Bobofrut Opublikowano 15 Stycznia 2017 #26 Opublikowano 15 Stycznia 2017 CYT Robiąc próby z mocą dmuchawy otwieram górną pokrywę do czyszczenia wymiennika próbując obserwować płomień a tam pełno dymu i brak płomienia jednym słowem mam wrażenie że węgiel się tam wędzi.... płomienia nie ma bo go huragan powietrza zdmuchuje...nie ma płomienia bo żar się mocno schładza . A gazy palne mają określoną temperaturę zapłonu..jak wlatuje zimne powietrze z dużą prędkością i w za dużej ilość gazy nie mają prawa się zapalić. Musisz trochę poeksperymentować testując różne ustawienia , minimum 30 minut na 1 test.Jeszcze jedno celem wyjaśnienia...w piecach górnego spalania moc dmuchawy musi być zdecydowanie większa od mocy jaką należy zastosować w piecu dolnego spalania, a to z tego powodu , ze wentylator musi przepchać powietrze przez cały zasyp od dołu do góry.W piecu dolnego spalania warstwa opału ,przez który musi przejść powietrze jest 4-5 razy mniejsza.
grigor Opublikowano 16 Stycznia 2017 Autor #27 Opublikowano 16 Stycznia 2017 Dzięki za porady. Dziś pół dnia spędzone w kotłowni i testowanie nastaw sterownika. Wydaje się że osiągnąłem jakieś porozumienie z kotłem ;-) Dmuchawa przysłonięta w ok. 70% a pracuje na takich nastawach min 18, max 30, histereza 8 stopni. Nie wiem czy to są najlepsze ustawienia ale obserwując co się dzieje pod pokrywą do czyszczenia wymiennika (przez małą szparę koło gwintu na którym jest śruba, która dociska dekiel) to po płomieniu który tam się znajduje o kolorze pomarańczowo niebieskawym wydaje się że spalanie jest prawidłowe. Praca kotła na tych nastawach wygląda mniej więcej tak, piec po osiągnięciu zadanej Tpk (70 stopni) przechodzi na jakieś 10-15 minut w postój przeciągają zadaną temperaturę o jakieś 4-7 stopni. Po tym czasie postoju gdy temperatura spadnie poniżej Tpk następuje uruchomienie dmuchawy i dość gwałtowny spadek Tpk do ok. 58 stopni. Kocioł potrzebuje jakieś 20 minut żeby ponownie osiągnąć zadaną Tpk. Nie wiem czy takie zachowanie jest do końca prawidłowe czy raczej powinno być tak że kocioł ma krótsze postoje np. 5 minut a praca np. 10 minut? Dodatkowo w komorze zasypowej obserwuję smolenie ścianek natomiast jeśli chodzi o wyczystkę jest sucho i czysto bez żadnej kleistej mazi.
Gość witek1234 Opublikowano 18 Stycznia 2017 #28 Opublikowano 18 Stycznia 2017 Może ustaw tą histerezę na 1-2, wówczas kocioł będzie się częściej włączał ,ale nie będzie takiej huśtawki temperatury zadanej. Przy Twoim ustawieniu kocioł stoi i kisi a potem długo dochodzi do zadanej bo musi sporo podnieść temp. Gdy już osiągnie zadaną, jest bardzo nagrzany i przeciąga.
grigor Opublikowano 18 Stycznia 2017 Autor #29 Opublikowano 18 Stycznia 2017 witek1234 masz na myśli histerezę Tpk? Mam ustawiona ją na 1 stopień natomiast histerezę dmuchawy na 8 stopni czyli dmuch słabnie w miarę jak kocioł dochodzi do zadanej Tpk.
Gość witek1234 Opublikowano 19 Stycznia 2017 #30 Opublikowano 19 Stycznia 2017 Jeśli nie ma w sterowniku funkcji PID, koledzy tak ustawiają parametry aby przerwa w nadmuchu wynosiła 1-2 minuty a praca kilkanaście sekund. W tym układzie dmuchawa powinna startować na maksa bo inaczej zacznie się kiszenie. Sam musisz sprawdzić czy to zadziała. Ja mam PID i nie kombinuje z przedmuchami, myślę że histerezę dmuchawy na próbę można ustawić na powiedzmy 3.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.