januszE Opublikowano 4 Stycznia 2017 #1 Opublikowano 4 Stycznia 2017 Witam, na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie znam się zbytnio na rzeczy, dlatego proszę o łagodne traktowanie i wytłumaczenie ;-) Otóż daną mamy instalację c.o. z kotłem na paliwo stałe w obiegu otwartym. Obieg jest wymuszony pompą, natomiast istnieje również możliwość obiegu grawitacyjnego, przy pomocy obejścia tuż przy pompie. (Rys. 1. w załączniku :)) Zastanawiam się czy zawór na obejściu powinien pozostawać w zamknięciu tak, aby całość czynnika w instalacji była tłoczona przez pompę czy jednak powinien zostać otwarty, choćby dla bezpieczeństwa w razie awarii pompy/czasowego braku zasilania energią elektryczną. Dodam, że instalacja nie jest w stanie pracować całkowicie samodzielnie grawitacyjnie z racji wymaganej wysokości podnoszenia wody (piętro). Instalacja jest nieduża (niewielka ilość wody - grzejniki konwektorowe),a moc kotła przeszacowana (8kW przy powierzchni do ogrzania około 40m^2). Więc, przy zaworze otwartym, szybko rosnąca temperatura na kotle oraz spora różnica temperatur wody w kotle a grzejnikach, przy czym w sytuacji odwrotnej i zapewnionym lepszym tłoczeniu wody sytuacja jest znacznie stabilniejsza. Stąd moje pytanie co do zaworu. Z góry dziękuję za odpowiedź.
sambor Opublikowano 4 Stycznia 2017 #2 Opublikowano 4 Stycznia 2017 W obecnych pompach woda grawitacyjnie przechodzi przez wyłączoną pompę, czyli nie ma potrzeby dodatkowych "zabezpieczeń" zaworem obejściowym. Tym bardziej , że nie ma pełnego obiegu grawitacyjnego.. Jak taki zawór zostawisz otwarty to to co pompuje pompa wraca się na jej króciec ssawny i pompa miele wodę na krótkim obiegu. Największym niebezpieczeństwem jest zapchanie się filtru przed pompą, trzeba go regularnie sprawdzać - jeżeli jest.
RobertGr Opublikowano 18 Stycznia 2017 #3 Opublikowano 18 Stycznia 2017 W takim przypadku powinien być zamontowany zawór różnicowy.Jeśli pompa nie chodzi pozostaje otwarty, jeśli pompa jest załączona zawór się zamyka.
Gość Digitrax Opublikowano 18 Stycznia 2017 #4 Opublikowano 18 Stycznia 2017 Ta i napisz jeszcze, że winien on być na rurze bezpieczeństwa czyli nad kotłem ... Jeżeli instalacja umożliwia prace grawitacyjną to najlepiej zainstalować pompę na powrocie wraz z zaworem zwrotnym klapowym w poziomie ! Wtedy masz grawitację lub napędzanie przez pompę. Na rurze bezpieczeństwa a taka zapewne u Ciebie jest i pełni ona rolę głównej rury zasilającej instalację na końcu której winien być zbiornik otwarty nie można instalować jakiejkolwiek armatury zmniejszającej przekrój poniżej 1 cala. Opadają więc wszelkiego rodzaju zawory kulowe, filtry czy zawory różnicowe i pompy.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.