury w pomieszczeniu. W odróżnieniu od regulacji typu załącz/wyłącz, aktualny stan przekaźnika zależy nie tylko od obecnej różnicy temperatur ustawionej i zmierzonej, ale również od zmian temperatury w przeszłości. Dla przykładu, jeśli mierzona temperatura jest niższa od nastawionej przez długi czas, regulator włącza urządzenie grzewcze na stałe. http://www.euroster.pl/produkty/ogrzewanie-podlogowe/euroster-2026/314
Mario8444 Opublikowano 30 Stycznia 2017 Autor #7 Opublikowano 30 Stycznia 2017 Potrzebujesz sterownik, który po dogrzaniu do zadanej nie wyłączy pompy na stałe, ale będzie ją cyklicznie do życia przywracał. Chyba Tyboxy miały coś takiego wg algorytmu PID, ale dawno tego nie odświeżałem sobie. Najlepiej sterownik pogodowy z korektą od pokojówki, ale to większy koszt i przeróbka w kotłowni. W sterowniku na piecu mam opcje załaczenia cyklu pompy. Jest tam funcja by podac czas pracy oraz przerwe tyle tylko ze nie wiem dlaczego ale sie nie załańcza. Jakiś pomysł..
kiminero Opublikowano 30 Stycznia 2017 #8 Opublikowano 30 Stycznia 2017 Musiałbyś jeszcze napisać o jakim sterowniku kotła mowa. Prawdopodobnie jest to metoda prowadzenia pompy CO podłogowej wg temperatury powrotu. Do tego potrzebny czujnik na powrocie podłogi. Jakoś nie przekonuje mnie ta metoda, bo jest tak samo ślepa na to co wewnątrz.
Mario8444 Opublikowano 30 Stycznia 2017 Autor #9 Opublikowano 30 Stycznia 2017 Sterownik tech am lux. W opcjach regulatora pokojowego w sterowniku pieca jest funkcja cykl pompy lecz gdy w pomieszczeniu osiagnie temp zadaną nie wł sie wg zadanych ustawień
Mario8444 Opublikowano 30 Stycznia 2017 Autor #10 Opublikowano 30 Stycznia 2017 A jak już o podłogówce to mam jeszcze pytanie odnośnie biegu pompy. 1,2,3... obecnie mam na 1 czy to dobry wybór??
bregho Opublikowano 30 Stycznia 2017 #11 Opublikowano 30 Stycznia 2017 kwestia przepływów w pętlach oraz komfortu cieplnego w pomieszczeniach - im szybciej cieplej ale zarazem szybciej wychładza piecyk
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.