Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie Kotła Kondensacyjnego Do Komina


Arok

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

 

Proszę o informację a zarazem pomoc.

 

Planuje zmienić piec na ekogroszek na kocioł kondensacyjny Buderus GB062 14KW.

 

Obecnie mam w kominie wkład o grubości 1 mm i jest przystosowany do pieca na ekogroszek (chyba kwasoodporny).

 

Czy po wymianie kotłów mogę podpiąć Buderusa pod istniejący kanał kominowy po piecu na ekogroszek?

 

Czy lepiej spaliny wyprowadzić na zewnątrz rurą poziomą?

 

I na koniec czy 14 KW wystarczy na dom o powierzchni użytkowej 100 m, kocioł będzie podpięty pod instalację solarną ze zbiornikiem na cwu 300l?

 

Dziękuję za pomoc

Opublikowano

Brudny wkład nie nadaje się raczej ani jako przewód spalinowy ani do dostarczania powietrza. Na cieplowlasciwie uzyskasz w przybliżeniu moc kotła . Mój wynik to 10kW w największy mróz i na tyle skręciłem moją 20.

Opublikowano

Brudny wkład nie nadaje się raczej ani jako przewód spalinowy ani do dostarczania powietrza. Na cieplowlasciwie uzyskasz w przybliżeniu moc kotła . Mój wynik to 10kW w największy mróz i na tyle skręciłem moją 20.

A czy mogę pod istniejący wkład kominowy podpiąć tylko odprowadzenie spalin a doprowadzenie powietrza do spalania dostarczyć rurą poziomą wyprowadzoną na zewnątrz budynku?

 

Czy wtedy kocioł kondensacyjny będzie pracował jako kondensacyjny czy jak z otwartą komora spalania?

 

Czy jeśli bym wyprowadził przewód koncentryczny w poziomie na zewnątrz budynku to jaką muszę zachować odległość od sąsiadów?

 

Dziękuję za pomoc

Opublikowano

Możesz tak zrobić,kocioł jest przygotowany konstrukcyjnie do takiej opcji-osobno spaliny osobno powietrze(zaślepki w górnej części).Teraz już nie ma w sprzedazy kotłów z otwartą komorą(może jeszcze gdzieś do wyczerpania zapasów)są tylko kondensacyjne.Co do sąsiadów to chyba  jak samo powietrze to bez znaczenia.

Opublikowano

Ten kocioł 14kW  wystarczy do ogrzania domu o tej powierzchni ale zapewne nie będzie miał wystarczającej mocy na ogrzanie CWU

Wg informacji od producenta 1 KW wystarcza na 10 m2 więc w moim przypadku 10 KW na ogrzanie powinno chyba wystarczyć+cwu.

Opublikowano

Mówiłem że kocioł wydoli jeżeli chodzi o ogrzewanie ale  CWU to inna bajka nie sądzę aby ten 14kWtowy kociołek miał jakąś super moc na potrzeby CWU.Po prostu to 300l będzie grzał pewnie z godzinę a w tym czasie budynek nie bedzie ogrzewany bo kotły gazowe tak działają że zawór w kotle przełącza na grzanie wody użytkowej wtedy ogrzewanie stop i dopóki nie nagrzeje wody użytkowej nie będzie ogrzewania budynku

Pół biedy w lecie bo planowane solary ale w zimie solary są ale ich nie ma ;)

Opublikowano

Zbiornik cwu od solarów 300 l ma grzałkę tylko w górnej części więc kocioł będzie grzał tylko połowę.

Natomiast całość zbiornika tzn. 300 l jest grzane tylko od solarów - grzałka zamontowana w dolnej części zbiornika.

Według strony cieplowlasciwe.pl zapotrzebowanie max w moim przypadku to 9 kW.

 

Oczywiście instalator chce mi wstawić 24kW i przekonuje, że kondensaty mają dużą modulację mocy zaczynającą się od 5 w przypadku kotłów Immergass.

Ja chcę Buderusa GB062 z mocą od 2 do 15 kW.

Opublikowano

A jeśli spaliny odprowadzę starym wkładem po ekogroszku a powietrze do kociołka doprowadzę z zewnątrz pozioma rurą to czy stracę na kondensacji czy kociołek tego nie odczuje?

Opublikowano

A jeśli spaliny odprowadzę starym wkładem po ekogroszku a powietrze do kociołka doprowadzę z zewnątrz pozioma rurą to czy stracę na kondensacji czy kociołek tego nie odczuje?

Sposób odprowadzenia spalin czy doprowadzenia powietrza nie ma nic wspólnego ze zjawiskiem kondensacji.

Chcąc mieć oszczędności z kondensacji grzejniki muszą być przewymiarowane dobrane na parametr 55/45 

w przeciwnym przypadku kocioł chcąc dogrzać pomieszczenia przy małych grzejnikach będzie grzał z wyzszą temp.i będzie wtedy zwykłym kotłem z zamkniętą komorą spalania.I mam nadzieje ze masz dobrze ocieplony budynek bo przy dużych stratach ciepła na gazie nie wyjdzie na swoje.No i jak już stwierdził kol.Mancio w poscie #2 ta rura jest pokryta produktami spalania po ekogroszku oby nie zaszkodziło to kotłowi gazowemu,nie miałem do czynienia z takim przypadkiem tak ze tu nie doradzę.Może da się to jakoś doczyścić

Opublikowano

Dzięki za pomoc, bardzo mi to pomogło.

 

A czy mieliście jakieś doświadczenie i możecie się podzielić opiniami o kotłach Termet seria Ecocondens Gold Plus moc od 2,8 do 20?

 

Jak rozmawiałem z kilkoma serwisantami to je chwalą i polecają. Sądzą, że nie ma sensu przepłacać za inne / bardziej znane marki.

Opublikowano

W pewnym sensie jesli nie rozbija sie o jakas bardziej zaawansowana automatyke (tutaj uklony w kierunku Viessmanna i Wolfa) to wszystkie kotly sa do siebie z grubsza podobne w srodku. Wiadomo, kazdy nowy model wprowadza jakies usprawnienia - lepsze lub gorsze - ale jesli kociol bedzie regularnie serwisowany (serwisowany a nie przedmuchany sprezarka, rachunek i czesc) i bedziesz go uzytkowal zgodnie z przeznaczeniem to mozesz spodziewac sie dlugoletniej bezawaryjnej pracy.

 

W przypadku kotlow gazowych zawsze pisze, ze kazdy swoje chwali i jest w tym ziarnko prawdy, bo koledzy wyzej polecaja Wolfa a ja natomiast z czystym sumieniem Immergasa. Zaczal je montowac moj ojciec z 12 lat temu, teraz montujemy je razem i zaden z nas nie musi unikac klienta widzianego gdzies na ulicy :-).

 

Termet technicznie jest okej, ale z przyczyn niezaleznych ode mnie unikam montowania tych kotlow. Co nie znaczy, ze twierdze ze to badziew.

 

Co do mocy kotla to tutaj akurat serwisant dobrze Cie pokierowal - kotly kondensacyjne moduluja od dosc niskich zakresow i nie ma potrzeby dobierania mocy na styk. To nie kociol na paliwo stale, nie ukisisz go.

 

Edit: z takich 'malych' przewag Ecocondensa nad Victrixem - Termet zapewnia, za dodatkowa oplata, zestaw przylaczeniowy pozwalajacy schowac zawory odcinajace i filtry pod kotlem (sa niemalze niewidoczne), co ma na prawde niebagatelny wplyw na estetyke montazu. W Immergasie niestety nie doczekalismy sie takich cudow :-D.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Zostały tylko dwa kotły między którymi mam dylemat.

Termet Ecocondens 20 Gold Plus i Immergas VICTRIX 20 X TT 2 ErP. Cena jest na takim samy poziomie, moc 20 kW.

 

Który polecacie i który z nich jest mniej kłopotliwy/ awaryjny.

Opublikowano

Termet też ma 5 lat. W obydwóch przypadkach gwarancja będzie 5 lat pod warunkiem corocznego serwisowania przez autoryzowany serwis.

Opublikowano

Na konkurencyjnym forum na M... jest temat o victrixie właśnie i jest tam masa informacji i użytkownicy co mają obsługę tego kociołka w małym palcu , niestety o termecie nie znalazłem tylu opinii.

Polecam poczytać dużo ci się rozjaśni.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Jako użytkownik Termetu polecam zaznajomić się z warunkami gwarancyjnymi bo niestety nie jest tak różowo jak na folderze... :( Co do jakości to trudno powiedzieć za mało czasu go użytkuję. Wiem tylko że pompa coś mi głośno chodzi. mam to zgłoszone , ma przyjechać serwis. Co do sterowania to tylko przez sterownik pokojowy, niestety nie mają jeszcze internetu. Ponoć pracują na tym i w granicach lipca będzie platforma www dostępna. Ale to ponoć... Co do mocy to jak Ci proponują 20 bierz 25KW najwyżej Ci serwisant moc zblokuje, ale kociołek w niskich temperaturach nie będzie tak mocno "wyżyłowany" . ST 292 V2 moim zdaniem mają do poprawy :( co prawda się jeszcze tak mocno nie wgryzłem, ale widać ze ten sterownik powinien " bardziej myśleć" i być bardziej przewidywalnym. A mam z tym doświadczenie bo koło niego mam zainstalowanego Auratona do podajnika i tam to "myślenie" widać. Chociaż może sterowniki do gazu tak maja. :)

 

PS.

Zapomniałem powiedzieć o kominie. Oni mają fajny system plastikowy. Prawie o połowę tańszy niż rura kwasowa i nie trzeba frezować komina. To na pewno plus inni widziałem że mają rurę kwasową w standardzie i czasami bez frezowania się nie obędzie. A to zawsze jakieś 2,5 klocka w kieszeni :)

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.