Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozpalanie Pieca Z Podajnikiem Lazar Ekoperfekt Ster. Ecomax800


ppskoku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i wszystkiego naj w Nowym Roku.

Otóż mój problem jest taki że po zakończonym sezonie w maju , chciałem dzisiaj rozpalić piec ale nie dałem rady 

ponieważ w trybie rozpal jak i we wszystkich trybach wentylator i ślimak nie reagują na komendy ze sterownika.

Wszystko robie wg instrukcji i tak jak robiłem przez ostatnie 3 lata a teraz lipa, nie wiem więc czy jest jakaś blokada czy coś.

Strownik działa WIRTUALNIE tzn wszystkie komendy pokazuje, wyświetla, mogę sterować temperaturami , pompami - do tej pory przez 2 miechy paliłem tradycyjnie (drzewo i trochę węgla)- wszystko działa tylko nie działa

podajnik ani wentylator.

Czy ktoś już może miał taki problem??

pozdr

Piotr - pomocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj  pokręcić wentylatorem (wirnikiem) oraz silnikiem podajnika być może to pomoże - lecz myślę że mało prawdopodobne niemniej może....  Ewent. spróbuj czy chodzą bezpośrednio podając prąd z gniazdka na wentylator - oraz podobnie na silnik podajnika - zobaczysz czy nie są uszkodzone. Jak chodzą to wina sterownika. U mnie na sterowniku GECO było podobnie ale awaria modułu nastąpiła w sezonie grzewczym.  Jak ustalisz że sterownik to polecę Ci naprawę - solidny i słowny serwisant i to bardzo blisko Ciebie - podjedziesz i od ręki powinien naprawić.  Ja już dwukrotnie korzystałem.

SZCZĘŚLIWEGO  NOWEGO  2017 ROKU !!!    ZDROWIA !!! A reszta sama przyjdzie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli paliłeś bez dmuchawy i podajnika to masz je moim zdaniem wyłączone, tak jest u mnie sprawdzałem to u siebie. Musisz wejść w Meni główne ustawienia kotła  tam masz kilka pozycji w tym podajnik i wentylator po prostu je włącz bo są wyłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz fragment instrukcji :

W przypadku, gdy kocioł jest przystosowany do spalania paliwa na ruszcie dodatkowym istnieje możliwość wyłączenia podajnika lub wentylatora wraz z podajnikiem. Nastawy zlokalizowane są w: MENU Ustawienia kotła.
Uwaga: wyłącznie wentylatora powoduje równoczesne wyłącznie podajnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wchodzę w sterowanie ręczne i tam włączam podajnik na on i wentylator na on wiec wszystko teoretycznie ok. A nie jest ok. To wyglada tak jakby przecięte były kable pomiędzy sterownikiem a wentylatorem i podajnikiem ale nie jest to jakoś bardzo możliwe ponieważ do końca sezonu grzewczego działało wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W celu uniknięcia przegrzania kotła (na skutek awarii regulatora lub nadmiernego dopływu powietrza przy paleniu na ruszcie) należy podłączyć ogranicznik temperatury bezpieczeństwa STB lub inny odpowiedni do danego kotła.


W momencie zadziałania ogranicznika, odłączone zostanie zasilanie wentylatora oraz silnika podajnika paliwa.


Obecne przepisy nakazują stosowanie ogranicznika STB.


Ogranicznik posiada ręczny powrót do pozycji wyjściowej.


Po zadziałaniu zabezpieczenia należy odczekać do ostygnięcia kotła, a następnie odblokować STB odkręcając pokrywkę i wciskając przycisk zgodnie z dokumentacją.


 


STB – ogranicznik temperatury bezpieczeństwa do sterowników kotłowych ecoMAX firmy PLUM.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam jedno pytanie - kiedy i jak wykonać prawidłowo reset tego bezpiecznika STB.

Gdy kocioł jest załączony , wyłączony, czy w trybie rozpal.

I reset tego następuje poprzez naciśnięcie tylko?? - czy przytrzymanie kilka sekund. - u mnie trzeba odkręcić nakrętkę i wcisnąć guzik.

jeśli byłaby możliwość to proszę o krótki instr.

pozdrawiam i dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec odpalony. DZiekuje za pomoc.

 

Napiszesz mi na jakich ustawieniach palisz. Ja pale na ręcznym sterowaniu. Podawanie 12s przerwa 72s i zawór 4d otwarty na dom arfiso na 7 mniej więcej. Temperatura na kotle 55st. Ostatnio zastanawiałem się czy nie podnieść temp. Na kotle np 65 st a zawór otworzyć na 6 lub5 tylko czy to coś da. Jak będziesz miał chwilkę to odpis i każdy jak chce niech się wypowie. Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się , że sobie poradziłeś

Ja palę w Fuzzy czyli na automacie ale w nastawach 12 s podawanie przerwa 140 s nadmuch 26%

Nadzór w Fuzzy 12 s podawanie przerwa 15 minut nadmuch 30% co 15 minut jak podawanie z wydłużeniem o 2 s czyli 15 s

załączyłem sterowanie pogodowe mieszacza przy krzywej grzewczej 0,7 jak wyższa to w domu za gorącą obniżenie nocne o 2 st bardzo ładnie schodzi temperatura w nocy do 22 C a w dzień utrzymuje się 22,7 w tych okolicach przy obecnych temperaturach w okolicach 0 na zewnątrz przez około 2 tygodnie.

Piec bardzo ładnie pracuje rzadko się odstawia, kopczyk utrzymuje na retorcie w okolicach 2-3 cm nad retortą.

Spalam 100 kg przez 6 dob czyli daje to niezły wynik 16,66.

Mam znajomego który pali na ręcznym i osiąga podobny wynik gdyż stwierdził , że w fuzzy mu ciut więcej spalił.

 

post-67496-0-70148000-1483392087_thumb.png

post-67496-0-59533600-1483393122_thumb.png

 

Tu masz podgląd jak to pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hej witam

Fajnie masz to rozpracowane. A skąd masz taka aplikację plum? - może to pytanie naiwne ale jeszcze nie widziałem takiej.

Ja mam plum ecomax800 a w domu sterownik ecoSTER 200 instalacja z 2010 r.

Jestem ciekawy czy dałoby się przestawiać zawór 4d na otwarty ok 13.00 (ręczna manipulacja zaworem 4d)

Troszeczkę mnie ta automatyka przerasta.

Ja odpalam tak jak pisałem zawór 4d na 7 (mniej więcej) ok 15 - kocioł się chwilę dogrzewa - jeśli odpalałby go ok godziny 13 to po przyjściu z pracy byłoby juz super.

Pod moją nieobecność zawór całkowicie zamykam - piec grzeje swój mały obieg.

Od samego początku ten zawór 4d arfiso z siłownikiem  mi nie leży ale jest i narazie musi być.

Ale Twoje rozwiązanie jest genialne. zużycie takie jak trzeba.

Przydałby suę ktoś z bliska to trochę z tym zaworem 4d by mi wyjarzył.

Jestem ciekawy czy podczas pracy kotła w domu masz ciepłe grzejniki czy letnie, są ciepłe a gdy osiągnie temperaturę zadaną w pomieszczeniu to je odcina.

Pozdr.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Szkoda , że dzieli nas tak duża odległość.

Aplikacja bierze się z tego iż musisz zakupić ecoNET 300 i podpiąć w moduł sterownika wtedy będziesz miał nieograniczony dostęp do swego pieca  z pozycji telefonu komp.. itp i sterować wszystkim tym co oferuje Twoja automatyka oraz procesem spalania (jedynie słusznego źródła energii jak głosi obecna władza) :D

Jeżeli założysz siłownik na zawór 4D i włączysz ochronę powrotu ( przy podpiętym czujniku temp powrotu)  to ta automatyka sama będzie tak sterować tym zaworem , że powrót zawsze będzie dogrzany przez co ustabilizujesz proces spalania co przełoży się na oszczędności  = niech Cię ona nie przerasta i nie będziesz musiał nim ręcznie wiecznie manipulować spędzając czas w kotłowni.

Ponadto będziesz miał  możliwość sterowaniem pogodowym czy to mieszacza czy (pieca mało popularne)

Ustawisz tak harmonogram ogrzewania Twego domu ( przy wyborze odpowiedniej dla Ciebie krzywej grzewczej), że jak Cię nie ma w domu to będzie np, temp.21,5 a od 13 jak piszesz ma już zacząć grzać tak by po przyjściu do domu było 22,5  - i  tu masz możliwość by na temp. w domu oddziaływał ecoSTER 200 gdzie jak osiągnie temp. zad. 22,5 rozłączy pompę bądź w ustawieniach  panelu ecomaxa ustawisz tak , że pomimo osiągnięcia temp. pokojowej ecoSTER 200 nie ma wpływu i pomimo rozwarcia styku pompa chodzi cały czas  zaś Ty w danym przedziale czasowym stosujesz obniżenie tak zwane nocne np, o 2 st lecz wtedy pompa chodzi cały czas jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

Ostatnia kwestia pytasz: ( Jestem ciekawy czy podczas pracy kotła w domu masz ciepłe grzejniki czy letnie, są ciepłe a gdy osiągnie temperaturę zadaną w pomieszczeniu to je odcina).  

U mnie grzejniki w domu lekko letnie takie jak temp, na mieszaczu taką temp. maja grzejniki , jak temp. na zewnątrz spada( czujnik pogodowy) podpięty pod automatykę  daje sygnał do automatyki która sama oblicza o ile zwiększyć temp. na mieszaczu bym nie zmarzł w domu i tyle idzie na grzejniki ale pompa cały czas chodzi, dziś przy -1 na zewnątrz na mieszaczu 38 C. Nie posiadam zaworów termostatycznych zwykłe kulowe więc nie ma co odciąć. Mój znajomy posiada  piec Nki gdzie posiada kilka tych zaworów termostatycznych i mówił że też spełniają swą rolę choć powiedział , że nie są niezbędne.

Mam dla Ciebie na koniec mych wypocin dobrą radę jak skończyłeś palić na ruszcie to połóż na niego 2 cegły szamotowe te cienkie jedna przy drugiej tak by wokół nich była wolna przestrzeń do ścianek kotła rzędu około 7-8 cm w koło posłuży to jako super deflektor ceramiczny który w bardzo znaczący sposób poprawi proces spalania , gdzie nie będzie tyle syfu w kotle a jedynie lekki pył którego od czasu do czasu zmieciesz małą szczotką do popielnika. 

Posiadasz bardzo dobry piec  żeliwny niejeden chciałby takowy posiadać jedynie musisz  ciut doposażyć automatykę w którą jest wyposażony czyli czujnik pogodowy PLUM kilka czujników temp. siłownik na 4D i zapomnisz o kotłowni a o tym by do niej pójść przypomni Ci sygnał na ecoSTER 200 , że czas załadować podajnik bądź inny alarm który poinformuję Cię za pomocą maila bądź sms.

Zadzwoń do Lazara może oni polecą Ci fachowca w Twej okolicy który z nimi współpracuje który ma ( DUŻO) pojęcia o automatyce PLUMA bądź zadzwoń do NKI która bardzo dużo piec sprzedaje na południowym zachodzie i Ci kogoś polecą co widać po tym forum , że nie ma żadnych problemów  z tymi piecami czyli wszystko chodzi jak w szwajcarskim zegarku.

Pozdrawiam Cię z północno-wschodniej granicy z Białorusią z Puszczy Białowieskiej, gdzie kornik drukarz zniszczył 30 % drzewostanu a ekolodzy chronią go zawzięcie do upadłego i są gotowi za niego umrzeć kładąc się pod piły spalinowe   :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpujące info.

Faktycznie z piecem nie ma problemów żadnych :) - w mojej rodzinie same viadrusy a to przecież to samo co lazar.

Muszę faktycznie u kogoś się ustawić znającego się na automatyce pluma - to dobry pomysł. (aż sam się sobie dziwie że wcześniej nie szukałem - ale wiesz tyle różnych robót dokoła że wogóle o tym nie myślałem)

Ja mam siłownik założony do zaworu 4d arfiso -http://www.domer.pl/naped-zaworu-343-zawor-trojdrozny-mieszajacy-1-cal-dn-25-zestaw-afriso.html - coś takiego tylko że z 2010 r

Jeszcze jedno - u mnie położone są 3 płyty szamotkowe w górnych drzwiczkach (górnym segment pieca)

Mam jeszcze dwie to położę je na ruszcie tak jak mówisz.

Jeśli chodzi o spalanie to nie mam najgorszego myślę że w granicach 500-600 kg na miesiąc ekogroszku (tak było w ostatnich zimach) - ale zimy były słabe.

Jedyny minus to otwieranie i zamykanie tego zaworu 4d (niekłopotliwe ale już czas odpocząć:))

Pozdrowienia z południa - POLSKI "C" - jak mówią  - ale leci nawet nieźle.

Szczęśliwego NOWEGO ROKU.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie jeżeli masz siłownik elektryczny na zaworze 4D to dlaczego nie jest podpięty pod moduł sterownika , a może masz tylko go trzeba włączyć w ustawieniach , o czym nikt Ci nie powiedział.

Tu https://www.youtube.com/results?search_query=ecomax+800+R  masz kilkanaście filmików odnośnie podstawowych ustawień ecomaxa w tym ten z zaworem 4D i inne. ale to podstawa ale zawsze coś na początek.

Małe sprostowanie dotyczące mego wcześniejszego postu dot. ustawień spalania to jest czas podawania 12 s przerwa 100 s a nie jak pisałem 140 s.

Również Życzę Szczęśliwości w Nowym Roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.